Az amerikai szolgáltató papírjai óriási mínuszt produkáltak, miután kiderült, hogy nem sikerült elég új előfizetőt verbuválni az előző negyedévben.

Nem sikerült tartani a saját maga által is fűtött megfeszített tempót a Netflixnek. A streamingelhető filmek és sorozatok nagyágyúja friss pénzügyi jelentésében kénytelen volt a korábban kitűzött célszámoknál rosszabb adatokat közölni. Mivel a piaci várakozások is hasonlóan optimisták voltak, a befektetők idegesek lettek. Talán kicsit túlságosan is.

Egymilliós mínusz

A Netflix üzletében az egyik legfontosabb mutató nem pénzügyi természetű. Természetesen fontos a növekvő bevétel és a profit felmutatása, de a hosszú távú tervek sikerét leginkább a folyamatosan bővülő felhasználói tábor tudja megalapozni. Ebben a tekintetben pedig alaposan leszerepelt a cég az áprilistól június végéig tartó periódusban.

Az előzetes szakértői várakozások nagyjából 6,2 millió új előfizetővel kalkuláltak, ám a valóságban csak 5,2 jött össze. A hazai piacon 670 ezerrel nőtt a létszám (a várt szűk 1,2 millió helyett), míg a nemzetközi porondon közel 4,5 millió új ügyfél tűnt fel (miközben elemzők majdnem 5 milliót reméltek). A Netflix maga is elismerte a jelentésben, hogy kicsit túl rózsásra vették a helyzetet. Mintegy védekezésként az is említésre kerül, hogy az elmúlt tíz negyedévben hét esetben konzervatívan lőtték be az ügyfélszám növekedését.

A vezetőségtől az erős, de nem kiemelkedő jelzőt kapó negyedévben egyébként a pénzügyi mutatók egyáltalán nem voltak rosszak. A bévetél éves összevetésben több mint 40 százalékkal nőve túllépet a 3,9 milliárd dolláron. Utóbbi alig valamivel marad el a szakértői várakozásoktól. Az egy részvényre jutó eredmény viszont 6 centtel meg is haladta az elemzők által vizionált 79 centes szintet.

Zuhantak, de van miből

A fentieket nehezen emésztették meg a befektetők, akik szinte pánikszerűen kezdték eladni a papírokat. A részvények árfolyama 400 dollárról bőven 350 alá esett, ami 14 százalékos értékvesztésnek felel meg. Hogy azért ettől még egyáltalán nincs itt a világvége, azt jól mutatja, hogy a Netflix papírjai egy évvel ezelőtt még 160 dollár körül forogtak. Csak idén pedig nagyjából megduplázták az értéküket.

Igaz, hogy az előfizetői tábor most éppen nem nőtt akkorát, de az alapok ettől még nagyon is rendben lévőnek látszanak. Egyrészt az előző két negyedév annyira erős lett, hogy azt a tempót nehéz lett volna sokáig tartani. Másrészt a felhasználói szám így is egy fél magyarországnyi emberrel nőtt, ami nehezen nevezhető kudarcnak. És akkor ott vannak a már jó ideje stabil pénzügyi mutatók, amelyek elsősorban a cég agresszív nemzetközi terjeszkedésének köszönhetők. De nem állnak rosszul otthon sem, hiszen ma már többen nézik az ő kínálatukat, mint a hagyományos tévés csatornákat.

Globális harc a figyelemért

A Netflix csak idén 8 milliárd dollárt költ egyedi tartalmak előállítására, további 2 milliárdot pedig az ezeket támogató marketingkampányokra. Hogy mennyire nem csak az USA a célközönség már, azt a vállalat nemrégiben bemutatott, saját gyártású indiai sorozata, a Sacred Games jól példázza. A sorozat az első azok között az alkotások között, amelyekkel a Netflix igyekszik "megdolgozni" a Bollywoodhoz szokott nézőket.

Ettől függetlenül az üzletet fenyegető rizikófaktorok valósak, hiszen a versenytársak sem ülnek ölbe tett kézzel. Az Amazon szintén elkezdte már az indiai terjeszkedést, és általában is igyekszik megvetni a lábát egyre több helyen a világban a Prime videoszolgáltatással. A másik nagy A-nál, az Apple-nél is megkezdődött a szupersztárok leszerződtetése, hogy az almás vállalat által gyártott műsorok készüljenek, de nagy tervei vannak az HBO-val a Time Warnert megvásároló AT&T-nek is. Ráadásul a kábelszolgáltatók sem akarják önként és dalolva átadni az ügyfeleket, ezért egyre több csatornát kínálnak egyre kedvezőbb áron.

Piaci hírek

Lehet, hogy éppen most tesszük tönkre a Föld mágneses mezejét

A műholdcsordákat tenyésztő űrvállalkozók eddig is sikeresen kiakasztották néhány tudományterület képviselőit, de úgy tűnik, hogy a sornak még messze nincs vége.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.