A világ legnagyobb közösségi hálózata az idei első félévben 74 ország összesen több mint 38 ezer felhasználójával kapcsolatban kapott adatszolgáltatási megkeresést. A megkeresések 60 százalékát legalább részben teljesítette is.

Átfogó, országokra lebontott statisztikát közölt tegnap a Facebook arról, mely országok, hány alkalommal és összesen hány felhasználót érintő ügyben kérték a közösségi oldalt arra, hogy adatszolgáltatással segítsék munkájukat 2013 első félévében. Nem meglepő, hogy az összesen több mint 38 ezer embert érintő adatszolgáltatási kérelmek legnagyobb része az USA-hoz köthető.



Az amerikai szervek több mint 10 ezer esetben, bő 20 ezer felhasználóval kapcsolatban kértek ki adatot, melyek szűk 80 százalékát teljesítette is a Facebook. A nagy számokat nem csak az ország mérete és a rendkívül magas Facebook-penetráció indokolja. A szövetségi törvények ugyanis lehetőséget biztosítanak a kormányzati szerveknek arra, hogy hivatalos végzés nélkül kérjenek ki adatokat vállalatoktól. Amennyiben ezt megtagadnák, akkor bíróság előtt kell igazolniuk döntésük helyességét.

Mérsékelt magyar szereplés  A 74 adatkérő ország között hazánkat is megtaláljuk: a 24 felhasználót érintő összesen 25 megkeresés nem tekinthető különösebben kiugró mennyiségnek. Ráadásul a magyar hatóságokat az átlagnál lényegesen többször utasította vissza a Facebook. Mindössze kilenc esetben adott ki valamilyen információt, azaz a 36 százalékos "sikerráta" gyakorlatilag majdnem a fele az összes megkeresést jellemző 60 százalékos válaszadásnak.

Az USA-n kívül különösen sok, ezer darab feletti kérelmet adott be Franciaország, Olaszország, India, Németország és Nagy Britannia. Érdekesség, hogy például Oroszországból mindössze egyetlen megkeresés érkezett, ráadásul ezt az egy kérelmet is elutasította a közösségi oldal. A környező országokból Lengyelország volt a legaktívabb adatkérő, a 233 eset majdnem a tízszerese a magyar számnak. Bulgáriából viszont csak egy, míg Szlovákiából egyetlen hivatalos megkeresést sem kapott ilyen ügyben a Facebook az év első felében.

Itthon is kíváncsiak adatainkra a hatóságok
Nyilvános, hány esetben adtak ki adatokat az internetes óriások

Add az adatot  A kormányzati adatkikérés témaköre a nagy port kavart lehallgatási botrány után került az érdeklődés homlokterébe. Azóta az internetes óriások sorra előálltak saját beszámolójukkal a kérdésről, igyekezvén megnyugtatni a felhasználókat, hogy csak a jogszabályok által kötelezően rájuk erőltetett adatszolgáltatási kéréseknek tesznek eleget. Ebbe a sorba illik bele a Facebook mostani jelentése is, amelyben egyébként a cég jogtanácsosa a következőket fogalmazta meg: "Ezt az összeállítást egy fontos első lépésnek tekintjük, amelyet még további jelentések fognak követni. A későbbiekben remélhetőleg még részletesebb tájékoztatást tudunk adni a rendészeti szervektől beérkező kérelmekről."

Adatokat azonban nem csupán az internetes szolgáltatóktól kérnek az országok hatóságai. Nemrégiben a Telenor jogi szakértője számolt be arról, hogy egyre több adatot kérnek a hatóságok a mobilszolgáltatóktól. És Európa más országaihoz hasonlóan Magyarországon is növekvő trendről lehet beszélni.

Nem tudjuk és nem is nagyon akarjuk használni az AI PC-t

Mindez egy Intel által rendelt nemzetközi kutatás eredményeiből olvasható ki. Az eladásban érdekelt csipgyártó összefoglalója azért igyekezett a potenciális pozitívumokra koncentrálni.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.