A Microsoft 2018-ban nyerte el kiterjesztett- vagy más néven kevert valóságot (augmented/mixed reality) biztosító headsetjével az első jelentősebb katonai beszerzést. Akkor az Integrated Visual Augmentation System (IVAS) projekt keretében 480 millió dollár értékben kapott megrendelést a cég egy olyan, a HoloLensre alapozott rendszer szállítására, amelynek célja a katonák jobb és gyorsabb információellátása, illetve a különböző csapatrészek és a parancsnokság közötti kommunikáció javítása.
A program azonban még csak egy pilot volt, hogy elnyerjék végső formájukat azok a speciális AR-sisakok, melyek kijelzőjén a katonák megjeleníthetik többek között környezetük térképét, társaik helyzetét és a lehetséges ellenséges harcállásokat. Úgy tűnt, a prototípusok hozták azt a szintet, amit a katonai vezetés is elvárt, mivel tavaly tavasszal a felek aláírtak egy lényegesen komolyabb, távlatilag akár 22 milliárd dollárt hozó megállapodást.
Ezt követően azonban látványosan belassultak a dolgok. A sorozatgyártást megelőző végső harctéri próbát elvileg szeptemberben tartották volna meg, ám miután az elmaradt, egyértelművé vált, hogy az eszközök korábban remélt gyors rendszerbe állítása sem valósul meg.
A vezérkarnak ennél több kell
A témával kapcsolatos legújabb fejleményeket a Bloomberg szellőztette meg a héten, egyelőre nem nyilvános dokumentumokra hivatkozva. A Pentagon tesztekért felelős igazgatójának jelentése szerint az elmúlt években jelentős fejlődést mutatott a bevezetni kívánt rendszer, ám mindez egyelőre nem elég ahhoz, hogy az IVAS-t harctéri körülmények között alkalmazhassák. Az értékelés szerint a szemüveg prototípusainak továbbfejlesztett változatai az előzetes tesztek során "fejlődési potenciált mutattak", az ezeket használó katonák szerint javult a viselet komfortossága és a látómező kiterjedése is.
Jelen állás szerint a tavaly szeptemberben elmaradt intenzív gyakorlatozást májusban szeretnék lebonyolítani, ám ehhez előbb a hadseregnek megfelelő tesztelési és értékelési stratégiát kell kidolgoznia. Utóbbinak képesnek kell lennie számszerűsítve mérni a beazonosított hiányosságok kiküszöbölését célzó fejlesztések hatékonyságát - áll a Pentagon jelentésében.
A Bloomberg cikke kitér arra is, hogy 2021 márciusában első körben 5000 sisak gyártására adott megrendelést a hadsereg, összessen 373 millió dollár értékben. Ebből egyelőre csak 40 milliót fizettek ki, és a headsetek leszállítása sem kezdődhet meg addig, amíg a fentebb említett végső tesztfázison nem jut túl sikeresen a rendszer. Az aktuális terv az, hogy mindez szeptember végéig mindkét fél megelégedésével lezárulhat.
Ahogy a tavaly ősszel bejelentett csúszás alkalmával, a Microsoft hivatalos reakciójában ezúttal is maximális együttműködési készségét hangoztatta. Redmond deklarált célja, hogy az Egyesült Államok katonái a lehető legfejlettebb, minden elvárásnak megfelelő eszközt kaphassanak kézhez (illetve húzhassanak majd a fejükre).
Furcsa is lenne, ha nem ezen munkálkodna a cég, hiszen ez kell ahhoz, hogy megkezdődhessen a több mint 120 ezer legyártandó headsetet, alkatrészeket, logisztikai támogatást magába foglaló 22 milliárdos keretszerződés teljesítése.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak