A Google illetékes vezetője szerint a vállalat célja, hogy öt éven belül olyn kereskedelmi kvantumszámítási alkalmazásokat adjon ki, amelyek csak ennek a technológiának a degítségével megvalósíthatók. Hartmut Neven, a Google Quantum AI alapítója és vezetője a Reuters nyilatkozva elmondta, hogy ezek első körben az anyagtudományhoz kapcsolódnak majd, ami felhasználható lesz mások mellett az elektromos autókba való, fejlettebb akkumulátorainak gyártásához, de új gyógyszerek és potenciálisan az újabb energiaforrások fejlesztéséhez is hozzájárulhatnak majd.
Az előrejelzés jelentősége, hogy az ilyen alkalmazások lehetőségét meglehetős bizonytalanság övezi: a szükséges áttörésre a befektetők és a szakértők a több évestől a több évtizedes távlatokig hivatkoznak. Maguk a tudósok is hosszú ideje vitatkoznak a hagyományos számítógépeknél ezerszer erősebb megoldások lehetőségeiről, amit sokan a mesterséges intelligenciánál is sokkal nagyobb dobásnak tartanak: az egyik legelismertebb elméleti fizikus például "hi-tech magnetofonnak" nevezte a ChatGPT-t, megállapítva, hogy "a jövőt a kvantumszámítógépek írják".
A befektetők nem szeretnének 20 évet várni
A két terület egyébként hasonló lehet abból a szempontból, hogy az említett ChatGPT 2022-es indulása előtt a mesterséges intelligencia is leginkább a tudósok számára volt elérhető, akik szinte csendben produkálták az egyre jelentősebb eredményeket a fejlesztések felgyorsítására, miközben keveseknek volt róla határozott elképzelése, hogy az MI-ből mikor lehet kereskedelmileg hasznos technológia. Igaz, hogy ez a hasznosság a ígéretekkel összevetve még ma is minimum véleményes, az MI már sokkal kézenfoghatób dolog a kvantum-számítástechnikához képest.
Az Nvidia vezérigazgatója, Jensen Huang a januári CES-en úgy becsülte, hogy a kereskedelmileg értékelhető kvantumszámítógépek megjelenése bőven távolabb van öt évnél, és körülbelül két évtizedet adott még a gyakorlati felhasználások megjelenésére. Ez a megjegyzése a Reuters beszámolója szerint úgy is 8 milliárd dollárt borotvált le a kvantum-számítástechnikai profilú cégek piaci értékéből, hogy a Google decemberben bejelentette a mérföldkőnek nevezett Willow csipet, amit egy analógiával az 1G-2G váltás jelentőségéhez hasonlított ezen a területen.
Szakmai nap a jövőálló digitális infrastruktúra jegyében
A digitális infrastruktúra új kihívásai - legyen szó MI megoldásokról, szigorodó fenntarthatósági követelményekről, vagy az reziliens és szünetmentes működésről - szinte minden nagyobb szervezet életében meghatározó szerepet játszanak. Egy szakmai rendezvénysorozat segítségével közelebb kerülhetünk a megoldásokhoz és segítséget kaphatunk az új technológiák sikeres implementálásához.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak