Ember legyen a talpán, aki kiigazodik azon, hogy milyen kanyarokat vesznek a Huawei mobilpiaci tervei az amerikai gazdasági szankciók miatt. A Huawei egyik alelnöke tegnap egy Brüsszelben tartott kerekasztalbeszélgetésen tisztázott egy sor dolgot a cég saját operációs rendszerével kapcsolatban.
Nem is annak készült
Catherine Chen a korábban adott nyilatkozatokkal és sajtóértesülésekkel némileg ellentétes információkat közölt a Hongmeng rendszerről. A vezető világossá tette, hogy cége továbbra is az Androidra szeretne támaszkodni az okostelefonoknál - már csak azért is, mivel az emlegetett saját oprendszert egyáltalán nem mobilokra fejlesztik. A hivatalos állami sajtóügynökség hasábjain megjelent beszámoló szerint az igazgatótanács tagja a Hongmenget egyértelműen ipari felhasználású (például gép-gép közötti kommunikációt támogató) rendszernek szánták, és jóval azelőtt megkezdődött a fejlesztése, minthogy a Google-lel való esetleges szakítás egyáltalán felmerült volna.
A mostani hírek kapcsán újra előkerült a társaság elnökének interjúja, amelyet egy francia lapnak adott a múlt héten. Ebből úgy tűnt, hogy a Hongmeng egy rendszereken átívelő, mindenhol alkalmazható univerzális operációs rendszer, amely ráadásul valószínűleg lényegesen gyorsabb az Androidnál. Ám a cégvezér szavait kicsit szabadon interpretálták az újságírók, mert Zsen Cseng-fej (Ren Zhengfei) inkább egy lehetséges jövőről beszélt, és nem küszöbön álló megoldásról.
A friss történések alapján tehát kezd világossá válni, hogy ha egyáltalán alkalmazható is lesz a Hongmeng mobil platformon, az bizonyosan hosszas fejlesztést igényelne.
Ködös sztori
Érdekes megnézni, hogy honnan jutottunk ide a történetben. Amikor az USA-ban meghozták a kivitelt és behozatalt egyaránt ellehetetlenítő szankciókat a cég ellen, a Google is kénytelen volt beállni a sorba, és közölte, hogy a jövőben becsukja saját mobilos ökoszisztémájának kapuit a Huawei előtt. Az Android saját fejlesztésű alkalmazásairól való lemondás és a Play Store-ból történő kiszorulás persze óriási problémát jelent(ene) a kínaiaknak, így rögtön be is dobták a köztudatba, hogy ha nem alakulnak kedvezően a nagyhatalmi tárgyalások, élesíthetik a B tervüket.
Májusban például a konzumer üzletág vezetője hazai közönség előtt arról beszélt, hogy az alternatív oprendszer már ősszel, de legkésőbb jövő tavasszal rendelkezésre állhat. Ekkor hangzott el az is, hogy a 2012-től fejlesztett szoftver kompatibilis lesz minden androidos és webes alkalmazással. És ha előbbiket újrafordítják a platformjukra, azon 60 százalék feletti javulást érnek el futtatáskor.
Mi több, a kommunikációért felelős alelnök még június közepén is arról beszélt a Reutersnek, hogy folyik az alternatív rendszer elindítását célzó munka, amely várhatóan hónapokon belül befejeződik. Andrew Williamson ugyan hangsúlyozta, hogy egyáltalán nem ez az irány, amit venni akarnak, de a legrosszabbra készülve már tesztelik Kínában a Hongmenget, amellyel kiváltható lesz az Android.
Bár a korlátozott információkból nehéz kibogozni, hogy pontosan mi történt, de esélyes, hogy nem csupán a médiában megjelent pontatlan idézetek okozták a kavarodást. A Huawei-nek ugyanis nem jött rosszul, hogy a nagyvilág felé egy kompetens, bármilyen negatív helyzethez gyorsan alkalmazkodni képes vállalat képét sugározza. A szankciók éppen most zajló részleges feloldásával azonban némileg kiderült az égbolt, így már annyira nem fontos, hogy a Hongmenget egy mindenre alkalmas, bármikor kijátszható dzsókernek higgye a világ.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak