Heten vannak, de nem gonoszok. Legalábbis ezt akarják a külvilágnak mutatni azok a nagy internetes vállalatok, amelyek nyílt levélben fordultak az amerikai elnökhöz és a törvényhozáshoz a lehallgatási gyakorlat értelmes keretek közé szorításáért.
Hirdetés
 

Még mindig nagy hullámokat vet a tavasszal kirobbant és azóta számos nemzetközi incidenst is felszínre hozó amerikai lehallgatási botrány. A Snowden-ügy kárvallotjai között vannak azok a nagy informatikai, internetes cégek is, amelyeknek adatokat kellett kiadni felhasználóiról a kormányzati szervek nyomására. A vállalatok azonnal megpróbálták a renoméjukra kedvezőtlen gyakorlatot teljes egészében az illetékes szervekre hárítani, az átláthatóság zászlaja alatt pedig szinte mindenki előállt a saját összesítésével, hogy mikor és hány megkeresésnek tett eleget, illetve mennyit utasított vissza. A Facebook statisztikájából például azt is megtudhattuk, a magyar szervek hány honfitársunk adatára kérdeztek rá a Zuckerberg-birodalomnál. Az adatok utáni kémkedés nemzetközi szintre érésével azonban már nem csupán a vállalati renomé a tét, hanem konkrét megrendelések is. Az amerikai illetőségű Cisco például legutóbbi negyedéves jelentésében részben a lehallgatási botrány tovagyűrűző hatásával magyarázta, hogy a kínai és a fejlődő piacokon a vártnál gyengébben szerepelt.

Szólásszabadság vs nemzetbiztonság

Az internetes cégek egy meglehetősen erős csoportja ezért most nyílt levélben fordult Obama elnökhöz és a kongresszus tagjaihoz, hogy a témával kapcsolatban készüljön egy átlátható, a lehetséges biztonsági kockázattal csak arányos beavatkozást lehetővé tevő és független szerv által ellenőrzött törvény. Az aláírók között ott találjuk a már említett Facebook mellett többek között a Microsoftot, a Google-t, a Twittert és a LinkedIn-t is. A dedikált oldallal rendelkező kezdeményezés szószólóinak érvelése meglehetősen egy logikát követ: a biztonság fontos kérdés, de ez nem igazolhatja az adatok féktelen kiadását a kormányzat számára, mert az csorbítja az amerikai alkotmányban igen erősen védett szabad véleménnyilvánítás gyakorlását.

A kérdés súlyát jól jelzi, milyen példásan együttműködnek egymással az amúgy üzleti területen sokszor kíméletlen vetélytársként küzdő nagyvállalatok. A politikai nyomásgyakorlás mellett külön-külön más módszerekkel is megpróbálják nyugtatni a felhasználókat, hiszen csak az a szolgáltatás lehet sikeres, amelyet az emberek többsége bizalommal tud használni. Ennek érdekében a PR-kampányok mellett egy sor biztonsági, titkosítási megoldást is bevezettek, illetve fognak a közeljövőben bevezetni az érintett cégek. 

A hazai nyomás mellett a nemzetközi szereplők felháborodását is kiváltó gyakorlat megváltoztatására egyébként hajlandónak mutatkozik az Obama kabinet. Egyes hírek szerint már a héten a jogalkotók elé kerülhet a Nemzetbiztonsági Ügynökségnek (NSA – National Security Agency) lehetőségeit pontosabban körülíró tervezet.

Biztonság

Gates a forráskód megosztásával ünnepli a Microsoft 50. születésnapját

A mérföldkövet a cég legendás alapítója némi nosztalgiázással és egy mindenki számára letölthető ajándékkal ünnepelte.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.