Az uniós tárgyalófelek a héten rábólintottak arra a tervezetre, ami 2018-tól feloldja az online tartalmakra sok esetben jelenleg érvényben lévő régiós korlátozásokat.

A földrajzi korlátozások teljes felszámolásáról döntöttek kedden az Európai Parlament, az Európai Bizottság és a tagállamok képviselői. Amint hatályba lép a rendelet, nem lehet majd országokra korlátozni, ha valaki online filmekre, zenehallgatásra vagy sportesemények nézésére fizetett elő az EU valamelyik tagállamában.

Mindenhol jó, de legjobb az EU-ban

A mostani megállapodás a komoly lépésnek értékelhető az uniós szerzői jogi szabályozásnak a digitális egységes piaci stratégia keretében javasolt korszerűsítése felé. Ennke köszönhetően hamarosan lehetővé válik, hogy az európai polgárok az EU-n belül bárhol teljes körűen igénybe vehessék filmekre, sporteseményekre, e-könyvekre, videojátékokra vagy zenei szolgáltatásokra való előfizetéseiket. 

A kezdeményezés élharcosa Andrus Ansip volt, aki jelenleg az Európai Bizottság digitális egységes piacért felelős alelnöke. Nem véletlenül hozzá került ez a terület, hiszen a politikus korábban annak az Észtországnak volt közel tíz évig a miniszterelnöke, ahol meglehetősen jól állnak a technológiai biztosította lehetőségek kiaknázásában. Ansip természetesen üdvözölte az elért eredményt, ami a digitális tartalmak egységes piacán meglévő akadályok lebontását segíti.

A döntésnek van magyar vonatkozása is, hiszen az oktatásért, kultúráért, ifjúságpolitikáért és sportért felelős biztos jelenleg nem más, mint Navracsics Tibor. Az EU-s testület magyar képviselője szerint a megállapodás "új kapukat nyit meg a polgárok számára, s egyúttal jobban védi az alkotókat és mindazokat, akik részt vesznek a kulturális és sportesemények létrehozásában".

Az új szabályok értelmében a fogyasztók az EU-n belül utazva ugyanúgy hozzáférhetnek a megvásárolt online tartalomszolgáltatásokhoz, mint otthonukban. Mindezt kötelező érvényűen biztosítani kell majd minden olyan szolgáltatónak, amely térítés ellenében nyújt online tartalomszolgáltatást. A térítésmentesen kínált szolgáltatások (például online közszolgálati televízió- vagy rádiótartalmak) szolgáltatói önkéntes alapon szintén felkínálhatják e tartalmak hordozhatóságát regisztrált felhasználóiknak.

Még egy kis türelem

A most megkötött megállapodást az Európai Unió Tanácsának és az Európai Parlamentnek is hivatalosan jóvá kell hagynia. Elfogadásuk esetén az új szabályok 2018 elejétől minden tagállamban alkalmazandóvá válnak. A vonatkozó rendelet kilenc hónapos előkészületi időszakot ír elő, hogy a szolgáltatók és a jogtulajdonosok felkészülhessenek az új szabályok alkalmazására.

A digitális határok lebontása már csak azért is időszerű, mert épp néhány nappal ezelőtt gördült el az utolsó akadálya is annak, hogy az Unió területén teljesen felszámolják a roamingdíj intézményét. Ennek megfelelően a jövőben egyáltalán nem kell majd súlyos pénzeket fizetni azért, ha valaki a kedvenc sorozatának legújabb epizódját nem otthon, hanem mondjuk a külföldi nyaralása helyszínén szeretné frissiben megnézni.

Közösség & HR

Megerősítette a Fehér Ház, nem elírás a 245 százalékos kínai importvám

A dolog ezen a szinten már régen értelmét vesztette, de az kétségtelen, hogy az értelmetlen rekordok is rekordok.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.