Előzetes tájékoztató levelet írt az Apple vezérigazgatója, Tim Cook a cég részvényeseinek, amiben már most megmagyarázza a hivatalosan január 29-én érkező negyedéves pénzügyi jelentést. Az eredmények ugyanis minden előzetes várakozást alulmúltak.
Jóval gyengébb a vártnál
Az előzetes tájékoztatás érthető: a tavaly december 29-ével zárt negyedévben (ez az Apple 2019-es pénzügyi évének az első negyedéve) a bevétel nem paraszthajszállal, hanem alsó hangon is legalább 5 milliárd dollárral, azaz 5,6 százalékkal marad el az előzetes várakozásoktól, de ha az optimistább becslést nézzük, akkor több mint 10 százalékkal. Az előrejelzésekben ugyanis 89 és 94 milliárd közé várták a bevételeket. Ezzel szemben mindössze 84 milliárd jött össze.
A gyengébb negyedévet Cook több tényezőre vezeti vissza, ami nehezíti is az éves összehasonlítást.
1. Az új iPhone-modellek bevezetésének ütemezése. Míg az iPhone X-eket a 2018-as üzleti év első negyedévében (azaz 2017. október-december) dobták piacra, addig az iPhone Xs és az iPhone Xs Max szállítását ugyanannak a pénzügyi évnek a negyedik negyedében (2018. július-szeptember) kezdték meg.
2. Túlságosan erős a dollár, ami rontott az eredményeken.
3. Sok új termék jelent meg, és ezek előállításánál ellátási nehézségek korlátozták az értékesítést. Ez főleg a Apple Watch Series 4-et, az iPad Prót, az AirPodsot és MacBook Airt érintette.
4. A feltörekvő piacok gyengeségei is negatívan befolyásolták a vállalat helyzetét. Itt Cook két fontos tényezőt emel ki: a kínai gazdaság lassulását (szeptemberben a kínai kormány az elmúlt 25 év második leggyengébb GDP-növekedését jelentette), ami az okostelefon-piac csökkenésével is járt, valamint az USA és Kína közötti kereskedelmi háborút. Jelenleg a kínai piac az Apple harmadik legnagyobb piaca az Egyesült Államok és Európa után, de 2015-ben például megelőzte az európai piacot (lásd lentebb a grafikont).
Több figyelmeztető jel is volt
A rossz hírek már november végétől szivárogtak, bár a november elején kiadott pénzügyi beszámoló még egy lendületes céget mutatott: rekord forgalomból rekord nyereség keletkezett. Ugyanakkor az is kiderült, hogy az értékesített iPhone-ok és a Macek darabszáma stagnált, az iPadekből pedig kevesebb fogyott éves összevetésben. Erre az Apple azzal reagált, hogy bejelentette: a jövőben nem közöl adatokat arról, hogy hány készüléket értékesít. A döntést azzal magyarázták, hogy a termékkategóriák és az árak is annyira sokfélék, hogy az eladási darabszám már nem releváns információ a cég teljesítményének megítéléséhez.
Pár héttel később jött a következő figyelmeztető jel. Az Apple legnagyobb kínai beszállító partnere, a Foxconn tavaly november végén jelentett be egy közel 3 milliárd dolláros költségcsökkentési tervet 2019-re, amit már sokan az iPhone-ok iránti kereslet csökkenésével hoztak összefüggésbe.
Ez azonban még csak spekuláció volt, hiszen a Foxconn nem csupán az Apple-ből élt, ám a bejelentés után nem sokkal robbant a másik bomba: a Qualcomm kérésére Kínában felfüggesztették a 2015 és 2017 között megjelent iPhone készülékek (iPhone 6s-től iPhone X-ig) forgalmazását. A csipgyártó szabadalmai jogtalan felhasználása miatt indított pert az Apple ellen. Bár a döntés ellen az Apple fellebbezett, így nem kellett beszüntetni a forgalmazást, a Qualcomm szeretné a tiltást kiterjeszteni az iPhone Xs és az iPhone Xr típusokra is.
Mindezek ellenére Tim Cook levelét a részvényesek nagyon zokon vették, az első reakció 7 százalékot meghaladó árfolyamesés volt annak ellenére, hogy az Apple-vezér jó hírekkel is szolgált. A legfőbb pozitívum az, hogy a szolgáltatásokból több mint 10,8 milliárd dolláros bevétel jött össze, és ez minden földrajzi régióban új negyedéves rekordot értek el. A terv az, hogy a szolgáltatásokból származó bevételeket 2016-os szintjét 2020-ra megduplázza a vállalat.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak