Legalábbis abban az értelemben, hogy jobban hasonlítanak az árucikkekre, mint a művészi produkciókra, így a manhattani szövetségi esküdtszék szerint a művészi kifejezés védelme sem feltétlenül vonatkozik rájuk.

A Hermès luxusdivatmárka pert nyert az önmagát konceptuális művésznek nevező Mason Rothschild ellen, amiért az felhasználta "MetaBirkins" elnevezésű NFT-gyűjteményének képeihez a cég ikonikus Birkin táskáit, ezzel pedig a kereset szerint nem csak a védjegyet sértette meg, de a potenciális fogyasztókat is becsaphatta a virtuális eszközök értékesítésekor. A döntés következményei a beszámolók alapján messze túlmutatnak a konkrét eseten, miután a blokklánc-technológiát alkalmazó digitális javak természete egyre több peres eljárásban kerül elő – vagyis nem teljesen egyértelmű, hogy az NFT-k szigorúan árucikknek számítanak-e, vagy olyan művészeti alkotások, amelyek ennek megfelelő védelmet élveznek.

Bár erre a kérdésre a továbbiakban sem lesz egyértelmű válasz, az biztos, hogy szerdán egy kilenctagú manhattani szövetségi esküdtszék 133 ezer dolláros kártérítést ítélt meg a Hermèsnek, miután megállapította, hogy ebben az esetben nem érvényesíthető a művészi kifejezés védelme a véleménynyilvánítási szabadság általános elveinek megfelelően. Ez összességében rossz hír a teljes NFT-ököszisztémának, miután annak szereplői gyakran jellemzik magukat az alkotói gazdaság (creator economy) részeként. A bíróság azonban megállapította, hogy összességében a MetaBirkins inkább hasonlít az árucikkekhez, mint a műalkotásokhoz, és így a Birkin táskák felhasználásában sem mentesül a védjegytörvények alól.

Az NFT is olyan, mint egy luxusmárka

A The New York Times beszámolója alapján Rothschild ügyvédei kritizálták az igazságszolgáltatási rendszert és a divatházat, amiért ők próbálják eldönteni, ki minősül művésznek. A felperes azonban abból indult ki, hogy a Birkin név önmagában is segített az NFT-k eladásában, az ítélet pedig a lapnak nyilatkozó szakértő szerint némi útmutatást nyújthat a művészi alkotások és a kereskedelmi áruk közötti határvonalról. A művészet persze nem önmagában való dolog, és kontextus nélkül értelmezhetetlen (itt a konzumerizmus metaforájáról lett volna szó), de a Bored Ape Yacht Club NFT-franchise gazdája, a Yuga Labs például éppen azért perelt be más művészeket, mert azok állítólag megsértették az NFT-képekhez fűződő szerzői jogait.

A Futourism cikke mindehhez hozzáteszi, hogy az elmúlt években a bíróságok egy nagy rakás peres üggyel szembesültek a vitatott jogállású és gyakran rendkívül drága digitális eszközökkel kapcsolatban, a perek feldolgozásában pedig éppen akkor kezdték utolérni magukat, amikor az NFT-piac még nagyobbat zuhant, mint az annak alapjaként hivatkozott kriptovaluta-üzlet. Bár az új műfaj senki szerint nem fog teljesen felszívódni, a makrogazdasági körülmények egy ideje már kifejezetten az NFT-iparág ellen fordultak. Ezzel együtt még házon belül sem mindenki érti, hogy a Hermès egyáltalán miért ugrott bele a jogi hercehurcába, hiszen olyan fogyasztók védelmére hivatkozva támadja az NFT-ket, akik simán kifizetnek 20-30 ezer dollárt egy táskáért.

Piaci hírek

Dollármilliók helyett börtönévek járhatnak az oktatási chatbot fejlesztőjének

A korábban számos elismerést elnyerő AllHere megoldását az USA második legnagyobb oktatási körzete is bevezette. Nemrégiben azonban többek között csalással, hamisítással és a befektetők szándékos megtévesztésével vádolták meg a startup alapító-vezetőjét.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.