Legalábbis kínai források szerint. Ettől függetlenül az önállósodás nem lesz egyszerű feladat, és ezt a cég vezetője is elismerte.

Ugyan Donald Trump amerikai elnök a közelmúltban békülékenyebb hangot ütött meg a Kína és USA között folyó kereskedelmi háborúban, a Huawei számára logikusabbnak tűnik, ha befejezi az elszakadáshoz szükséges fejlesztéseket. Az akcióterv szerves részét képezi a Google mobil operációs rendszerét (és nem mellesleg a Microsoft Windowst) leváltó saját megoldás teljes bevezetése. Egy friss interjúban ennek előnyeiről és potenciális nehézségeiről is beszélt a kínai vállalat első számú embere.

Gyorsabb, de nagy hátrányból indul

Zsen Cseng-fej (Ren Zhengfei) egy francia lapnak adott nyilatkozatában a HongMeng OS-sel kapcsolatban megemlítette, hogy a saját oprendszerük minden bizonnyal gyorsabb lesz az Androidnál. Ennek alátámasztására egy állami kézben lévő hazai médium riportját említette, amelyben az szerepel, hogy a HongMeng 60 százalékkal fürgébb a kollégájánál.

A HongMeng ráadásul nem csupán mobil operációs rendszer. Több éve folyó fejlesztése során mindvégig az volt a cél, hogy eszközökön átívelő, egységes platformot alkossanak, azaz az autóktól a laptopokon át az adatközpontokig lehessen használni majd.

Ettől függetlenül a mobilok esetében egy kulcsfontosságú terület bizonyosan akad, amiben - legalábbis az elején - nemigen lesz képes a Huawei versenyezni a Google-lel. A felhasználóknál ugyanis alapvető elvárás, hogy a használt rendszerükön mindenféle számukra szükséges alkalmazás könnyen elérhető legyen. A Play Store (vagy éppen az App Store) kínálatával pedig igencsak nehéz lesz konkurálni egy frissen induló alternatív megoldásnak. Zsen Cseng-fej mindenesetre megerősítette, hogy dolgoznak a probléma megoldásán.

A cég alapítójának nyilatkozatát a sajtó megkeresésére a Huawei szóvivője nem kívánta kommentálni. Azt viszont közölte, hogy a vállalat "ma elkötelezett a Microsoft Windows és a Google Android felé", ám ha ezek használatát ellehetetlenítik, akkor B tervként felkészülnek a saját oprendszerre váltásra.

Minden képlékeny

Hogy az a bizonyos ellehetetlenítés éppen hol tart, azt elég nehéz kibogozni. A G20-as országok csúcstalálkozóján bejelentett elnök enyhítéssel kapcsolatban ugyanis Amerikában sem nagyon világos a helyzet. A hírek szerint az ottani szállítók és a kormányzati tisztségviselők egyaránt próbálják értelmezni, hogy milyen is lenne az aktuális rendelkezések gyakorlati alkalmazása a Huawei-jel kapcsolatban. Az exportszabályozásért felelős amerikai kormányügynökségnél például kiadtak egy házon belüli iránymutatást, amelynek értelmében a tisztviselőknek úgy kell elbírálniuk technológiai kivitel iránti céges keresleteket a Huawei vonatkozásában, mintha a kínai társaság továbbra is a tiltólistán szerepelne.

A virágzó, kölcsönösen előnyös kereskedelmi viszonyrendszer újraélesztését várni ezek alapján meglehetősen naív hozzáállásnak tűnik. A Huawei így valószínűleg nincs más hátra, mint előre alapon folytatja a függőséget jelentő technológiák kiváltását saját, vagy legalább kínai alternatívával.

A B terv beindítását jelzi, hogy már le is gördült az első egymillió olyan mobil a gyártósorokról, amelyen Android helyett a kínai oprendszer fut. Ezeket egyelőre tesztelésre készítik elő, de a hazai piacon akár már nyár végén felbukkanhatnak a boltokban az első példányok. A globális megjelenés előkészítése is zajlik. A cég egy sor különböző országban, köztük Európában is elkezdte levédetni a HongMeng márkanevet, illetve annak különböző változatait és lehetséges régiós megfelelőjét. Ilyen alternatíva lehet az Ark, illetve az Oak elnevezés, de a kiszivárgott információk alapján egyelőre nem világos, melyik utat választja a cég.

Piaci hírek

TeslaMate-fiókok szivárogtatnak érzékeny információkat a Teslákról

Ez most kivételesen nem amiatt van, mert Elon Muskot nagyon leköti az X felemeléséért és a Mars meghódításáért vívott küzdelme.
 
A világ a "cloud first" stratégiát követi. Nem kérdés, hogy a IT-biztonságnak is azzal kell tartania a tempót, de nem felejtheti, hogy honnan startolt.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Hirdetés

Jön a Clico formabontó cloud meetupja, ahol eloszlatják a viharfelhőket

Merre mennek a bitek a felhőben, ledobja-e szemellenzőjét az IT-biztonságért felelős kolléga, ha felhőt lát, lesz-e két év múlva fejlesztés cloud nélkül? A Clico novemberben fesztelen szakmázásra hívja a szoftverfejlesztőket a müncheni sörkertek vibrálását idéző KEG sörművházba.

Minden vállalatnak számolnia kell az életciklusuk végéhez érő technológiák licencelési keresztkockázataival. Rogányi Dániel és Vincze-Berecz Tibor (IPR-Insights) írása.

Miért ne becsüljük le a kisbetűs jelszavakat? 1. rész

Miért ne becsüljük le a kisbetűs jelszavakat? 2. rész

Miért ne becsüljük le a kisbetűs jelszavakat? 3. rész

A felmérésekből egyre inkább kiderül, hogy az alkalmazottak megtartása vagy távozása sokszor azon múlik, amit a szervezetük nem csinál, nem pedig azon, amiben egymásra licitál a többi munkáltatóval.

Ezért fontos számszerűsíteni a biztonsági kockázatokat

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2023 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.