Ezúttal Kína lépett az Egyesült Államokkal évek óta zajló technológiai-kereskedelmi háborújában, és olyan irányelveket vezetett be, amelyek lényegében kizárják az Intel és az AMD processzorainak alkalmazását a kormányzati számítógépeken és szervereken – számolt be róla a The Financial Times. Ezekhez a jövőben a biztonságosnak és megbízhatónak minősített kínai cserealkatrészeket kell használniuk egy aktuálisan 18 processzort tartalmazó jegyzék alapján, amelyen rajta vannak a Huawei és a Phytium amerikai tiltólistán szereplő termékei is. Az új szabályok a lap szerint a Microsoft Windows rendszereit és a külföldi adatbázisokat is kiszorítanák a hazai megoldások javára.
Az eredetileg 2023 év végén belengetett korlátozásokat most különösebb felhajtás nélkül vezették be, de az érintett gyártók eredményeire jelentős hatással lehetnek. A FT adatai szerint az Intel 54 milliárd dolláros tavalyi árbevételének 27 százaléka jött a kínai piacról, de az AMD 23 milliárd dolláros forgalmának is 15 százaléka is onnan származott. Igaz, arról nincsenek adatok, hogy ehhez milyen arányban járultak hozzá a kínai kormányzati megrendelések. A Reuters által megszólaltatott elemző mindenesetre úgy látja, hogy az Intel akár 1,5 milliárd, az AMD pedig néhány száz milliárd dollárt bukhat a dolgon, ami százalékosan "alacsonyabb egy számjegyű" rést ütne a bevételeiken.
Rugalmatlan elszakadás
Mint ismeretes, Peking tavaly már megtiltotta a kínai cégeknek a Micron csipek használatát a kritikus infrastruktúrában, de a bevitelt jelentős részben korlátozzák az amerikai exporttilalmak is, amelyek megakadályozzák mások mellett az Nvidia felső polcos termékeinek szállítását is. Mivel egyelőre a nyugati gyártók uralják a csúcstechnológiás processzorok gyártását, és több lépcsőben meg is állapodtak a litográfiai gépek exportszabályozásának szigorításáról, a kínai kormányzat és a technológiai vállalatok javában dolgoznak a helyi félvezetőipar kiépítésén a függőségek csökkentésére. Ez nem feltétlenül lesz szuper gyors folyamat, de a nyugati szankciók hatásai sem azonnaliak.
A Reuters kérdésére sem az Intel, sem az AMD nem kommentálnta a híreket, de a vállalatok részvényárolyamának változása nem tükröz nagy meglepetést, miután a kínai ipari minisztérium már decemberben kiadta a következő három évre megbízhatónak minősített központi feldolgozó egységek, operációs rendszerek és adatbázisok lajstromát. A hírügynökség beszámolója alapján ezen már akkor is kizárólag kínai vállalatok termékei szerepeltek. Időközben az Apple-t is utolérte a kínai-amerikai feszültség: a Bloomberg ugyancsak decemberben erősítette meg azokat a híreket, amelyek szerint a kínai állami szerveknél és cégeknél nemkívánatosnak nyilvánították a behurcolt iPhone-okat.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak