Ezúttal egy holland alapítvány igyekszik igazságosabbnak vélt körülményeket kicsikarni az App Store alkalmazásáruházban.

Kollektív kártérítési keresetet nyújtott be hollandiában egy fogyasztói jogok védelmére létrehozott alapítvány. A szervezet közlése szerint minden olyan iPhone- vagy iPad-tulajdonos EU-s állampolgár nevében indítják a pert, aki fizetős alkalmazást töltött le, vagy vásárolt egy alkalmazáson belül.

A hollandok megközelítése annyiban szokatlan, hogy a szigorú szabályok és magas jutalékok miatt sokak által versenyellenesnek minősített nagy alkalmazásáruházak üzemeltetőit általában a fejlesztői oldal védelme címén szokták kritizálni, vagy éppen perelni. Egy ilyen fejlesztői csoportos keresetet épp idén januárban zárt le az Apple az USA-ban egy 100 millió dolláros egyezség keretében.

Az alapítvány logikája szerint azonban a magas fejlesztői költségeket azok jellemzően a fogyasztókra hárítják át, így utóbbiak a szükségesnél magasabb áron jutnak hozzá az alkalmazásokhoz, vagy éppen az appokon belül elérhető szolgáltatásokhoz. A szervezet minden olyan uniós fogyasztót csatlakozásra buzdít, aki 2009 szeptembere óta vásárolt alkalmazást az Apple App Store-ban vagy alkalmazáson belüli vásárlást hajtott végre. A keresetet az amszterdami kerületi bíróságon nyújtják be.

Hollandiában egyébként is forróvá vált a talaj mostanság a cégnek, mivel nem tett eleget a helyi szabályozó hatóságok januári utasításának, miszerint harmadik féltől származó fizetési lehetőségeket kell kínáljon a társkereső alkalmazások vásárlói számára. A holland fogyasztóvédelmi és piacfelügyeleit hatóság (ACM) a mulasztásért heti 5 millió eurós bírságot ró az Apple-re egészen addig, amíg a cég nem teljesíti kötelezettségét. Miközben a számláló már több mint 50 millió eurónál jár, Cupertino igyekszik tető alá hozni egy mindkét fél számára elfogadható kompromisszumot.

Mindenhol áll a bál

A holland ügyeknél lényegesen nagyobb csaták zajlanak és várnak még az Apple-re, és általában a túlhatalmuk miatt rivális cégek, szabályozó hatóságok és politikusok által is globálisan szorongatott big tech vállalatokra. De hogy csak a fenti témánál maradjunk: az alkalmazásokon belüli fizetések kezelése, illetve az ezek után levont tetemes üzemeltetői jutalék komoly viták tárgyát képezi szerte a világban. Az Epic Games kvázi szabadságharcként tálalva saját történetét 2020 nyarán nyíltan szembement a két nagy platformtulajdonos előírásaival. Ebből hatalmas pereskedés kerekedett, miközben több nagy szereplő az Epic pártjára állt a kérdésben. Az ügy még mindig nincs lefutva, de az első ítélet inkább Cupertinónak kedvezett.

Az Apple (és a Google) azonban nem alhat nyugodtan, hiszen globálisan kormányzati vizsgálatok, állami indíttatású perek és törvénymódosítások formájában igyekeznek zablát rakni a túlságosan nagyra nőtt, és a kritikusok szerint a játékszabályokat túlságosan magukra szabó techmamutokra. Elég csak a pár napja elfogadott EU-s piacszabályozási keretet említeni, amely jelentősen korlátozhatja ezeknek a gigantikus technológiai vállalatok lehetőségeit.

Piaci hírek

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.