Bár az elmúlt hónapokban sok száz milliárd dollárt veszítettek értékükből, rengeteg pénzük van, amiből most jól üzleteket köthetnek.

A befektetők optimizmusa augusztusban tetőzött a technológiai szektor kilátásait illetően, amelynek nyomán először az Apple, nem sokkal később pedig az Amazon cégértéke is átlépte az ezermilliárd dolláros küszöböt. Ahogy azonban az irreális elvárások egyre több negatív értékelést eredményeztek, a vállalatok részvényárfolyama is elindult lefelé, hogy végül az amerikai tőzsdék "fekete decembere" olyan zuhanást hozzon, ami arányaiban már a XX. század harmincas éveinek válságát idézte – ez az új évben az Apple figyelmeztetésével folytatódott, amely minden előzetes várakozást alulmúló negyedéves eredményeket vetít előre.

A technológiai nagyvállalatok miatt persze a kedvezőtlen piaci hatások ellenére sem kell aggódni, különösen, ha figyelembe vesszük a rendelkezésükre álló készpénzállományt, amit sokan egyfajta "végütközőnek" tekintenek a cégek értékelésében. Ahogy a Business Insider összeállításából is kiderül, a tíz legnagyobb amerikai társaság széfjében összességében majdnem 350 milliárd dollár hevert a tavalyi harmadik negyedév végén, amihez 2020-ig további 600 milliárdnyi szabad cashflow-t termelhetnek majd.

Ez közvetlenül is nagy mozgásteret biztosít a vállalatoknak, ha a gazdasági környezet hosszabb távon sem fordul kedvezőre, és segít a hitelképesség megőrzésében is. Ráadásul a cégértékek csökkenése kedvez a vállalatfelvásárlásoknak és -összeolvadásoknak, lehetővé téve, hogy a nagy piaci szereplők olcsóbban jussanak hozzá a korábban kinézett üzletekhez. Ez az akvizíciós aktivitás pedig a BI cikkében megszólaló szakértők szerint elegendő lesz ahhoz, hogy a víz fölött tartsa a szoftvercégek árfolyamát.

Valójában meg sem kell izzadniuk?

Az arányokat jól érzékelteti, hogy a tíz legnagyobb vállalat 2020-ra prognosztizált, ezer milliárd dollárt közelítő készpénzállománya bőven lefedi a következő negyven legnagyobb szoftvercég aktuális, 660 milliárdos összesített értékét. Ezek természetesen csak tájékoztató jellegű adatok, hiszen nehezen képzelhető el, hogy a top 10-es multik a következő két évben semmi másra nem költenek, főleg, hogy a mostani helyzet megérett a sajátrészvény-visszavásárlási programokra és az osztalékfizetésre.

Ugyanakkor könnyű belátni, hogy ha csak a készpénzállomány 10 százalékát fordítanák akvizíciókra, már az is önmagában 100 milliárd dollár értékű stratégiai cégfelvásárlást jelentene a legnagyobb piaci szereplők részéről. A BI szerint olyan volumenű üzletekről lesz szó, mint ahogy novemberben már az SAP is 8 milliárd dollárért megszerezte magának a tőzsdére menetel előtt álló Qualtrics Internationalt – sőt aktuálisan ennek a negyede is elég hozzá, hogy a teljes szektorban normalizálja a részvények árfolyamát.

Piaci hírek

Az EU-s vizsgálat hírére gyorsan engedett a Broadcom

A nemrégiben felvásárolt VMware portfóliójának átalakítása kapcsán sok helyen felszaladtak a szemöldökök. Az amerikai vállalat most kicsit visszavett szigorú terveiből, amihez köze lehet egy készülődő EU-s vizsgálatnak.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.