A BlueVoyant egy friss kutatása szerint szinte minden vállalatot érintett ellátási lánca kiberbiztonságának sérülése.

Bemutatta a sajtónak a BlueVoyant az ellátási láncok kiberkockázatainak kezelését vizsgáló globális jelentését. A kutatáshoz, melyet idén is az Opinion Matters készített, 11 országban 2100 technológiai vezetőt (CTO, CSO, COO, CIO, CISO CPO) kérdeztek meg.

A The State of Supply Chain Defense: Annual Global Insights Report (a teljes jelentés itt tölthető le) szerint a vállalatok ellátási láncának védelme hiányos: a válaszadó cégek 98 százaléka számolt be arról, hogy voltak negatív következményei az ellátási láncukat érő kiberbiztonsági incidenseknek. A teljes láncon belül elsősorban azok a külső beszállítók jelentik a legnagyobb kockázatot, melyek hálózati hozzáférésükön keresztül közvetlenül veszélyeztethetik a vállalat kiberbiztonságát. Ugyanakkor a cégek sok esetben beszállítóik védelmi rendszereire hagyatkoznak: 40 százalékuk bízik abban, hogy a beszállítója maga is gondoskodik a megfelelő biztonságról.

Az éberség azonban némileg fokozódik. 2021-ben még csak a vállalatok 53 százaléka mondta, hogy évente több mint kétszer világította át beszállítóit kiberbiztonsági szempontból. Arányuk 2022-ben 67 százalékra nőtt – és persze közülük vannak olyan szervezetek is, melyek valós időben monitorozzák ellátási láncukat. Az is az éberség fokozódását mutatja, hogy a vállalatok 84 százaléka növelte az ellátási láncának védelmére fordított költségvetését.

A megkérdezett cégek számára ugyanakkor továbbra is három terület jelenti a legnagyobb kihívást: a szabályozási követelményeknek való megfelelés, a beszállítókkal a biztonsági kérdésekben való együttműködés, valamint annak a vállalati szintű elfogadása jelenti, hogy a beszállítókat a szervezet kibervédelmének részeként kell kezelni.

Iparáganként eltérő a felkészültség

A kutatás eredményeiből néhány iparági jellegzetesség is kiderül. Az egészségügyi és gyógyszeripar csak a harmadik abban az ágazati összevetésben, amely azt vizsgálta, hogy egy iparág cégei átlagosan mekkora figyelmet fordítanak az ellátási láncok kibervédelmére. Mégis ebben az iparágban a legkisebb a valószínűsége annak, hogy egy vállalat növeli az ellátási lánca kiberbiztonságának megerősítését segítő külső erőforrásokra fordított költését. Ez valószínűleg azzal függ össze, hogy a szektor cégei tartják a legkevésbé valószínűnek, hogy ne szerezzenek tudomást arról, ha egy harmadik fél kibervédelmével kapcsolatban probléma merül fel.

Az energiaipari vállalatoknak 49 százaléka valós időben követi az ellátási lánc kiberkockázatait, 44 százalékuk legalább havonta tájékoztatja is a felső vezetést az aktuális helyzetről. Ennek ellenére messze ez a szektor a legkitettebb (vagy a legőszintébb): 99 százalékuk mondta, hogy az elmúlt évben történt legalább egy olyan incidens az ellátási láncában, amelynek hatását a vállalat is megérezte. Valószínűleg ezzel is összefügg, hogy a szektor vállalatai átlagosan 60 százalékkal tervezik növelni ellátási láncuk kibervédelmére szánt költségvetésüket.

A gyártóvállalatok 64 százaléka követi nyomon az ellátási lánc kiberkockázatát, és közel felük (44 százalék) integrált vállalati kockázatkezelési programot is kialakított.

Az Unió szigorított

A sajtótájékoztatón Csendes Balázs, a BlueVoyant kelet-közép-európai és a közel-keleti térségekért felelős értékesítési igazgatója kitért arra, hogy a problémákat EU-s szinten is érzékelik. Az Európai Parlament és az Európai Tanács 2022 novemberében fogadta el a NIS 2 irányelv tervezetét, amely egységesíti a tagállami szabályozást, és már nem korlátozódik a kritikus infrastruktúrákra. Hatálya alá kerülnek például a nyilvános elektronikus hírközlési és digitális szolgáltatók, a szennyvíz- és hulladékgazdálkodási vállalatok, a kritikus termékek gyártói, a postai és futárszolgálatok is.

Csendes Balázs szerint "nem meglepő, hogy az Európai Unió szükségét látja egy, a korábbinál szigorúbb feltételeket tartalmazó szabályozásnak, hiszen ahogy a kelet-közép-európai országokat vizsgáló kutatásunkból is kiderült, csupán a vállalatok 21 százaléka kezelte prioritásként az ellátási lánc kibervédelmi megfelelőségét". Egy Csehországban, Lengyelországban és Magyarországon lefuttatott kutatás szerint a három országban a cégeknek csupán az 5 százaléka monitorozza beszállítóit, miközben 98 százalékuknál volt valamilyen kiberbiztonsági incidens a beszállítók gyenge védelme miatt.

Biztonság

Kódolni a börtönben is érdemes

Egy több éve futó amerikai kezdeményezés megmutatta, hogy az elítéltekre nagyon jó hatással van az informatikai képzés. A programozói alaptudás önbecsülést ad, ami csökkenti a visszaesés esélyét.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.