A Lockheed Martin a Hold kiaknázásához akar háttérinfrastruktúrát biztosítani – szolgáltatásként.

Úgy látszik, a Lockheed Martin üzleti stratégái is ismerik a mondást: aki felkészül, az győz. Mert bár egyelőre még a holdban van a Hold gazdasági kiaknázása (lunar economy vagy holdgazdaság), a repülőgép-, fegyver- és űrhajógyártó már létrehozta Crescent Space Services nevű leányvállalatát, amely infrastruktúrát biztosít a Holdon aranyat (értsd: jó üzletet) keresőknek emberpróbáló vállalkozásukhoz. Mert aranyat keresni jövedelmező lehet, ám az aranyásókat ruhával és ásóval ellátni még inkább az... (Ahogy a közismert urban legend szerint Levi Straussék is abból gazdagodtak meg, hogy szegecseléssel erősített vászon nadrágokat adtak el a Klondike-nak nekivágó bátraknak.) Ezt találta fel újra a modern korhoz igazítva a Lockheed: nem elad, hanem szolgáltat.

Az infrastruktúra első eleme a Parsec nevű ciszlunáris (a Föld és a Hold közötti) térben használható kommunikációs és navigációs hálózat. A Crescent üzemelteti a hálózatot, aminek elemeit a Lockheed tervezi és építi. Az első műholdat 2025-ben tervezik fellőni, hogy még a NASA Artemis III programja előtt pályára álljon. (Az Artemis küldetés célja, hogy ismét embert juttassanak a Holdra. A projekt egyes technológiai vetületeivel korábban itt foglalkoztunk.)

A Lockheed nagyon komolyan veszi az új irányt: a cég CEO-jának Joe Landont (még véletlenül sem Jack Londont) nevezték ki, aki eddig alelnökként a vállalat kereskedelmi űrprojektjeinek stratégiájáért és üzletfejlesztéséért felelt. Landontól amúgy sem áll messze a téma: a 2010-es években a Planetary Resources céget vezette, amely aszteroidákon akart bányákat nyitni. (A projekt nem valósult meg, és a vállalkotást azóta fel is vásárolta egy űr-blokklác megoldásokat fejlesztő cég, a ConsenSys.)

A piaci igény szülte...

Landon azt nyilatkozta a TechCrunchnak, hogy a vállalkozást az ügyfelek igényei szülték. Míg korábban az ügyfelek (ami főleg a NASA-t jelentette) megvették, amire szükségük volt, most nem akarnak vásárolni, hanem csak az eszközök nyújtotta képességet akarják megszerezni, amíg arra szükségük van. Például űrkutatási infrasturktúrát  – "as a service" alapon. Landon nyilatkozatából arra lehet következtetni, hogy a Lockheed azért szervezte ki ezt a tevékenységet egy önálló cégbe, mert maga a Lockheed-szervezet a gyártásra (és az ahhoz kapcsolódó kutatásra) van kondicionálva, a szolgáltatás pedig egészen más működést kíván.

A Crescent szolgáltatásai között a Parsec-hálózat csak a kezdet. Terveznek energiaellátással és mobilitással kapcsolatos szolgáltatásokat is. A leányvállalatban termeli majd a reménybeli nyereséget például a General Motorsszal közösen fejlesztett autonóm holdjáró.

A Hold gazdasági kiaknázása körül lassan akkora a hájp, mint a mesterséges intelligencia körül, miközben senki sem tudja (ahogy az MI-nél sem), hogy milyen hozadéka lesz az erőfeszítéseknek. A piacot sokáig szinte kizálólag a NASA mozgatta, amely egy ideje azzal igyekszik csökkenteni projektjei költségeit, hogy azokba bevon magáncégeket – a SpaceX-től az Astroboticon, a Tyvak Nano-Satellite Systemsen vagy a Sierra Nevada Corporationön át természetesen a Lockheed Martinig minden fontos vállalat ott nyüzsög. Mára beindultak a magánkezdeményezések is, melyeknek egyre nagyobb része – a McKinsey egy tavaly megjelent tanulmánya szerint a magánbefektetések 10-15 százaléka – a Hold gazdasági kiaknázására irányul.

Ötletből nincs hiány, hogyan lehetne a Holdat hasznosítani. Többször is írtunk például a Lonestar Data Holdingsról, amely szuperbiztonságos adatközpontokat telepítene a Holdra. És ha az általános mesterséges intelligencia fejlődése nem kap gellert, még emberéletet sem kockáztatni, mert majd az intelligens robotok elvégzik, amit kell. Amilyen híreket olvasni az MI-ről, ehhez már legfeljebb csak a "moon walk" hiányzik a tudástárukból, de azt is pillanatok alatt elsajtíthatják például az alábbi remek oktatóvideóból – különs tekintettel a zokniigazításra!

Piaci hírek

Az amerikaiak elzavarnák az MI-t az atomfegyverek környékéről

Az Egyesült Államok szerint legalább az ENSZ BT állandó tagjai világossá tehetnék, hogy nem bízzák mesterségesintelligencia-rendszerekre a nukleáris fegyverek bevetéséről szóló döntéseket.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.