A nagy kínai technológiai szolgáltatók egyre jobban spórolnak a szűkös erőforrásokkal, ami súlyos költségeket ró a generatív mesterséges intelligenciát fejlesztő kisebb vállalkozásokra.
Hirdetés
 

Kína "számítási utalványokkal" igyekszik a mesterséges intelligenciával foglalkozó hazai startupok hóna alá nyúlni, miután az ottani technológiai nagyvállalatok az MI-csipek felhalmozásába kezdtek az amerikai exportkorlátozások miatt. Válaszul a költségek növekedésére legalább 17 város önkormányzat vállalt kötelezettséget a szóban forgó, 140-280 ezer dollár értékű utalványok kibocsátására, amelyekkel a vállalkozások az általuk fejlesztett nagy nyelvi modellek (LLM-ek) betanítását és futtatását finanszírozhatják számolt be róla hétfői riportjában a Financial Times.

A lap szerint a rendhagyó megoldás azt követően merült fel, hogy a nagy cloud szolgáltatók elkezdték felmondani szerződéseiket, saját céljaikra és fontos ügyfeleik számára különítve el a készletezett GPU-kat. Az Alibaba, a Tencent és a ByteDance is korlátozza a fejlett grafikus feldolgozó egységek bérbeadását, amelyek beszerzése a FT-nak nyilatkozó iparági forrás szerint mára "terhes feladattá vált", ide értve a játékosoknak szánt komponensek újrahasznosítását és a feketepiaci manővereket. A támogatások azonban csak a probléma egy részét oldják meg.

A segítség nem teljesen ingyenes

Az utalványok segíthetnek ugyan a startupok költségkorlátainak leküzdésében (a kibocsátók között olyan önkormányzatok szerepelnek, mint a 25 milliós technológiai központ Sanghaj), de ez nem változtat az erőforrások szűkösségén – állapítja meg a cikkben idézett elemző. A FT hatósági forrásaira hivatkozva egyébként azt is tudni véli, hogy a kínai kormányzat hamarosan támogatási programot indít majd a hazai gyártású csipeket használó mesterségesintelligencia-fejlesztőknek, amivel megpróbálja visszaszorítani az import alkatrészek felhasználását.

A big tech adatközpontokkal szembeni alternatívaként állami adatközpontokból és online platformokból álló hálózat kiépítésébe kezdtek "az erőforrás-elosztás hatékonyságának javítására", értve ez alatt az energiafelhasználás csökkentését és az MI-vel kapcsolatos munkaterhelések összehangolását. Az utalványok a lap forrásai szerint 40-50 százalékkal is csökkenthetik az érintett cégek számítási költségeit, ha az állami infrastruktúrára támaszkodnak, bár a pályázóknak bevételi küszöböt és kormányzatit kutatási projektben való részvételt is előírhatnak.

Piaci hírek

Ingyenes appal biztosít biztonságos forrásjelölést az Adobe

A gyártó bejelentette az Adobe Content Authenticity alkalmazás publikus bétáját, amelynek segítségével örök áron ellenőrizhetővé és kezelhetővé tennék a képek forrását igazoló metaadatokat.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

a melléklet támogatója a One Solutions

Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió. A valódi előrelépéshez olyan infrastruktúrára, szolgáltatásokra és partneri támogatásra van szükség, amelyek nemcsak technológiai válaszokat adnak, hanem üzletileg is működőképes megoldásokat kínálnak.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.