A tagállamok szeretnének létrehozni egy kiberbiztonsági katasztrófaelhárítási alapot, amitől a reagálási képesség javulását várják.

Kiberbiztonsági katasztrófaelhárítási alap felállításával erősítené kibervédelmét az Európai Unió. A témát a francia elnökség vette elő az orosz-ukrán háború miatt. Ma a közép-franciaországi Nevers-ben informális találkozót tartanak az Európai Unió tagállamainak távközlésért felelős miniszterei az alap felállításának lehetőségéről.

A megbeszélést előkészítő dokumentum szerint a témát az Ukrajnát ért kibertámadások minden korábbinál aktuálisabbá teszik. Az ilyen kibertámadásoknak az európai hálózatokra gyakorolt lehetséges tovagyűrűző hatása is rávilágít arra, hogy az EU-nak el kell mozdulnia egy ambiciózus és átfogó kiberbiztonsági terv felé – írja a Reuters a megbeszélés témájáról. A jelenlegi geopolitikai helyzetben ugyanis valószínűsíthető, hogy a tagállamokat nagyszabású kibertámadások érik, melyekre gyorsan és közösen kell reagálniuk.

A megbeszélésen az is terítékre kerül, hogy a szabályozói környezet módosításával hogyan lehetne növelni a digitális infrastruktúra, technológiák és termékek biztonságát, és hogyan lehetne bevonni hatékonyabban a vállalatokat. Felülvizsgálják, hogy a már bevezetett EU-s együttműködési mechanizmusok mennyiben járulnak hozzá egy rugalmas és hatékony európai kiber-ökoszisztéma felépítéséhez.

Pár hónapja már szigorítottak

2021 decemberében fogadott el az Európai Tanács egy új irányelvet a hálózati és információs rendszerek biztonságáról, melynek az volt a célja, hogy az EU egész területén egységesen magas szintű kiberbiztonságot teremtsen. A NIS 2 (amely a 2016-ban elfogadott Network and Information Security irányelv helyébe lép) az állami és a magánszektor, valamint az egyének elleni szaporodó kibertámadásokat hivatott visszaszorítani.

Az új irányelvet eleve azért dolgozta ki az EU, hogy egységesebbé tegye a kiberbiztonsági követelmények és az intézkedések végrehajtása terén a tagállamok szabályozását és gyakorlatát. A szabályozási kereteknél ún. minimumszabályokat fogalmaz meg, és meghatározza az egyes tagállamok illetékes hatóságai közötti hatékony együttműködés mechanizmusait.

Az irányelv többek között előírja, hogy a hatálya alá eső ágazatok (energiaügy, közlekedés, egészségügy és digitális infrastruktúra) szereplőinek milyen kockázatkezelési intézkedéseket kell hozniuk, illetve milyen bejelentési kötelezettségek terhelik őket. Egységesíti, annak meghatározását is, hogy mely szervezetek esnek a hatálya alá (ez korábban az egyes tagállamok feladata volt). Szintén az irányelv rendelkezik az Európai Kiberválságügyi Kapcsolattartó Szervezetek Hálózata, az EU-CyCLONe (Cyber Crises Liaison Organisation Network) létrehozásáról, amelynek a feladata, hogy támogassa a nagyszabású kiberbiztonsági események összehangolt kezelését.

Bár ez tavaly év végén még elégségesnek tűnt, a tagállamok mégis a továbblépésen gondolkodnak. A NIS 2 ugyanis nem vonatkozik a védelemre, a nemzetbiztonságra, a közbiztonságra, a bűnüldözésre, az igazságszolgáltatásra, a parlamentekre és a központi bankokra (a közigazgatásra viszont igen!).

Biztonság

Lyuk hátán lyuk a Nagy Kínai Tűzfal mögötti kormányzati weboldalak többsége

Miközben a fél világ Peking hallgatózásától retteg, a kínai rendszerek tele vannak súlyos biztonsági résekkel, melyek eredője: a trehányság.
 
Vészesen közelít a június vége, ameddig minden érintettnek el kell indítania a NIS2 alkalmazásba vételét. Az idén és jövőre is számos teendőt kell elvégezni, mutatjuk a pontos menetrendet.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.