Két jelentős külföldi biztonsági cég is lekerült arról listáról, ami azokat a vállalatokat tartja nyilván, melyek kormányzati megrendeléseket kaphatnak. Így az IT-biztonság területén már csak kínai cégek rúghatnak labdába.

Kívül tágasabb! – adta ki az ukázt a kínai kormányzat, és az eddig szállítóként szóba jöhető két külföldi biztonsági céget is törölt az állami beszállítók listájáról. A harc nem újkeletű, és valószínűleg nem is ez volt az utolsó felvonás.

Belföldi biztonság

Az USA és Kína között folyamatosan megfigyelhető a hidegháborús retorika és a barátságtalan lépések sorozata ezen a területen, ám a mostani intézkedéssel az amerikai Symantec mellett az orosz Kaspersky Lab is lapátra került. A Bloomberg értesülései szerint a kínai nemzetvédelmi minisztérium júniusban egy nem nyilvános anyagban a Symantec szoftverének biztonsági kockázatára hívta fel a figyelmet. A hivatkozási alap többek között az volt, hogy külső hozzáférést biztosító hátsó kapukat találtak a programban. Ám a cég kategórikusan cáfolta, hogy ezek léteznének, ahogy azt is, hogy bármiféle titkos, az amerikai vagy más állami szervek számára hozzáférést biztosító mechanizmus lenne a termékükben. 

A kínai intézkedés alig pár nappal azt követően történt, hogy a hatóságok négy városban megszállták a Microsoft ottani irodáit. Kínai forrásokból annyit lehetett kiolvasni, hogy valószínűleg a cég monopóliumát vizsgálják a kínai operációs rendszerek piacán. Mindez azt követően történt, hogy májusban egy a mostanihoz hasonló lépéssel megtiltották a Windows 8 használatát a kormányzati gépekről.

Volt is, lesz is...

A kiberháborús üzekedés már évek óta zajlik az USA és Kína között. Az Egyesült Államok kormánya onnan indított, hogy a kínai telekommunikációs cégek térnyerése nemzetbiztonsági kockázatot jelent az ország számára. Ennek bizonyítására egy 11 hónapig tartó kongresszusi vizsgálat is indult, aminek eredményeként egy 52 oldalas jelentés taglalta konkrétumok nélkül, hogy a kínai kormány irányítás alatt álló Huawei és ZTE működése miért nem kívánatos az USA területén. A rossz viszony és a nyílt támadások oda vezettek, hogy tavaly év végén a távközlési berendezések piacáról kivonult a Huawei. Közben idén tavasszal kiderült, hogy az amerikai nemzetbiztonsági szolgálat rendszeresen "belátogatott" a kínai cég hálózatába.

Persze a másik oldal sem volt tétlen, és a kiváló apropót szolgáltató Snowden-féle lehallgatási ügy mentén sorra emelkedtek a falak az amerikai szállítók előtt. Az amerikai cégek növekedési kilátásait persze az sem segítette, amikor kiderült, hogy hardverszállítmányokba is belepiszkáltak az NSA munkatársai. Ebben a konkrét ügyben és általában az amerikai hírszerzés túlkapásaival kapcsolatban is számos céges kérés, figyelmeztetés érkezett Barack Obamához. Az elnök egyébként megpróbál aktívnak mutatkozni az ügyben. Az év elején az ő kezdeményezésére készített reformtervezetet is bemutatták, ám a kritikusok szerint az abban vázolt intézkedések nem elegendőek a bizalom helyreállítására.

Biztonság

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.