Szinte nem telhet el hét, hogy ne kerüljön napvilágra újabb, a korábbiaknak ellentmondó információ a Huawei saját fejlesztésű operációs rendszeréről.

Már legutóbb is azzal kezdtük cikkünket, hogy nehéz kiigazodni azon, amilyen kanyarokat vesz a Hongmeng operációs rendszer a cégvezetők nyiltkozatai és a sajtóban megjelenő háttérinformációk alapján. Ez a kijelentés most csak erősödött azzal, hogy az állami média meg nem nevezett forrásokra hivatkozva újra feje tetejére állította a sztorit.

Mégis mobilra szabják

A Global Times angol nyelvű anyagában ugyanis arról írnak, hogy a Huawei már a célegyenesben tart a Hongmeng mobil platformra adaptálásában. A közelebbről meg nem nevezett informátorok beszámolója szerint még idén, valamikor a negyedik negyedévben piacra kerülhetnek az első, saját operációs rendszerrel működő telefonok.

A lap értesülései alapján a készülék 2000 jüan körüli áron kerülhet belföldön piacra. A bőven 300 dolláros árszint azt sejteti, hogy a cég az alsóbb kategóriákban vezetné be először a Hongmenget, miközben a prémium eszközeinél megtartaná az Androidot. Utóbbit ugye egyelőre megengedi az amerikai-kínai kereskedelmi csatározás éppen aktuális állása.

Úgy tűnik, a Huawei éppen a teszteléssel foglalatoskodik, amelynek célja elsősorban az androidos alkalmazásokkal való kompatibilitás ellenőrzése. Ez különösen fontos kérdés, legalábbis addig, míg a cég nem képes saját erőből és külső fejlesztők segítségével előállni a maga alternatív alkalmazás-portfóliójával.

A rendszer a pletykák alapján erős kriptográfiai megoldásokkal igyekszik majd védeni a felhasználói adatokat. Az első készülékek pedig többmilliós darabszámban érkezhetnek a hazai piacra a Mate30 sorozattal egy időben.

Tévés premier

Miközben a fenti értesüléseket érdemes kellő távolságtartással kezelni, az már néhány hete biztossá vált, hogy a Hongmeng premierje most augusztus elején lesz. A Huawei héten tartandó fejlesztői konferenciáján ugyanis bemutatkozik a gyártó saját okostévés megoldása, amely ezzel az oprendszerrel fut.

Ez egyébként inkább beleillik a vezetőség korábbi nyilatkozatai alapján festett képbe, miszerint a Hongmeng alapvetően és elsősorban a hálózatra kapcsolt eszközök kiszolgálására lett kitalálva és fejlesztve. A jövőben a rendszer bekerülhet autóktól kezdve egészségügyi eszközökön át ipari megoldásokba is.

Zavar a térerőben

A mobil felhasználással kapcsolatban viszont rengeteg ködösítés történt az elmúlt pár hónapban. Miután a kormányzati szankciók hatására a Google kénytelen volt belengetni az Android elzárását, Kínából rögtön szárnyra kaptak a híresztelések, hogy ez nem gond, mivel a cég készen áll a B tervre, azaz a Hongmeng bevezetésére.

Májusban például a konzumer üzletág vezetője hazai közönség előtt arról beszélt, hogy az alternatív oprendszer már ősszel, de legkésőbb jövő tavasszal rendelkezésre állhat. Ekkor hangzott el az is, hogy a 2012-től fejlesztett szoftver kompatibilis lesz minden androidos és webes alkalmazással. A kommunikációért felelős alelnök még június közepén is arról beszélt a Reutersnek, hogy folyik az alternatív rendszer elindítását célzó munka, amely várhatóan hónapokon belül befejeződik. Andrew Williamson ugyan hangsúlyozta, hogy egyáltalán nem ez az irány, amit venni akarnak, de a legrosszabbra készülve már tesztelik Kínában a Hongmenget, amellyel kiváltható lesz az Android.

A fentieket aztán idézőjelbe rakta a Huawei alelnökének júliusi nyilatkozata, miszerint az emlegetett saját oprendszert egyáltalán nem mobilokra fejlesztik. A hivatalos állami sajtóügynökség hasábjain megjelent beszámoló szerint az igazgatótanács tagja a Hongmenget egyértelműen IoT-felhasználásra szánták, így az ebben a formában nem is alkalmas mobil operációs rendszerként funkcionálni.

A friss hírek viszont ismét visszaterelték a sztorit a korábbi verzióhoz, miszerint akár már idén megjelenhet az első, Hongmengen futó Huawei telefon. Legkésőbb decemberig kiderül, hogy ténylegesen akkor mi is a helyzet a vállalat saját rendszerével.

Konzumer tech

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.