Nagy izgalmat keltett egy decemberben megjelent laptop és a benne működő, csúcstechnológiával készült processzor, de kiderült, hogy ez még nem a kínai áttörés a csipgyártásban.

Az elmúlt hónapokban rendszeresen apró darabokra szerelik a Huawei új eszközeit, mert a komponensek fontos információkat árulhatnak el az egyre szigorúbb nyugati szankciók alá vont kínai félvezetőipar helyzetéről. Szeptemberben a Mate 60 Pro okostelefon, pontosabban a benne dolgozó Kirin 9000s csip keltett nagy figyelmet, amit az elemzések alapján 7 nanométeres gyártástechnológiával készült a legnagyobb kínai bérgyártónál, az SMIC-nél. Ehhez elvileg olyan technológiával kell rendelkeznie, ami csak az ASML piacon lévő legfejlettebb berendezései biztosítanak, de a jelek szerint az SMIC is létrehozta a szükséges eszközöket, a Kirin 9000S pedig csak az egyik első példa volt egy ilyen termék gyártásba küldésére.

A legújabb híradások azonban már nem a Huawei csúcstelefonjáról, hanem a vállalat legújabb laptopjáról szólnak, ami állítólag a tajvani TSMC által gyártott csippel működik. Az első beszámolók még arról szóltak, hogy Kínában valahogyan kifejlesztették az 5 nanométeres tömeggyártást lehetővé tevő gépeket is, annak ellenére, hogy az Egyesült Államok szankciói éppen ezt igyekeznek megakadályozni. Az ezt követő vizsgálatok azonban megcáfolták az újabb technológiai áttörésről szóló találgatásokat: a Qingyun L540 notebook egy olyan 5 nanométeres csipet tartalmaz, amelyet a TSMC még 2020-ban szállított, vagyis nagyjából akkoriban, amikor az amerikai kereskedelmi korlátozások elzárták a Huawei hozzáférését a hasonló komponensekhez.

Újabb szankciók jöhetnek a nagy ijedtségre

A Bloomberg News a TechInsights kutatócégre hivatkozva tisztázza azokat a spekulációkat, amelyek a 14 hüvelykes, ultrakönnyű noteszgép december eleji megjelenését követték. Ebben "nagy biztonsággal megerősítik", hogy a HiSilicon Kirin 9006C valóban a TSMC-től származik, eloszlatva a SMIC érintettségével kapcsolatos vitákat. A processzor tehát egy átcímkézett Kirin 9000E-nek tűnik, amitől persze nem lesz világos, hogy az egyelőre csak a kínai kormányzat beszerzésekben elérhető laptopokba honnan kerültek bele a hároméves csipek. A tudósítások a régről maradt készletek felhasználását valószínűsítik, és bár az SMIC a hírek szerint tényleg dolgozik a saját 5 nanométeres eljárásán, ebből a gyakorlatban mégem sok minden látszik.

A csipek eredetével kapcsolatban a Huawei sem adott tájékoztatást, így az egyetlen életszerű elmélet a 2019-2020-as nagyszabású felhalmozásról szól. Mint ismeretes, a Huawei még 2019 májusában került fel az amerikaiak kereskedelmi feketelistájára, az SMIC pedig 2020 decembere óta szerepel az "entitáslistaként" is hivatkozott jegyzékben. A korlátozások belső versenyképességének megőrzését tekintve is folyamatos kihívások elé állítják a kínai óriásvállalatot, igaz, az érintett nyugati vállalatok folyamatosan vitatják és kontraproduktívnak nevezik azokat. A kommentárok szerint mindenesetre nem csak megkönnyebbülést jelentenek a friss hírek az amerikai kormányzatnak, hanem további korlátozásokhoz vezethetnek majd.

Piaci hírek

Japánban 3D nyomtatással húztak fel egy vasútállomást

Pillanatok alatt készen lettek vele, és spóroltak is rajta. Ha később is megfelelőnek bizonyul, más létesítmények újjáépítésénél is felhasználják majd az új technológiát.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.