Fizetős tartalommegosztó platformmá alakítják a közösségi oldalt.

Előfizetős tartalommegosztáshoz tesztel szolgáltatásokat a Facebook. Mint a vállalat közleménye írja, így már háromféle bevételi forráshoz kapnak eszközöket a Facebook-csoportok adminisztrátorai. Az adománygyűjtés (például hozzájárulás a csoport működtetési költségeihez) és a csoporton belüli kereskedés mellett a harmadik lehetőség az előfizetés ellenében látogatható alcsoportok létrehozása lehet, ahol az előfizetők exkluzív tartalmakhoz vagy szolgáltatásokhoz férhetnek hozzá.

A tesztekbe több csoportot is bevontak, de a cég szóvivője hangsúlyozta: a szolgáltatást nem használhatják olyan csoportok, melyek megsértik a Facebook tartalmi szabályait, vagy gyakran osztanak meg káros tartalmakat és hamis információkat.

Évek óta terítéken van

Amióta létezik Facebook, újra és újra fölröppen a hír, hogy fizetőssé teszik. Kezdetben azért, mert még nem látszott a bevételi forrás (ki láthatta, hogy a Facebbook uralja majd a Google-lel a globális digitális hirdetési piacot?), később meg a növekedés vagy éppen iparági feszültségek kapcsán vetődött fel a lehetőség. Legutóbb akkor került szóba, hogy pénz kérnének a közösségi oldal eléréséért (igaz, csak az Apple-felhasználóktól), amikor az Apple szigorította a felhasználókövetést, amivel nem kevés pénzt rántott ki a Facebook és más, online hirdetésekből élő cég zsebéből.

Ugyanakkor a korábbi évek próbálkozásaiból (például a rajongói támogatás lehetőségének bevezetése) látszott, hogy Zuckerbergék másban gondolkodnak. Olyan platform irányába vinnék el a közösségi oldalt, amely vonzza az üzleti tevékenységet (amit aztán nyilván le lehet fölözni). A mostani eszközkészlet bejelentésekor is megemlítették, hogy ezek csak az első eredményei a közösségi oldal egy átfogóbb előfizetésre alapozott szolgáltatási portfóliójának.

A továbblépés irányába mutat, hogy azok az adminisztrátorok, akik Facebook-oldalakat és -csoportokat is üzemeltetnek, a két megjelenési formát összevonhatják. A tartalom menedzseléséhez mindkét esetben a csoportmoderációs eszközöket használhatják. A csoportok működése viszont némileg változott: amellett, hogy most már lehetnek ingyenes és fizetős csoportok, az egyes csoportokon belül a tagok önállóan is szétválhatnak például témák és régiók szerint alcsoportokra. Egy pszichológus például akár online fizetős csoportterápiát is szervezhet ezen a módon.

És a pénz, pénz, pénz...

Az ilyen rendszerek sarkalatos pontja a fizetés, mint az láthattuk például az Apple és az Epic Games háborúskodásának fejleményeiből is. A fizetési modellről egyelőre nem sokat tudni, de azt személyesen Mark Zuckerberg vezérigazgató jelentette be, hogy az alkotók, akik tartalmaikat a Facebookon mint platformon osztják meg, akár egyéni linkeken keresztül is befogadhatják az előfizetéseket. Ez értelemszerűen az Apple zsebéből is ránt ki némi pénzt.

És hogy bejön-e? A Facebook nagyon is tudja, mit csinál. Ezt Eric Schmidt egykori Google-vezér mondta a Bloombergnek adott hosszú videointerjújában, némileg a cég gátlástalanságára utalva. Azaz bár a közösségi oldal tisztában volt azzal, hogy milyen káros hatása van a tevékenységének, mindennél fontosabb volt számára a profit (mondta mindezt Eric Schmidt, a Google volt vezérigazgatója).

A mostani újításoknak is gyorsan születtek kritikusai: sokak szerint ezek a zárt terek melegágyai lehetnek a hamis híreknek, egészségügyi információknak, a szélsőségességes véleményeknek anélkül, hogy hathatósan fel lehetne lépni ellenük.

Közösség & HR

A törvényhozóknak sem tetszik, hogy már a gondolatokból is árucikket faragnak

Nem újdonság, hogy folyamatosan gyűjtik és értékesítik az emberek személyes adatait azok a cégek, amelyeknek az alkalmazásait használják, de még ebben is szintlépést jelenthet, amit a neurotechnológiai vállalatok művelnek.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.