Már legutóbb is azzal kezdtük cikkünket, hogy nehéz kiigazodni azon, amilyen kanyarokat vesz a Hongmeng operációs rendszer a cégvezetők nyiltkozatai és a sajtóban megjelenő háttérinformációk alapján. Ez a kijelentés most csak erősödött azzal, hogy az állami média meg nem nevezett forrásokra hivatkozva újra feje tetejére állította a sztorit.
Mégis mobilra szabják
A Global Times angol nyelvű anyagában ugyanis arról írnak, hogy a Huawei már a célegyenesben tart a Hongmeng mobil platformra adaptálásában. A közelebbről meg nem nevezett informátorok beszámolója szerint még idén, valamikor a negyedik negyedévben piacra kerülhetnek az első, saját operációs rendszerrel működő telefonok.
A lap értesülései alapján a készülék 2000 jüan körüli áron kerülhet belföldön piacra. A bőven 300 dolláros árszint azt sejteti, hogy a cég az alsóbb kategóriákban vezetné be először a Hongmenget, miközben a prémium eszközeinél megtartaná az Androidot. Utóbbit ugye egyelőre megengedi az amerikai-kínai kereskedelmi csatározás éppen aktuális állása.
Úgy tűnik, a Huawei éppen a teszteléssel foglalatoskodik, amelynek célja elsősorban az androidos alkalmazásokkal való kompatibilitás ellenőrzése. Ez különösen fontos kérdés, legalábbis addig, míg a cég nem képes saját erőből és külső fejlesztők segítségével előállni a maga alternatív alkalmazás-portfóliójával.
A rendszer a pletykák alapján erős kriptográfiai megoldásokkal igyekszik majd védeni a felhasználói adatokat. Az első készülékek pedig többmilliós darabszámban érkezhetnek a hazai piacra a Mate30 sorozattal egy időben.
Tévés premier
Miközben a fenti értesüléseket érdemes kellő távolságtartással kezelni, az már néhány hete biztossá vált, hogy a Hongmeng premierje most augusztus elején lesz. A Huawei héten tartandó fejlesztői konferenciáján ugyanis bemutatkozik a gyártó saját okostévés megoldása, amely ezzel az oprendszerrel fut.
Ez egyébként inkább beleillik a vezetőség korábbi nyilatkozatai alapján festett képbe, miszerint a Hongmeng alapvetően és elsősorban a hálózatra kapcsolt eszközök kiszolgálására lett kitalálva és fejlesztve. A jövőben a rendszer bekerülhet autóktól kezdve egészségügyi eszközökön át ipari megoldásokba is.
Zavar a térerőben
A mobil felhasználással kapcsolatban viszont rengeteg ködösítés történt az elmúlt pár hónapban. Miután a kormányzati szankciók hatására a Google kénytelen volt belengetni az Android elzárását, Kínából rögtön szárnyra kaptak a híresztelések, hogy ez nem gond, mivel a cég készen áll a B tervre, azaz a Hongmeng bevezetésére.
Májusban például a konzumer üzletág vezetője hazai közönség előtt arról beszélt, hogy az alternatív oprendszer már ősszel, de legkésőbb jövő tavasszal rendelkezésre állhat. Ekkor hangzott el az is, hogy a 2012-től fejlesztett szoftver kompatibilis lesz minden androidos és webes alkalmazással. A kommunikációért felelős alelnök még június közepén is arról beszélt a Reutersnek, hogy folyik az alternatív rendszer elindítását célzó munka, amely várhatóan hónapokon belül befejeződik. Andrew Williamson ugyan hangsúlyozta, hogy egyáltalán nem ez az irány, amit venni akarnak, de a legrosszabbra készülve már tesztelik Kínában a Hongmenget, amellyel kiváltható lesz az Android.
A fentieket aztán idézőjelbe rakta a Huawei alelnökének júliusi nyilatkozata, miszerint az emlegetett saját oprendszert egyáltalán nem mobilokra fejlesztik. A hivatalos állami sajtóügynökség hasábjain megjelent beszámoló szerint az igazgatótanács tagja a Hongmenget egyértelműen IoT-felhasználásra szánták, így az ebben a formában nem is alkalmas mobil operációs rendszerként funkcionálni.
A friss hírek viszont ismét visszaterelték a sztorit a korábbi verzióhoz, miszerint akár már idén megjelenhet az első, Hongmengen futó Huawei telefon. Legkésőbb decemberig kiderül, hogy ténylegesen akkor mi is a helyzet a vállalat saját rendszerével.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak