Egy amerikai szenátor már be is nyújtott erről egy törvényjavaslatot, melynek apropóját a Snapchat egy funkciója, a Snapstreaks adta.

Egy Snapchat-funkció, a Snapstreak adta az ötletet egy amerikai szenátornak, hogy törvényjavaslatot nyújtson be a közösségi oldalaktól való függőség terjedésének megfékezésére. Amióta az okostelefonok elterjedtek, egyre gyakoribb téma mind a telefonfüggőség, de még inkább a telefonokon futó socialmedia-alkalmazások káros hatása. Bár a törvényjavaslat apropóját a a Snapchat adta, ha átmegy a törvényhozáson, egyes kitételei minden közösségimédia-alkalmazás működését befolyásolják. Ha átmegy…

Nem kérdés, függővé akarnak tenni

Azt talán nem is kell különösebben magyarázni, hogy a közösségi platformok elemi érdeke, hogy minél több időt töltsünk rajtuk, és minél több tevékenységünket bonyolítsuk rajtuk keresztül. Ebből termelődnek rólunk azok a személyes adatok, amikből aztán Zuckerberg és társai betegre kereshetik magukat. Éppen ezért minden el is követnek azért, hogy függővé váljunk. Teszik ezt annak ellenére, hogy már jó ideje nagyon is tisztában vannak azzal – tekintve, hogy kutatják a témát –, hogy ez a függőség nagyon is káros. Mint azt a Facebook egy belső kutatása már pár éve megállapította, a közösségi hálózatra történő gyakori és/vagy folyamatos csatlakozás érzelmi és mentális károkat okozhat.

A Snapchat is beletartozik ebbe a sorba. Mivel a Snap Inc. is akkor keres sokat, ha nagyon aktívak a felhasználói, a speciális üzenőprogram még a gemigfikációt is beveti, hogy rávegye a felhasználókat a napi szintű aktivitásra. Ezzel operál a Snapstreak is, amely arra próbálja ösztönözni a felhasználóit, hogy 24 óránként legalább egyszer lépjenek kapcsolatba barátaikkal a Snapchaten keresztül. A funkció megjeníti azoknak az egymás követő napoknak a számát, melyeken a felhasználó folyamatosan küldött üzeneteket, képeket egy másik felhasználónak. Ha azonban kihagy 24 órát, akkor ez eltűnik. Bármilyen meglepő, ez sokakra, elsősorban az ilyen alkalmazásokat amúgy is intenzívebben használó tinédzserekre nagyon hat.

Missouri állam republikánus szenátorának Joshua David Hawley – aki egyébként a maga 39 évével a szenátus legfiatalabb tagja – elsősorban ezt a funkciót szeretné betiltatni, de javaslata ennél azért általánosabb: a közösségi médiától való függőség ellen szeretne fellépni a törvény erejével. Szerinte ugyanis az ilyen oldalakat működtető cégek függőséget okozó és megtévesztő technikákat alkalmaznak, hogy a felhasználókat minél szorosabban magukhoz láncolják.

Egyes kutatások szerint ebben a Snapchat különösen az élen jár. A Reuters hivatkozik egy 2017-es brit kutatásra, amely szerint a Snapchat a legkárosabb a fiatalok mentális egészségére a hasonló eszközök közül annak ellenére, hogy egyébként nem rendelkezik olyan óriási felhasználói bázissal, mint a nagy közösségi platformok. Ugyanakkor folyamatosan növekszik: a napi aktív felhasználóinak száma például a második negyedévben 203 millióra nőtt az előző negyedév 190 millióról.

Van más is a szenátor tarsolyában

Hawley szenátor azonban nem állna meg egy funkció betiltásánál. Javaslatának vannak általánosabb részei is. Betiltaná például a végtelen görgetési és automatikus lejátszási funkciókat. Szerinte ugyanis nagyon veszélyes – és szintén a függőséget erősíti –, hogy a közösségi platformokon lényegében végetlen hosszan tudjuk görgetni a tartalmakat. A szenátor javaslata szerint a platformoknak be kellene építeniük megállási pontokat, ahol a tartalomözön véget ér.

A Snap nem reagált a szenátor javaslatára, de Michael Beckerman, a többek között a Snapet is tagjai között tudó Internet Association elnöke igen. Szerinte a Snaphez hasonló társaságok igenis dolgoznak azon, hogy előmozdítsák az egészséges online felhasználói élmény kialakulását. Éppen ezért az ilyen javaslatoknak, mint amit Hawley szenátor benyújtott, inkább jobb lenne bizonyítékokra építeni.

Közösség & HR

Megerősítette a Fehér Ház, nem elírás a 245 százalékos kínai importvám

A dolog ezen a szinten már régen értelmét vesztette, de az kétségtelen, hogy az értelmetlen rekordok is rekordok.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.