Az egyik legelismertebb elméleti fizikus szerint a mesterséges intelligencia körüli hisztéria elvonja a figyelmet egy másik, a következő technológiai korszakot ténylegesen meghatározó területről.

Michio Kaku japán származású amerikai fizikus, a húr-térelmélet egyik megalkotója szerint félrevezető, amikor az új mesterségesintelligencia-fejlesztések kapcsán már a szakemberek is világ végéről spekulálnak. A CNN-en nemrég megjelent interjúban a futurológusként is jegyzett tudós arról beszélt, hogy az OpenAI ChatGPT-je és más MI-alapú chatbotok hatékony termelékenységnövelő eszközök lehetnek, de akkor is csak "túlértékelt magnetofonok": részleteket vesznek fel a weben található, emberek által létrehozott tartalomból, amit összeillesztgetnek és úgy adnak tovább, mintha valami újat hoztak volna létre.

A felhasználók nyilván elájulnak tőle, hogy a kimenetek mennyire emberszerűek, de a chatbotok egyszerűen képtelenek megkülönböztetni a valódi és a hamis dolgokat, így ehhez folyamatosan emberi támogatásra van szükségük. Ahogy a professzor még májusban fogalmazott egy másik beszélgetés során, alapvetően azt tükrözik vissza jól-rosszul, amit az elmúlt húsz évben felpakoltunk az internetre, és arra tervezték őket, hogy hihetőnek tűnő dolgokat köpjenek ki magukból. De ez nem intelligencia, és a vele kapcsolatos hisztéria elvonja a figyelmet arról a jövőről, amit nem az MI, hanem a kvantum számítástechnika határoz meg.

A fontos dolgok máshol történnek

Kaku szerint az emberiség a számítógépes evolúció második szakaszában jár. Az első, analóg időszakban botokkal, kövekkel, fogaskerekekkel, csigákkal és effélékkel számoltak, utána a második világháború környékén megérkeztek az elektromos tranzisztorok, lehetővé téve a mikrocsipek fejlesztését. Mindez azonban a be- és kikapcsolt állapotokon, a nullákból és egyesekből álló bináris jelölésen alapszik, az anyatermészet viszont nem használ nullákat és egyeseket. Inkább elektronokkal, elektronhullámokkal, sőt molekulákat létrehozó hullámokkal számol, és mi is ezek révén lépünk be a harmadik szakaszba.

Ez pedig már a kvantumszámítások területe tesz, ahol a kvantummechanikai jelenségeket aknázzuk ki. Az új technológia a hagyományos számítógépeknél sokkal gyorsabban lesz képes elemezni és megoldani bizonyos problémákat – nem véletlen, hogy az IBM, a Microsoft, a Google, az Amazon és más nagyvállalatok is mind saját technológiát fejlesztenek, és ehhez felhőszolgáltatások formjában hozzáférést is biztosítanak, elsősorban az üzleti alkalmazásokat célozva. Kaku emellett az egészségügyben, a "molekuláris szintű betegségek" területén is áttörésre számít a "molekulák nyelvének" megfejtésével.

Részletek a CNN oldalán »

Piaci hírek

Most érdemes autonóm darukat gyártani

Egy friss iparági elemzés szerint néhány éven belül 6 milliárd dollárosra hízhat a kikötői anyagmozgatást felgyorsító robotdaruk piaca.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.