Michio Kaku japán származású amerikai fizikus, a húr-térelmélet egyik megalkotója szerint félrevezető, amikor az új mesterségesintelligencia-fejlesztések kapcsán már a szakemberek is világ végéről spekulálnak. A CNN-en nemrég megjelent interjúban a futurológusként is jegyzett tudós arról beszélt, hogy az OpenAI ChatGPT-je és más MI-alapú chatbotok hatékony termelékenységnövelő eszközök lehetnek, de akkor is csak "túlértékelt magnetofonok": részleteket vesznek fel a weben található, emberek által létrehozott tartalomból, amit összeillesztgetnek és úgy adnak tovább, mintha valami újat hoztak volna létre.
A felhasználók nyilván elájulnak tőle, hogy a kimenetek mennyire emberszerűek, de a chatbotok egyszerűen képtelenek megkülönböztetni a valódi és a hamis dolgokat, így ehhez folyamatosan emberi támogatásra van szükségük. Ahogy a professzor még májusban fogalmazott egy másik beszélgetés során, alapvetően azt tükrözik vissza jól-rosszul, amit az elmúlt húsz évben felpakoltunk az internetre, és arra tervezték őket, hogy hihetőnek tűnő dolgokat köpjenek ki magukból. De ez nem intelligencia, és a vele kapcsolatos hisztéria elvonja a figyelmet arról a jövőről, amit nem az MI, hanem a kvantum számítástechnika határoz meg.
A fontos dolgok máshol történnek
Kaku szerint az emberiség a számítógépes evolúció második szakaszában jár. Az első, analóg időszakban botokkal, kövekkel, fogaskerekekkel, csigákkal és effélékkel számoltak, utána a második világháború környékén megérkeztek az elektromos tranzisztorok, lehetővé téve a mikrocsipek fejlesztését. Mindez azonban a be- és kikapcsolt állapotokon, a nullákból és egyesekből álló bináris jelölésen alapszik, az anyatermészet viszont nem használ nullákat és egyeseket. Inkább elektronokkal, elektronhullámokkal, sőt molekulákat létrehozó hullámokkal számol, és mi is ezek révén lépünk be a harmadik szakaszba.
Ez pedig már a kvantumszámítások területe tesz, ahol a kvantummechanikai jelenségeket aknázzuk ki. Az új technológia a hagyományos számítógépeknél sokkal gyorsabban lesz képes elemezni és megoldani bizonyos problémákat – nem véletlen, hogy az IBM, a Microsoft, a Google, az Amazon és más nagyvállalatok is mind saját technológiát fejlesztenek, és ehhez felhőszolgáltatások formjában hozzáférést is biztosítanak, elsősorban az üzleti alkalmazásokat célozva. Kaku emellett az egészségügyben, a "molekuláris szintű betegségek" területén is áttörésre számít a "molekulák nyelvének" megfejtésével.
Rendszerek és emberek: a CIO választásai egy új magyar felmérés tükrében
"Nehéz informatikusnak lenni egy olyan cégben, ahol sok az IT-s" – jegyezte meg egy egészségügyi technológiákat fejlesztő cég informatikai vezetője, amikor megkérdeztük, milyennek látja házon belül az IT és a többi osztály közötti kommunikációt.
Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni
A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak