Kijött a Google anyavállalatának, az Alphabetnek a legfrissebb negyedéves jelentése, ami annak ellenére okozott csalódást, hogy a legtöbb soron kétszámjegyű növekedés látszik. További gondot okoz, hogy az EU-val folytatott jogi vita új szintre lépett, és akár sok-sok milliárd eurós bírság is lehet belőle. Persze nem holnap.
Ennyi nem elég
Az Alphabetnek természetesen továbbra is a Google termeli a pénzt. A vállalatcsoport több mint 20 milliárd dollárra rúgó negyedéves forgalmát szinte teljes egészében a keresőóriás szolgáltatta. Ez az összeg egyébként éves összevetésben 17 százalékos növekedést jelent. Sőt az árfolyamhatás kiszűrésével ez 23 százalékra emelkedik.
A társaság számára kiemelkedő fontosságú hirdetéseknél szintén nem látszik sok gond. Ugyan folytatódott az egy kattintásra jutó díj évek óta tartó csökkenése, ám ezt bőségesen ellensúlyozta a darabszám növekedése (-9% kontra 29%). Mindennek hála a nettó profit is 17 százalékkal nőtt a tavalyi hasonló időszakhoz képest, és elérte a 4,2 milliárd dollárt.
Ennek ellenére azonban a jelentés mégsem tekinthető diadalmenetnek. Az előzetes elemzői várakozások ugyanis sokkal vérmesebb reményekkel éltek. Az egy részvényre jutó eredmény esetében például közel 8 dolláros volt a várt szint, ám csak 7,5 jött össze. A cég papírjai ennek megfelelően komoly, 6,5 százalékos zuhanást produkáltak a zárás utáni kereskedésben.
Van mááásik!
A részvények esése rövid távon lehet kellemetlen, az EU-ban folyó trösztellenes vizsgálatok viszont hosszabb időszakra tesznek kardot a társaság feje fölé. Szerdán az Európai Bizottság hivatalosan is újabb "vádpontokat" csapott a Google ellen már folyó versenyjogi vizsgálat mellé. Szinte napra pontosan egy évvel ezelőtt a cég keresőszolgáltatásával, illetve az annak működésében feltételezett csalásokkal kapcsolatban fogalmazta meg kifogásait. A mostani kör a vállalat mobil operációs rendszerét, és annak üzleti modelljét helyezi a célkeresztbe.
A Európai Bizottság tájékoztatta a Google-t előzetes álláspontjáról, miszerint a társaság az uniós antitrösztszabályokat megszegve visszaélt erőfölényével azáltal, hogy korlátozásokat vezetett be az Android rendszerű eszközök gyártóival és a mobilhálózat-üzemeltetőkkel szemben.
Forrás: Statista.com
Ami az erőfölényt illeti, arról elég meggyőzően mesél a fenti grafikon. A kontinens öt legerősebb gazdaságában a cég a három vizsgált terület túlnyomó részében kényelmes, a keresőszolgáltatásnál pedig egyenesen elsöprő pozíciót élvez. Persze egy dolog a kövér piaci torta, és más dolog rábizonyítani a Google-re, hogy ezt jogtalanul kihasználva tud versenytársai előtt maradni.
A vádakat előzetesen csípőből tagadó vállalatnak azonban van ideje. A megfogalmazott kifogásokra is három hónapja van választ adni, majd azt követően vélhetően még évekig elhúzódik az ügy. A tét egyébként nem kevés, hiszen az ilyen esetekben maximálisan kiszabható büntetés a vétkes cég árbevételének tíz százaléka. Ez pedig a Google esetében akár sok milliárd eurót is jelenthet.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak