Kína "számítási utalványokkal" igyekszik a mesterséges intelligenciával foglalkozó hazai startupok hóna alá nyúlni, miután az ottani technológiai nagyvállalatok az MI-csipek felhalmozásába kezdtek az amerikai exportkorlátozások miatt. Válaszul a költségek növekedésére legalább 17 város önkormányzat vállalt kötelezettséget a szóban forgó, 140-280 ezer dollár értékű utalványok kibocsátására, amelyekkel a vállalkozások az általuk fejlesztett nagy nyelvi modellek (LLM-ek) betanítását és futtatását finanszírozhatják számolt be róla hétfői riportjában a Financial Times.
A lap szerint a rendhagyó megoldás azt követően merült fel, hogy a nagy cloud szolgáltatók elkezdték felmondani szerződéseiket, saját céljaikra és fontos ügyfeleik számára különítve el a készletezett GPU-kat. Az Alibaba, a Tencent és a ByteDance is korlátozza a fejlett grafikus feldolgozó egységek bérbeadását, amelyek beszerzése a FT-nak nyilatkozó iparági forrás szerint mára "terhes feladattá vált", ide értve a játékosoknak szánt komponensek újrahasznosítását és a feketepiaci manővereket. A támogatások azonban csak a probléma egy részét oldják meg.
A segítség nem teljesen ingyenes
Az utalványok segíthetnek ugyan a startupok költségkorlátainak leküzdésében (a kibocsátók között olyan önkormányzatok szerepelnek, mint a 25 milliós technológiai központ Sanghaj), de ez nem változtat az erőforrások szűkösségén – állapítja meg a cikkben idézett elemző. A FT hatósági forrásaira hivatkozva egyébként azt is tudni véli, hogy a kínai kormányzat hamarosan támogatási programot indít majd a hazai gyártású csipeket használó mesterségesintelligencia-fejlesztőknek, amivel megpróbálja visszaszorítani az import alkatrészek felhasználását.
A big tech adatközpontokkal szembeni alternatívaként állami adatközpontokból és online platformokból álló hálózat kiépítésébe kezdtek "az erőforrás-elosztás hatékonyságának javítására", értve ez alatt az energiafelhasználás csökkentését és az MI-vel kapcsolatos munkaterhelések összehangolását. Az utalványok a lap forrásai szerint 40-50 százalékkal is csökkenthetik az érintett cégek számítási költségeit, ha az állami infrastruktúrára támaszkodnak, bár a pályázóknak bevételi küszöböt és kormányzatit kutatási projektben való részvételt is előírhatnak.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak