A Microsoft szerencséjére a magánfelhasználású gépeken maradhat az operációs rendszer.

Kínában kormányzati számítógépen nem futhat Windows 8 – írja a Reuters. A tilalmat a kínai közbeszerzési központ adta ki. A magánfelhasználásra vásárolt gépekre azonban nem vonatkozik a tiltás. A döntés azonban így is érzékenyen érinti a Microsoftot.

Bosszú az XP-ért?

A Xinhua, a kínai kormány hivatalos hírügynöksége, szerint a döntés mögött biztonsági megfontolások állnak, melyek a Windows XP támogatásának leállítására vezethetők vissza. Ez utóbbi operációs rendszer aránya ugyanis nagyon magas Kínában, a Canalys szerint a desktopok fele XP.

Mint azt korábban a Bitport is megírta, az XP támogatásának leállítása nem csak az XP-s gépeket veszélyeztetheti. Már tavaly több szakember pedzegette, hogy a támogatás leállítása után előtérbe kerülhetnek a reverse engineering-alapú, azaz visszafejtésre épülő sérülékenységkutatások. Amikor a Microsoft kiad a Windows 7-hez vagy a Windows 8-hoz egy hibajavítást, akkor azt a biztonsági rések után kutató személyek megvizsgálják, hogy az adott hibajavítás a rendszer mely komponensén foltoz be hibát, és miként működik. És utána már csak azt kell ellenőrizni, hogy az adott sebezhetőség érinti-e a Windows XP-t, ami – javítás hiányában – támadható.

A Microsoftnak nem sikertörténet a kínai piac. Állítólag néhány éve már Steve Ballmer is panaszkodott amiatt, hogy kevesebb bevételük származik Kínából, mint Hollandiából, pedig a távol-keleti országban közel annyi számítógépet adnak el, mint az Egyesült Államokban

Az amerikaiak sem különbek

A döntést értékelve persze nem szabad megfeledkezni a Huawei amerikai vesszőfutásáról. 2012-ben tizenegy hónapig vizsgálta egy bizottság azt, hogy milyen biztonsági kockázatai vannak a Huawei és a ZTE jelenlétének az amerikai távközlési piacon. Különösen az nem tetszett az amerikai szenátoroknak, hogy a Huaweinek szoros kapcsolata van a kínai kormánnyal.

A cég végül úgy érezte, bármit is tesz, nem osztanak neki lapot az amerikai piacon, ezért tavaly év végén úgy döntöttek, a távközlési berendezések piacáról kivonulnak, és csak a készülékpiacon maradnak.

Piaci hírek

A kisebb hazai gyártóvállalatok elengedhetetlennek tartják a digitalizációt

Egy friss kutatás szerint az üzleti siker és a technológiai fejlődés csereszabatos kifejezésként élnek a kisebb gyártó vállalkozásokat irányító vezetők fejében.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.