Átfogó, országokra lebontott statisztikát közölt tegnap a Facebook arról, mely országok, hány alkalommal és összesen hány felhasználót érintő ügyben kérték a közösségi oldalt arra, hogy adatszolgáltatással segítsék munkájukat 2013 első félévében. Nem meglepő, hogy az összesen több mint 38 ezer embert érintő adatszolgáltatási kérelmek legnagyobb része az USA-hoz köthető.
Az amerikai szervek több mint 10 ezer esetben, bő 20 ezer felhasználóval kapcsolatban kértek ki adatot, melyek szűk 80 százalékát teljesítette is a Facebook. A nagy számokat nem csak az ország mérete és a rendkívül magas Facebook-penetráció indokolja. A szövetségi törvények ugyanis lehetőséget biztosítanak a kormányzati szerveknek arra, hogy hivatalos végzés nélkül kérjenek ki adatokat vállalatoktól. Amennyiben ezt megtagadnák, akkor bíróság előtt kell igazolniuk döntésük helyességét.
Mérsékelt magyar szereplés ■ A 74 adatkérő ország között hazánkat is megtaláljuk: a 24 felhasználót érintő összesen 25 megkeresés nem tekinthető különösebben kiugró mennyiségnek. Ráadásul a magyar hatóságokat az átlagnál lényegesen többször utasította vissza a Facebook. Mindössze kilenc esetben adott ki valamilyen információt, azaz a 36 százalékos "sikerráta" gyakorlatilag majdnem a fele az összes megkeresést jellemző 60 százalékos válaszadásnak.
Az USA-n kívül különösen sok, ezer darab feletti kérelmet adott be Franciaország, Olaszország, India, Németország és Nagy Britannia. Érdekesség, hogy például Oroszországból mindössze egyetlen megkeresés érkezett, ráadásul ezt az egy kérelmet is elutasította a közösségi oldal. A környező országokból Lengyelország volt a legaktívabb adatkérő, a 233 eset majdnem a tízszerese a magyar számnak. Bulgáriából viszont csak egy, míg Szlovákiából egyetlen hivatalos megkeresést sem kapott ilyen ügyben a Facebook az év első felében.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak