Az EU-s képviselők meggyőző többséggel rábólintottak a sok oldalról vitatott új szabályozásra, amelytől a szerzői jogok magasabb szintű védelmét remélik.

Kedd délután az Európai Parlamentben (EP) leadott 348 igen szavazattal (274 ellenében) eldőlt, hogy megújul az Unió szerzői jogokkal kapcsolatos, a közel két évtizede érvényben lévő szabályrendszere. A lépésre a támogatók szerint a technológiai haladásra való reagálás és a szerzők, alkotók érdekeinek hatékonyabb érvényesítése miatt volt szükség. Az új rendelkezésektől azt várják, hogy az kellő védelmet biztosít majd a kontinens kreatív iparágának a nagy internetes óriásokkal szemben.

A kisebbeket védenék

Több év tárgyalás, alkudozás és előkészítést követően idén februárban sikerült véglegesen megállapodni a tagállamok képviselőinek arról, hogy végül milyen formában bocsássák végső szavazásra a módosításokat. A közelgő európai választásokra tekintettel viszonylag gyorsan őröltek az uniós malmok, és a mai szavazást követően már csak a tagállamokon a sor, hogy mindezt a nemzeti szabályok szintjére is átültessék. Utóbbira két évük lesz.

A változtatások között szerepel például az, hogy az internetes vállalatoknak a jelenleginél többet kell fizetni a felhasznált tartalmak után a művészeknek, a zenészeknek és a hírszolgáltatóknak. Ugyan a cikkek rövid idézése nem minősül jogsértésnek, de a megállapodásba garanciát is építettek azért, hogy a hírgyűjtő oldalak ne élhessenek vissza ezzel az engedménnyel. Hírrészlet továbbra is megjelenhet például a Google News listáján vagy a Facebookon, de csak akkor, ha "nagyon rövid".

A kisebb platformokra és a startup cégekre ellenben enyhébb előírások vonatkoznának, mint a nagy internetes gigászokra, ezzel is támogatva azokat az egyenlőtlen küzdelemben. Ugyanakkor a Wikipediához hasonló, nem kereskedelmi célú oldalak automatikusan kívül esnének a szerzői jogi szabályzásnak alávetett tartalmak körén.

Nem mindenkinek tetszik

Bár a szavazás viszonylag kényelmes többséggel dőlt el, azért az az arányokból is látszik, hogy magában az EP-ben sem volt teljes az egyetértés az ügyben. A legnagyobb problémát a szabályozás által elrendelt szűrés technológiai megvalósítása jelenti. Ezt sokan, többek között a német szövetségi adatvédelmi biztos is csak az automatán működő algoritmusok bevetésével tartják megvalósíthatónak, ám a mesterséges intelligencia egyelőre messze van attól, hogy felismerje, mely esetekben történt jogtalan felhasználás. Például egy törvényeknek teljesen megfelelő paródiánál felhasznált tartalmat is simán kivágna a robot, ami amellett, hogy nyilvánvaló hiba, káros az internet szabadságára nézve. A szövegezés ugyanakkor kivonja a szigorítás hatálya alól a mémeket és gifeket.

A téma egy másik vetülete, hogy a kisebb cégek ilyen szűrőket nem tudnak majd fejleszteni. Az előírások betartására tehát nincs más módjuk, mint pont azokhoz az internetes óriásokhoz fordulni, akik a rendelkezésükre álló mérhetetlen erőforrásokra támaszkodva amúgy is megoldják ezt házon belül. Így viszont nemhogy javulni nem fognak az erőviszonyok, hanem még kiszolgáltatottabbá válhatnak a kicsik a nagyokkal szemben - véli például az EP zöldpárti frakciója.

Azért annyira a Google sem örül, mert a szavazást követően a cég azonnal sajnálkozó nyilatkozattal reagált. Álláspontjuk szerint az elfogadott reformok többek között jogi bizonytalanságot szülnek.

Piaci hírek

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.