Meglehetősen érzékeny témával fordult levélben Barack Obama elnökhöz a Cisco vezérigazgatója még múlt héten. A cég szóvivője vasárnap megerősítette, hogy John Chambers valóban segítségért fordult az elnökhöz. A levél valószínűleg közvetlen reakció arra a múlt héten kirobbant botrányra, miszerint az USA nemzetbiztonsági szolgálata, az NSA "belepiszkált" exportra szánt routerekbe, szerverekbe és egyéb eszközökbe. Az NSA munkáját megkönnyítő "update"-et követően a csomagokat visszazárták, mintha egyenesen a gyártótól érkezett volna, és továbbították a megrendelőnek.
Más szemében a szálkát...
Az eset azért különösen pikáns, mert az Egyesült Államok évekkel ezelőtt figyelmeztette arra a vállalatokat és szervezeteket, hogy ne bízzanak a külföldi, elsősorban kínai beszállítók hálózati és egyéb informatikai termékeiben, mivel azokban lehallgatásra alkalmas módosítások lehetnek. A fagyi most visszanyalt, ami viszont nagyon nem tesz jót az amerikai cégek exportjának. Ez a tavalyi lehallgatási botrány óta érezhető volt, ám a mostani információk további üzletektől üthetik el az egyesült államokbeli informatikai szállítókat.
Pontosan ezért lépett meglehetősen direktet Chambers, amikor magának az elnöknek címzett levélben figyelmeztetett az ilyen és ehhez hasonló eljárások gazdasági kihatásaira. A Cisco vezérigazgatója szerint amennyiben a múlt heti információk hitelesek (márpedig a képek és dokumentumok alapján ez nem hagy sok kétséget - a szerk.), akkor az teljesen aláássa az iparágba vetett bizalmat és komolyan veszélyezteti ezen cégek, így a Cisco exportkilátásait. Chambers a levélben kifejti, ilyen körülmények között képtelenség működni, egyúttal felkéri az elnököt, hogy személyesen álljon az élére a rendszer szükséges átalakításának és irányításával hozzanak olyan lépéseket, amelyeket világszerte megnyugtatónak tartanak.
A Cisco egyébként épp a múlt héten tette közzé negyedéves jelentését, amelynek kommentárjában Chambers külön megemlítette az NSA-botrány következményben elmaradó üzleteket, mint az egyik tényező, ami miatt nehezebben boldogulnak Kínában és más BRIC-országokban.
Valami van, de nem az igazi még
Obama egyébként - legalábbis a felszínen - megpróbál aktívnak mutatkozni az ügyben. Az év elején az ő kezdeményezésére készített reformtervezetet is bemutatták, ám a kritikusok szerint az abban vázolt intézkedések nem elegendőek a bizalom helyreállítására.
Nem Chambers levele az első, amelyik megpróbál közvetlen nyomást kifejteni az elnöki adminisztrációra. Tavaly év végén egy széles körű vállalati kezdeményezés keretében hasonló irányú lépésekre próbálták rávenni Obamát egy nyílt levélben olyan nagy cégek, mint például a Facebook, a Microsoft, a Google, a Twittert és a LinkedIn. Sőt Mark Zuckerberg márciusban személyesen csörögte fel az elnököt, arra kérve, hogy a kormányzat hagyjon fel az internet szabadságát veszélyeztető kémkedési gyakorlatával.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak