A Snowden-ügy nyomán ma már Kína minősíti nemzetbiztonsági kockázatnak az amerikai technológiát, ami a Cisco friss negyedéves eredményein is alaposan meglátszik.

A Cisco a vártnál gyengébb első negyedéves eredményekről és még borúsabb növekedési kilátásokról számolt be szerdai jelentésében. A vállalat bevételei a várakozásoknál kisebb mértékben, 2 százalékkal 12,09 milliárd dollárra növekedtek az október 26-án véget ért pénzügyi időszakban, a második negyedévre pedig 8-10 százalékos csökkenést prognosztizálnak, sőt visszaesést jósolnak a jövő év első felében is. A gyenge teljesítményt elősorban a kínai piacon és a fejlődő országokban tapasztalható forgalomcsökkenés magyarázza, amelyben a tavasszal kirobbant, világméretű lehallgatási botránynak is komoly szerepe van.

Köszönik a magas labdát

Az USA-ban még tavaly zárult le egy kongresszusi vizsgálat, amely végül megállapította, hogy több kínai gyártó (így a Huawei vagy a ZTE) túl szorosan kötődik a kínai államhoz és a hadsereghez. Termékeiket nemzetbiztonsági kockázatnak minősítették, gyakorlatilag kizárva az érintett cégeket az állami tenderekből. A lehallgatósdi kiváló lehetőséget biztosít a saját világvállalatait építgető kínai vezetésnek, hogy a felháborodást meglovagolva a hazai beszerzéseket szorgalmazza. Bár a Cisco a trend egyik első és ezidáig leglátványosabb vesztese, az elemzők szerint a dolog az Egyesült Államokban működő technológiai óriáscégek többségét érinti.

A Ciscót sokan a Huawei elleni amerikai szankciók áldozatának tartják, amennyiben a kínai vezetés célzott válaszáról van szó – erre utal, hogy a vállalat kisebb versenytársa, a Juniper Networks éppen a héten közölte, hogy a Snowden-ügy eddig nem volt érzékelhető hatással az ázsiai és csendes-óceáni térség forgalmára. Ugyanakkor az iparági barométernek tekintett IBM októberi pénzügyi jelentésében szintén több mint 20 százalékos bevételcsökkenésről számolt be a kínai piacon, ami cégszinten is 4 százalékos profitcsökkenést eredményezett, és a vállalat harmadik pénzügyi negyedévében a fejlődő piacokon (így a BRIC országokban) sem teljesített jól.

Hazai finomságok közvetlenül a termelőtől

Ahogy a Cisco pénzügyi vezetője is kifejtette, nehéz számszerűsíteni, hogy a visszaesésért mekkora részben tehetők felelőssé a politikai törekvések, illetve a makrogazdasági hatások. A Cisco minden bizonnyal a legsebezhetőbb amerikai szállítók között van, amennyiben a Huawei és a ZTE személyében két kompetitív hálózatieszköz-gyártóval kell versenyeznie Kínában. Az olyan területeken, mint például a félvezetőipar vagy az adatbázis-piac, a kínai vállalatok egyelőre kevésbé versenyképesek, így sok esetben a felsőkategóriás termékeket vagy amerikai partnertől szerzik be a megrendelők, vagy sehonnan.

A tendenciák ezzel együtt nyilvánvalónak tűnnek. A legfőbb kínai gazdaságtervező testület, a Nemzeti Fejlesztési és Reformbizottság például a nyáron tette közzé a pénzintézetekre, az ipari irányítási rendszerekre vagy éppen a cloud szolgáltatókra vonatkozó kiberbiztonsági minősítő rendszerét, amelynek alapján már egy maréknyi hazai szoftvergyártó megszerezte a legmagasabb besorolást az illetékes minisztériumtól. A Reuters beszámolója szerint ezek egyike, a China National Software & Service nevű társaság a Snowden-botrány kirobbanása óta 250 százalékkal növelte forgalmát az előző év megfelelő periódusához képest.

A kínai védelmi minisztérium augusztusban közölte, hogy biztonsági aggályokra hivatkozva vizsgálatot kezd a tipikusnak mondható felsőkategóriás adatbázis- és adattárház-architektúrát szállító IOE vállalatokkal, vagyis az IBM-mel, az Oracle-lel és az EMC-vel szemben.

Biztonság

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.