Az érintőképernyős felhasználási módot támogató Windows 8 alaposan megbolygatta a notebook piacot és kitermelte a táblagép és hagyományos kialakítású notebook közötti konfigurációkat. A cégek meglehetősen nagy szabadsággal kísérleteznek azzal, hogy melyik megközelítés tetszhet a vásárlóknak a legjobban és az Asus Transformer T100 elsöprő hazai és nemzetközi sikere azt mutatja, hogy talán megvan a tökéletes recept.
De mi a helyzet az üzleti világgal? Szükség van-e irodai környezetben egy olyan gépre, aminek leválasztható, eltekerhető, átalakítható a szerkezete, és főleg milyen áron érdemes ajánlani egy ilyen notebookot? A Fujitsu a T904-es Ultrabook személyében vélte megtalálni az üdvözítő megoldást, mi pedig azt fogjuk megfejteni, hogy ennek vajon a prezentációra kárhoztatott üzletemberek örülnek-e vagy sem.
Igények, anyagok
De mielőtt rátérnénk a T904-es megoldásaira, nézzük meg, hogy mit kapunk a nem kevés vételárért minőségben és anyaghasználatban. Az Ultrabook fémből készült házat és fedlapot kapott, ami egyrészt megadja neki a szükséges stabilitást, másrészt munka közben sem rossz, ha az ember igényes anyagokhoz ér hozzá. A gép tömege nagyjából 1,5 kg-tól indul és függhet a különböző komponensektől, de már ez is mutatja, hogy nem egy pillekönnyű eszközről van szó.
Hatalmas touchpad, fémes világ
Mi a teszt ideje alatt elsősorban gépelésre, és általános irodai célokra használtuk a T904-et, ezért lehet az, hogy a billentyűzettel kapcsolatban nem volt igazán kedvező a tapasztalat. A mára szabvánnyá vált szigetes elrendezésű klaviatúra gombjai az összképhez viszonyítva minőségében, komfortérzetében elmaradnak a gép többi részétől. A leütésekről csak nagyon bizonytalan visszajelzést kaptunk, és több napnak kellett eltelnie, mire eltaláltuk azt az erőt, amivel a töménytelen hibát vissza tudtuk szorítani gépelés közben.
A problémákat kárpótolja viszont a méretes touchpad, ami akkor is tökéletesen vezérelhetővé teszi a gépet, ha az egér éppen nincs a közelben. Csatlakozók terén a szokásos felhozatalról számolhatunk be: 3 darab 3.0-s USB port, HDMI, 1 SmartCard kártyahely, Ethernet és audio csatlakozók. A tesztre kapott modell nem rendelkezett 3G/4G bővítőhellyel, de így is rendelhető, ami az üzleti célú felhasználáskor fontos követelmény lehet. Ugyanígy rendelhető hozzá egy port replikátor, ami a némileg szűkös csatlakozási lehetőségek kibővítésében segíthet.
A billentyűzetet szokni kell
A biztonsági faktort erősítendő egy ujjlenyomat-olvasó is megtalálható a gépen, amit a tervezők a kijelző bal alsó sarkán „rejtettek el” függőleges pozícióban, ami ezért egy kicsit kérdésessé teszi a használhatóságát a mindennapok során. Az persze világos, hogy tablet módban tartva ez kézre esik, de ez azoknak nem kedvez, akik inkább hagyományos módban használnák a gépet. A fizikai hangerőgombok szélre pozicionálása viszont szép megoldás, mert ez csak tablet üzemmódban bukkan elő, más esetben pedig ott van a szokásos fn+hangerő lehetőség a billentyűzeten.
Körforgalom
A T904 tehát az úgynevezett convertible, vagyis átalakítható kategóriába tartozik, azaz a kijelző rész nem távolítható el a billentyűzetről. Ehelyett a Fujitsu mérnökei azt a megoldást választották, hogy a panelt egyetlen ponton rögzítve 180 fokban elforgatható, amivel lényegében kifordítható a kijelző. A középső zsanér miatt a forgatás kifejezetten könnyen zajlik, viszont az a szükségszerű velejárója, hogy a panel bántóan instabil, így ha nem atom stabil környezetben dolgozunk, akkor a kijelző egyszerűen bemozdul gépelés közben.
Félig kifordítva
A kijelző kiforgatása után egyetlen mozdulattal le is csukható az a billentyűzetre, amivel immáron egy windowsos, de meglehetősen vaskos és nehéz táblagépet is kapunk. Abban egészen biztosak vagyunk, hogy a Fujitsu valós igényeket lekövetve választotta ezt a kialakítást, de arról nehezen vagyunk meggyőzhetőek, hogy ez tényleg praktikus lehet egy felhasználó napja során. A kiforgatható kijelző persze egy tárgyalás alatt látványosan szolgálhatja a „megmutatom a kijelzőm tartalmát másnak is egyetlen mozdulattal” igényt, de ha a prezenter is látni szeretné annak tartalmát, akkor ennyi erővel magát a gépet is megordíthatná, bár azzal nem fog egy kicsit sem imponálni az üzleti partnerek előtt.
A T904 tablet módban
A táblagép módban való használat már sokkal több esetben hasznos lehet, hiszen egy táblagép nagyon sok helyzetben hasznos tud lenni (sic!). Az egyik fontos előnye a panel leválaszthatatlanságának az, hogy ezzel a tablet a gép teljesítményét megtartja, így nem kell kompromisszumokat kötni, ha egy erőforrás igényes alkalmazást, vagy masszív táblázatot kell kezelni például egy üzem gyártósorai között. A negatívum nyilvánvalóan az, hogy ugyanolyan nehéz marad mint a gép, amit még egy férfi kéz is nehezen tart meg hosszú ideig, így a mobilitás ebben a pozícióban alaposan megkérdőjelezhető.
Gyengélkedő
A T904 teljesítményével a mi tesztgépük esetében nem voltunk maradéktalanul elégedettek, ami abból adódhat, hogy a CPU kínálatból az i5-ös verziót kaptuk meg. Kifejezetten lomhák voltak a munkafolyamatok, aminek az sem tesz jót, hogy a grafikus munkát az Intel HD Graphics 4000 integrált megoldása végzi, és sajnos a többivel (CPU, RAM, SSD) ellentétben nincs is lehetőség más verziót választani.
A dokkoló csatlakozója
Ha az olvasóban mostanra kialakult egy kép a T904-gyel kapcsolatban, akkor azt most szándékosan megzavarjuk a kijelző kérdésével, ami egyértelműen a Fujitsu gépének csúcsteljesítménye. Az 2560 × 1440 képpont felbontású, IGZO technológiát használó panel látványosan szebb képet produkál az összes, mostanában látott kijelzőnél.
Gyönyörű színek, tökéletes leolvashatóság minden helyzetben, a technológiából fakadóan pedig sokkal nagyobb képpontsűrűség jellemzi, mint a többi panel típust. Ez az átlagfelhasználó számára úgy csapódik le, hogy egyszerűen jó és megnyugtató ránézni a panelre, ami 8-10 órás munkanapokkal számolva egyáltalán nem mellékes körülmény, arról nem is beszélve, hogy az IGZO energiatakarékos is.
Az eleganciával nincs probléma
A 2 éves garanciával árult Fujitsu T904 Ultrabook tehát több olyan képességgel is bír, ami miatt ráakasztható az üzleti jelző (azonosítás, felhasznált anyagok, bővíthetőség, port replikátor), ennek ellenére a közel fél millió forintos árat túlzásnak érezzük. Egyedül a kijelző az a terület, amellyel kapcsolatban egy cég IT beszerzőjeként ajánlanánk a vezetőségnek ezt a gépet, de ha ezt a tényt nem számítjuk, akkor valószínűleg csak akkor jöhetne szóba, ha a cég tevékenysége feltétlenül megkívánná az ilyen módon átalakítható gépek használatát. Végül fontos körülmény, hogy a T904 szolgáltatáskínálatába tartozik egy digitalizáló toll is, ami szintén több felhasználási területen bevethető.
Az IZGO az jó
Összegzésképen csak azt tudjuk ismételni, hogy a T904 több figyelemreméltó mozzanattal bír, de sajnos alaposan túlárazottnak érezzük. Más szempontból nézve: az ár rendben lenne, ha a teljesítmény minden felhasználási (pl. grafikus) területen is elegendő lenne, hiszen akkor egy sokoldalú gépről beszélhetnénk, így viszont korlátozottak a lehetőségei. A kijelző azonban egy kicsit visszabillenti a mérleg nyelvét, hiszen az IZGO technológia kijelző szempontjából kiemeli a mezőnyből a T904-et.
Szakmai nap a jövőálló digitális infrastruktúra jegyében
A digitális infrastruktúra új kihívásai - legyen szó MI megoldásokról, szigorodó fenntarthatósági követelményekről, vagy az reziliens és szünetmentes működésről - szinte minden nagyobb szervezet életében meghatározó szerepet játszanak. Egy szakmai rendezvénysorozat segítségével közelebb kerülhetünk a megoldásokhoz és segítséget kaphatunk az új technológiák sikeres implementálásához.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak