Kínában kormányzati számítógépen nem futhat Windows 8 – írja a Reuters. A tilalmat a kínai közbeszerzési központ adta ki. A magánfelhasználásra vásárolt gépekre azonban nem vonatkozik a tiltás. A döntés azonban így is érzékenyen érinti a Microsoftot.
Bosszú az XP-ért?
A Xinhua, a kínai kormány hivatalos hírügynöksége, szerint a döntés mögött biztonsági megfontolások állnak, melyek a Windows XP támogatásának leállítására vezethetők vissza. Ez utóbbi operációs rendszer aránya ugyanis nagyon magas Kínában, a Canalys szerint a desktopok fele XP.
Mint azt korábban a Bitport is megírta, az XP támogatásának leállítása nem csak az XP-s gépeket veszélyeztetheti. Már tavaly több szakember pedzegette, hogy a támogatás leállítása után előtérbe kerülhetnek a reverse engineering-alapú, azaz visszafejtésre épülő sérülékenységkutatások. Amikor a Microsoft kiad a Windows 7-hez vagy a Windows 8-hoz egy hibajavítást, akkor azt a biztonsági rések után kutató személyek megvizsgálják, hogy az adott hibajavítás a rendszer mely komponensén foltoz be hibát, és miként működik. És utána már csak azt kell ellenőrizni, hogy az adott sebezhetőség érinti-e a Windows XP-t, ami – javítás hiányában – támadható.
A Microsoftnak nem sikertörténet a kínai piac. Állítólag néhány éve már Steve Ballmer is panaszkodott amiatt, hogy kevesebb bevételük származik Kínából, mint Hollandiából, pedig a távol-keleti országban közel annyi számítógépet adnak el, mint az Egyesült Államokban
Az amerikaiak sem különbek
A döntést értékelve persze nem szabad megfeledkezni a Huawei amerikai vesszőfutásáról. 2012-ben tizenegy hónapig vizsgálta egy bizottság azt, hogy milyen biztonsági kockázatai vannak a Huawei és a ZTE jelenlétének az amerikai távközlési piacon. Különösen az nem tetszett az amerikai szenátoroknak, hogy a Huaweinek szoros kapcsolata van a kínai kormánnyal.
A cég végül úgy érezte, bármit is tesz, nem osztanak neki lapot az amerikai piacon, ezért tavaly év végén úgy döntöttek, a távközlési berendezések piacáról kivonulnak, és csak a készülékpiacon maradnak.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak