Legalábbis kínai források szerint. Ettől függetlenül az önállósodás nem lesz egyszerű feladat, és ezt a cég vezetője is elismerte.

Ugyan Donald Trump amerikai elnök a közelmúltban békülékenyebb hangot ütött meg a Kína és USA között folyó kereskedelmi háborúban, a Huawei számára logikusabbnak tűnik, ha befejezi az elszakadáshoz szükséges fejlesztéseket. Az akcióterv szerves részét képezi a Google mobil operációs rendszerét (és nem mellesleg a Microsoft Windowst) leváltó saját megoldás teljes bevezetése. Egy friss interjúban ennek előnyeiről és potenciális nehézségeiről is beszélt a kínai vállalat első számú embere.

Gyorsabb, de nagy hátrányból indul

Zsen Cseng-fej (Ren Zhengfei) egy francia lapnak adott nyilatkozatában a HongMeng OS-sel kapcsolatban megemlítette, hogy a saját oprendszerük minden bizonnyal gyorsabb lesz az Androidnál. Ennek alátámasztására egy állami kézben lévő hazai médium riportját említette, amelyben az szerepel, hogy a HongMeng 60 százalékkal fürgébb a kollégájánál.

A HongMeng ráadásul nem csupán mobil operációs rendszer. Több éve folyó fejlesztése során mindvégig az volt a cél, hogy eszközökön átívelő, egységes platformot alkossanak, azaz az autóktól a laptopokon át az adatközpontokig lehessen használni majd.

Ettől függetlenül a mobilok esetében egy kulcsfontosságú terület bizonyosan akad, amiben - legalábbis az elején - nemigen lesz képes a Huawei versenyezni a Google-lel. A felhasználóknál ugyanis alapvető elvárás, hogy a használt rendszerükön mindenféle számukra szükséges alkalmazás könnyen elérhető legyen. A Play Store (vagy éppen az App Store) kínálatával pedig igencsak nehéz lesz konkurálni egy frissen induló alternatív megoldásnak. Zsen Cseng-fej mindenesetre megerősítette, hogy dolgoznak a probléma megoldásán.

A cég alapítójának nyilatkozatát a sajtó megkeresésére a Huawei szóvivője nem kívánta kommentálni. Azt viszont közölte, hogy a vállalat "ma elkötelezett a Microsoft Windows és a Google Android felé", ám ha ezek használatát ellehetetlenítik, akkor B tervként felkészülnek a saját oprendszerre váltásra.

Minden képlékeny

Hogy az a bizonyos ellehetetlenítés éppen hol tart, azt elég nehéz kibogozni. A G20-as országok csúcstalálkozóján bejelentett elnök enyhítéssel kapcsolatban ugyanis Amerikában sem nagyon világos a helyzet. A hírek szerint az ottani szállítók és a kormányzati tisztségviselők egyaránt próbálják értelmezni, hogy milyen is lenne az aktuális rendelkezések gyakorlati alkalmazása a Huawei-jel kapcsolatban. Az exportszabályozásért felelős amerikai kormányügynökségnél például kiadtak egy házon belüli iránymutatást, amelynek értelmében a tisztviselőknek úgy kell elbírálniuk technológiai kivitel iránti céges keresleteket a Huawei vonatkozásában, mintha a kínai társaság továbbra is a tiltólistán szerepelne.

A virágzó, kölcsönösen előnyös kereskedelmi viszonyrendszer újraélesztését várni ezek alapján meglehetősen naív hozzáállásnak tűnik. A Huawei így valószínűleg nincs más hátra, mint előre alapon folytatja a függőséget jelentő technológiák kiváltását saját, vagy legalább kínai alternatívával.

A B terv beindítását jelzi, hogy már le is gördült az első egymillió olyan mobil a gyártósorokról, amelyen Android helyett a kínai oprendszer fut. Ezeket egyelőre tesztelésre készítik elő, de a hazai piacon akár már nyár végén felbukkanhatnak a boltokban az első példányok. A globális megjelenés előkészítése is zajlik. A cég egy sor különböző országban, köztük Európában is elkezdte levédetni a HongMeng márkanevet, illetve annak különböző változatait és lehetséges régiós megfelelőjét. Ilyen alternatíva lehet az Ark, illetve az Oak elnevezés, de a kiszivárgott információk alapján egyelőre nem világos, melyik utat választja a cég.

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.