Nem sokan tehetik meg, hogy direktben tárcsázzák fel az amerikai elnököt. A Facebook alapítója láthatóan a kiváltságosok közé tartozik. Zuckerberg arra kérte Obamát, hogy az állam bajnoka és ne ellensége legyen a szabad internetnek.

A Facebook alapító-vezetője szerda este gondolt egyet, és felcsörögte Barack Obama elnököt. Mark Zuckerberg a diskurzusról és annak céljáról saját facebookos oldalán számolt be. Az elnököt arra próbálta kapacitálni a még mindig csak 29 éves Zuckerberg, hogy a kormányzat hagyjon fel az internet szabadságát veszélyeztető kémkedési gyakorlatával. Az Obama-kabinet részéről csak a beszélgetés tényét erősítették meg.

Védnök helyett ellenség

Az internet szabadságának eszméjével rendszeresen kampányoló Zuckerberg meglehetősen keményen beolvashatott az elnöknek, amennyiben a hivatkozott bejegyzés hűen tükrözi a beszélgetést. A Facebook alapítója szerint megengedhetetlen, hogy az állam ne támogatóként, hanem pont ellenkezőleg, ellenségként, fenyegetésként álljon a szabad véleménynyilvánítás, információáramlás kérdéséhez. Márpedig a Snowden-botrány óta bizonyítékok is vannak róla, hogy a nemzetbiztonsági szervek igen széles körben alkalmaztak lehallgatást és egyéb elektronikus kémtevékenységet. Ennek Zuckerberg szerint véget kell vetni, ám az időközben felmerült törvénymódosítási javaslatoktól ő nem vár lényegi változást.

"Amikor mérnökeink fáradhatatlanul dolgoznak a biztonság javításán, úgy képzeljük, hogy a bűnözőktől védjük a felhasználókat, nem a saját kormányunktól. Az amerikai kormánynak az internet élharcosának kellene lennie, nem a veszélyeztetőjének. Sokkal átláthatóbbaknak kell lenniük abban, amit tesznek, különben az emberek a legrosszabbra gondolnak" – panaszkodott a Facebook első számú embere.

Facebooknak álcázott hackelés

A telefonhívásra az adott apropót, hogy egy, szintén a Snowden által kiszivárogtatott dokumentumokon alapuló jelentés szerint a Nemzetbiztonsági Ügynökségnél (NSA) egy olyan nagyszabású lehallgatási rendszert fejlesztettek ki, amelynek segítségével könnyedén beférkőzhetnek bármelyik felhasználó gépére, hogy ott hozzáférjenek személyes adatokhoz, és átvegyék az irányítást kritikus alkalmazások felett. Ráadásul egyes esetekben az NSA szakértői Facebook-szervernek álcázva kerülik meg a védelmet és nyernek bebocsátást a célpont rendszerébe, amit különösen fájlalhatott Zuckerberg.

A jelentés lényegi részét ugyan direktben nem cáfolta az NSA, de kiadott közleményében pontatlannak nevezte az állításokat. Az ügynökség rövid tájékoztatásában többször is megismétlik, hogy kizárólag szigorú szabályok szerint, megalapozott nemzetbiztonsági érdekeket követve végzik hírszerző tevékenységüket.

Pénzre váltott szabadság

Arról nem tudni, az elnök mit válaszolt Zuckerberg panaszaira, de utóbbi több kommentárban is megkapta, hogy nem teljesen van összhangban a felhasználói adatokért való aggódás és cége üzletpolitikája. A Facebook ugyanis – hasonlóan a Google-höz – elsősorban abból él, hogy a szolgáltatásait igénybe vevő emberek szokásait, ízlését minél jobban feltérképezve pontosan célzott hirdetéseket tudjon eljuttatni hozzájuk. Ha tehát reklámkiszolgálásra kell az adat, az rendben van, ha azonban a nemzetbiztonságiak kíváncsiak rá, az nem más, mint az internetszabadság páros lábbal való tiprása? – teszik fel a nyilvánvalóan költő kérdést a tamáskodók.

Biztonság

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.