Az emberi szem nem igazán észleli a változtatásokat, amelyek azonban képesek összezavarni az ilyen referencia alapján betanított generatív MI-rendszereket.

A Chicagói Egyetem kutatói a múlt héten ismertették azt az általuk fejlesztett új technikát, amelyik szándékaik szerint megvédheti a művészeket a stílusukat és képeiket másoló mesterségesintelligencia-modellektől. A már kereskedelmi forgalomban is elérhető, szöveges utasítások alapján képeket előállító eszközök (DALL-E, Stable Diffusion, Midjourney stb.) az utóbbi időben egyre hevesebb vitákat váltanak ki, miután az alkotóknak is feltűnt, hogy mennyire egyszerűvé vált a munkájukat utánzó digitális műalkotások elkészítése. A szóban forgó neurális hálózatokat lényegében válogatás nélkül tanítják be az interneten elérhető képgyűjtemények felhasználásával, de erre a jogtulajdonosoktól nem kérnek engedélyt, akiknek arra sincsenek hatékony eszközeik, hogy utólag kivonják munkáikat az adatkészletekből.

A felháborodás eredményeként már csoportos keresetet nyújtottak be a képgenerátorok üzemeltetőivel szemben, a képbankok (stock images) közül pedig a Getty Images is a bíróságon keresi az igazát, amiért szabadalmaztatott képeit azok felirataival és metaadataival együtt használják az MI-modellek képzésére. Az ilyen rendszerek aztán hajlamossá válnak az eredetihez megszólalásig hasonlító tartalmak létrehozására, a mesterségesen generált képek némelyikén még a Getty vízjele is felfedezhető. A dolog abból a szempontból is érdekes, hogy az új technológiák nyomán újra kell értelmezni az alkotói szabadság vagy az alkotói gazdaság (creator economy) meghatározásait: nemrég egy amerikai bíróság az NFT-kről állapította meg, hogy azoka gyakorlatban inkább árucikkekhez, és nem műalkotásokhoz hasonlítanak.

A semminél sokkal több

Visszatérve a Chicagói Egyetemen kifejlesztett, Glaze néven hivatkozott programra, az állítólag képes megakadályozni, hogy a szöveget képpé alakító MI-modellek megtanulják a művészi stílusok hatékony utánzását. A szoftver megvizsgálja a képeket, és meghatározza, melyek lehetnek a minőségüket meghatározó vizuális elemek, mint amilyenek az ecsetvonások, formák vagy paletták. Ezután a kiválasztott jellemzőket úgy módosítja, hogy egy emberi szemmel nem igazán észrevehető, új réteget helyez el a képekre, vagyis elválasztja a stílusjegyeket a képektől és azok tárgyától. Tulajdonképpen egy "stílusátviteli algoritmusról" van szó, amelyik a képek eredeti megjelenését más stílusokkal ötvözi, ennek eredményeként pedig a képeken betanított MI-modellek nem lesznek képesek azonosítani a meghatározó jegyeket.
 

Balra az eredeti festmény, középen a stílust utánzó MI alkotása, jobbra pedig egy olyan kép, amit a Glaze által módosított eredetiből hozott ki

forrás: https://news.uchicago.edu


A megoldás előnye, hogy nem módosítja érdemben a digitálisan közzétett eredeti alkotások megjelenését, de a számítógépek rosszul értelmezik azokat. A beszámolók szerint a kutatók a program ingyenes közzétételét tervezik, hogy a művészek előre biztosíthassák a képeiket, mielőtt feltöltenék az internetre. Érdemes persze megjegyezni, hogy az ilyen jellegű védelem nem ad választ a a mesterséges intelligenciával kapcsolatos szerzői jogi kérdésekre, és nem oldja meg az MI-alapú utánzás problémáit – már csak azért sem, mert az MI-technológiák nagyon gyorsan fejlődnek, ezért nincs garancia a Glaze vagy bármely hasonló megoldás jövőállóságára. A szoftver fejlesztői abban bíznak, hogy némileg javíthatnak a művészek lehetőségein, amíg erőre kapnak a hosszabb távú szabályozást célzó erőfeszítések.

Konzumer tech

Sztrájkba kezdenek a videójátékok szinkronszínészei az MI miatt

A hollywoodi színészek és a játékkészítő stúdiók képviselői közel álltak a megállapodáshoz, ám a generatív algoritmusok jelentette problémákat egyelőre nem sikerült megnyugtatóan rendezni.
 
Általános jelenség a hazai nagyvállalatok körében, hogy a szükségesnél jelentősen többet költenek nyilvánosfelhő-szolgáltatásokra. Utánajártunk, mi a pontos helyzet, és mit lehet tenni a költségek optimalizálásáért.

a melléklet támogatója a 4iG Nyrt.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.