Többek között a svéd zenei szolgáltató Spotify vezetői jegyzik azt levelet, amelyben az uniós döntéshozókat komolyabb fellépésre kéri a nagy internetes platformok szerintük versenyellenes gyakorlatával szemben.

Bár az Európai Unió hatóságai elég sok fronton harcban állnak a nagy, jellemzően egyesült államokbeli techcégekkel, az iparág európai szereplői most egy közös levéllel igyekeztek nyomatékosítani álláspontjukat. A nyomásgyakorlás célja, hogy a domináns pozícióban lévő platformok tulajdonosai ne hozhassák őket rosszabb pozícióba annál, mint amit saját, hasonló profilú megoldásuk számára biztosítanak.

Zene állj!

A Financial Times cikkében idézett levelet többek között a svéd digitális zenei szolgáltatás, a Spotify vezetői jegyzik, de az aláírók között említik a startupok támogatásával foglalkozó német Rocket Internetet is. Az Európai Bizottsághoz címzett írás lényege, hogy a nagy internetes platformok, például keresők, vagy a mobil operációs rendszerek és alkalmazásboltok gazdái jogellenes megkülönböztetések sorával igyekeznek helyzetbe hozni saját termékeiket, miközben egyenlőtlen megállapodások kikényszerítésével akadályozzák a versenytársakat.

Bár a levél név szerint egyetlen "rosszfiút" sem említ, nem túl nehéz beazonosítani őket. Az Apple és a Google dominanciájából fakadó problémaként azonosítható például az az aggály, miszerint a mobil appok gazdái nem jutnak hozzá a felhasználók adataihoz, amikor azok alkalmazásboltokon keresztül töltik le a programot. Szintén a két nagyra utal az a felvetés, hogy a gigászok által birtokolt domináns platformokon kivételeznek a saját portfólióba tartozó szolgáltatásokkal.

Azt a levél írói is elismerik, hogy ezeket a problémákat normál körülmények között a versenyjogi törvények keretén belül lehetne rendezni, ám a felek egyenlőtlen erőviszonya miatt szerintük ez nem kielégítő út. A jogi procedúra túlságosan hosszú, és arányaiban sokkal megterhelőbb a kisebb költségvetéssel rendelkező szereplőknek, így szükség van a hatóságok támogatására.

Nyitott kapukat döngetnek?

Az EU szervei ugyanakkor egy sor ügyben, többek között a most felhozott témában is vizsgálódnak már a néven nem nevezett nagyvállalatoknál. Az Apple-nek leginkább az ír adózási kiskapu körüli eljárás fájhat, a Google esetében pedig több szálon jelenleg is zajlik a vizsgálat a versenyjogi törvények vélelmezett megszegése miatt. Utóbbiak között megtalálható a Google keresőjében tapasztalt diszkriminációs gyakorlat, illetve tavaly felkerült a menüre a vállalat mobil operációs rendszere és annak üzleti modellje is. A Európai Bizottság szerint a társaság az uniós antitrösztszabályokat megszegve visszaélt erőfölényével azáltal, hogy korlátozásokat vezetett be az Android rendszerű eszközök gyártóival és a mobilhálózat-üzemeltetőkkel szemben.

Ahogy látszik, a hivatalok nem félnek komoly vizsgálatokat folytatni az amerikai óriások ellen, ám ezeknél ugyanaz a probléma, mint amit a mostani levél is említ. Túlságosan lassan zajlanak. Arról nem is beszélve, hogy sokszor a kimenetelük sem biztos, hiszen az ekkora gazdasági erővel bíró cégeket nagyon nehéz sarokba szorítani, és egyértelműen bizonyítani az állítólagos jogsértéseket. A Google például legutóbb elég olcsón meg tudott egyezni a brit hatóságokkal az elmaradt adóbefizetések kapcsán.

Felszámolják a digitális határokat

Az Apple-lel korábban több ízben is nyíltan összecsapó Spotify számára azért is lehet sürgős a fenti témák megnyugtató rendezése, mert az EU más ügyekben pontosan az érdekeivel ellentétes szabályok megalkotásán dolgozik. Egy idén elfogadott rendelet szeirint 2018-ban megkezdődhet a digitális határok lebontása a gazdasági térségen belül. Ez azt jelenti, hogy a szolgáltatók nem szabhatnak meg különböző árakat azért, mert valaki egyik vagy másik EU-s országban rendeli meg a szolgáltatást. Sőt, utóbbit biztosítani kell akkor is, ha az ügyfél éppen egy másik tagországban van.

A földrajzi szegmentálás megszűnése egy április végi döntést követően a szerzői jogvédelem alá eső termékek, szolgáltatások esetében is érvénybe lép az EU-ban. Így már biztos, hogy a Spotify nem (sem) adhatja drágábban előfizetését a gazdaságilag jobb állapotban lévő nyugat-európai és skandináv országokban.

Piaci hírek

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.