Középkorú lett a világot megváltoztató, behálózó és mindent alapjaiban megrengető internet.

Az internetadó fenyegető árnyékában csak kesernyés szájízzel tudunk megemlékezni az internet 45. születésnapjáról, de nincs az az adónem, ami elvenné a kedvünket az ünnepléstől. Vég nélkül lehetne sorolni azokat a vívmányokat, amelyek nem jöttek volna létre a világháló nélkül (ilyen például a kicsit nehezen elviselhető világháló kifejezés is), így mi most önkényesen 10 sorsfordító trendet emelünk ki az elmúlt 45 évből.

1. Az első domain

Pontosan 45 évvel ezelőtt, 1969. október 29-n indultak el az első adatcsomagok az Egyesült Államok Védelmi Minisztériuma által létrehozott ARPANET rendszerén keresztül, ami akkor mindössze 4 darab számítógépet jelentett. A gépek azonosítása ekkor még nem tartománynevek segítségével történt, az első hivatalos domain regisztrációig 1985. március 25-ig kellett várni, amikor a Symbolics.com-ot bejegyezték. Jelenleg 271 millióra becsülik a domainek számát.

2. Szörfözés a neten

Az a mai napig vitatott, hogy kitől ered ez a mára kissé megkopott kifejezés, de nagy a kísértés, hogy annak a Tim Berners-Leenek tulajdonítsuk, akinek az első weboldalt is köszönhetjük. A http://info.cern.ch/ 1991. augusztus 6-án vált elérhetővé a neten, a rajta található alapinformációk pedig abban segítették a látogatókat, hogy miként működnek a böngészők és milyen adatbázisok, eszközök érhetők el a segítségükkel.

3. A Google és a Wikipedia megszületése

A mára világhódító birodalommá nőtt Google 1998 szeptemberében kezdte meg a működését, a Wikipedián pedig 2001 decemberében jelent meg az első bejegyzés, ami így szólt: „Hello, World!” Ez a két cég, illetve jelenség tökéletesen példázza azt, hogy milyen lehetőséget adott nekünk a net az információ szerzésben, megosztásban, és azok különböző módon történő feldolgozásában.

4. Az első e-mail

Az első elektronikus üzenetet 1971-ben indította útjára Ray Tomlinson, viszont csalódnánk, ha azt hinnénk, hogy izgalmas tartalmat rejtett a levél. Az amerikai programozó úgy emlékszik vissza, hogy a levélben valami teljességgel érdektelen szöveg szerepelt, nagyjából az, hogy "QWERTYUIOP". Ez persze nem akadályozta meg az emailt abban, hogy a mai napig az elsődleges kommunikációs csatorna legyen, ami becslések szerint 2017 végére 132 milliárd elküldött és megkapott üzenetet fog jelenteni naponta.

5. Selfie, szelfike, groupfie, stb.

A netnek vannak kicsit nehezen magyarázható hatásai is, ilyen az utóbbi hónapokban atomi erővel pusztító selfie intézménye. A főleg mobillal készített önarckép annyira elharapózott, és bekerült a hétköznap szóhasználatba, hogy az Oxford English szótár szerkesztői külön szócikket szenteltek neki és ezt választották 2013 szavának. Lelkük rajta, adott a netes kultúra már ennél sokkal rosszabbat is.

6. A netes gazdaság

Az internet gazdaságra való hatása egyértelmű, elsöprő és feltartóztathatatlan. A világ vezetői márkáinak, vállalkozásainak nagyobb része az IT alapú cégek közül kerül ki, a világ állását többek között olyan nevek alakítják, mint az Apple, a Google, vagy a Facebook. A net miatt új gazdasági ágak születnek, és még mindig félelmetesen sok, a nettel összefüggő ötlet kerül a felszínre. A Cisco becslése szerint a net a következő évtizedben 19 trillió dollárral fog hozzájárulni a globális gazdasági folyamatokhoz.

7. A digitális zene piaca és kultúrája

A világ első MP3 lejátszója 1998-ban jelent meg a piacon a koreai Saehan Information Systemsnek köszönhetően, ami után a CD, kazetta és egyéb adathordozók egyre jobban háttérbe szorultak. A net általánossá válásával, az online zeneboltok megjelenésével, a streaming alapú szolgáltatások (Spotify, Deezer) elszaporodásával már teljesen máshogy állunk hozzá a zenéhez, gyermekeink pedig furcsa kérdéseket tesznek fel a költözéskor előkerülő kazettákkal kapcsolatban.

8. Adat adat hátán

A Cisco adatai szerint a globális IP forgalom az elmúlt 5 évben megötszöröződött, és az éves adatforgalom 2016-re el fogja érni a zettabájt tartományt, ami már az egyébként is furcsa nevű exabájt 1000-szerese, máshogy fogalmazva ezermilliárd gigabájt. A felhő alapú alkalmazásokba, szolgáltatásokba áramló adatmennyiség egyre több szerverpark felhúzását követeli meg a cégektől, a felhasználók pedig egyre több szálon kötődnek a cloud világához úgy, hogy arról gyakran nem is tudnak.

9. Jeges vödör

Ha a selfie jelenségre ráhúztuk a vizes lepedőt, akkor a neten végigsöprő ALS Ice Bucket Challenge sem maradhat ki, aminek a jótékonysági vetülete sokszor háttérbe került. A súlyos idegrendszeri betegségre figyelmeztető, a betegek számára gyűjtő akció pár nap alatt ellepte a közösségi oldalak felületeit, ami egyrészt ismét bebizonyította, hogy a net tökéletes eszköze a figyelem felhívásnak, másrészt igazolta azt is, hogy még mindig sokan vannak, akik sajnos teljesen rosszul kezelik a világhálót.

10. Dolgok internete

Az Internet of Things, vagy IoT a nettel összefüggő trendek egyik legfontosabbika, ami új szintre emelheti ezt a hálózatot, illetve azt, amit eddig tudunk róla. A használati tárgyak, eszközök, ruhák, mobilok, jegyautomaták által létrehozott új szisztéma éltetője az internet, illetve ennek legérdekesebb leágazásai a hordható eszközök és a gépek között kommunikáció (M2M). A jövő minden bizonnyal e trendek mellett pörög tovább, mi pedig ehhez még legalább 45 évet kívánunk az internetnek – adók nélkül.

Piaci hírek

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.