A Viva ettől még természetesen - Redmond megfogalmazásával élve - "forradalmian új munkahelyi élményplatform".

Új munkahelyi platformot mutatott be a Microsoft. Ígérete szerint a Viva nevű megoldás javítja a dolgozókkal való kommunikációt, a munkahelyi közérzetet, emellett a tanulást és a felfedezést is becsatornázza a mindennapi munkafolyamatokba. Satya Nadella vezérigazgató szerint a platform újraépíti azokat a személyes kapcsolatokat, amelyeket elveszítettünk a hibrid munkavégzés megjelenésével.

A Viva piacra dobását a Microsoft szerint piaci igények is alátámasztják. Az ún. munkahelyi élményplatformokra (Employee Experience Platforms – EXP) ma már globálisan évi 300 milliárd dollárt költenek a vállalatok. Ezen a piacon olyan eszközöket használnak, mint például az SAP tulajdonában lévő, és a közelmúltban sikeresen tőzsdére vitt Qualtrics vagy a Kudos (a TechRadar mindkettőt beválasztotta az idei toplistájába).

Visszahozza az intranetes szemléletet

A Viva egyfajta modern intranetként működik, legalábbis abban az értelemben, hogy a folyamatok lényeges elemeit egy központi helyre gyűjti. A platform integrálja a Teams és a Microsoft 365 csapatmunkát támogató megoldásait is. A munkahelyi hatékonyságot meghatározó elemeket négy csoportba sorolja be: vannak az elkötelezettséggel kapcsolatos, a dolgozók közérzetét meghatározó, a tanulást segítő és a belső tudást összegyűjtő elemek. A funkcionalitás gazdagítható lesz bővítményekkel, valamint a meglévő belső kommunikációs eszközöket is lehet integrálni.

A Viva Connections lesz az alkalmazottak személyre szabható belépő felülete a digitális munkahelyükre. Itt láthatják a belső kommunikáció híreit, a vállalati irányelveket, a juttatásokat stb. Emellett ezt szánták a közösségi élet színterének is. A Viva Connections egy testre szabható app, amely beépül a Microsoft Teamsbe.

A Viva Insightsban valósítják meg azt az eredetileg a Microsoft 365-be tervezett teljesítménymonitorozó funkciót (Productivity Score), ami a jogvédőknél tavaly ősszel kiverte a biztosítékot. Végül a terebélyesedő botrány hatására a Microsoft visszakozott. Az újragondolt funkció úgy védi a dolgozók jogait, hogy a rá vonatkozó teljesítménymutatókhoz csak ő férhet hozzá, a vezetők pedig alapértelmezésben csapat- és szervezetszintű adatokat láthatnak. A Viva Insights javaslatokat is ad a vezetőknek, hogy milyen módon tudják kiegyensúlyozni a hatékonyságot és a jó munkavállalói közérzetet.
 

A Viva Insights felülete

A Viva Learning az adott szervezetben elérhető képzéseket és a szakmai továbbfejlődést támogató eszközöket gyűjti össze. Ide a LinkedIn Learning és a Microsoft Learn mellett harmadik féltől származó alkalmazásokat (Coursera, edX, Pluralsight, Skillsoft stb.) és saját tartalmakat lehet becsatornázni. A felhasználók maguk is megoszthatnak olyan tartalmakat, amikből tanultak.

A negyedik elem a Viva Topics, amely a szervezetben már meglévő tudást teszi elérhetővé. Ezt egyfajta belső Wikipédiaként képzeli a Microsoft. Mesterséges intelligencia segíti csoportosítani a témaköröket (témakártyák) a beszélgetésekben, valamint a Microsoft 365- és a Teams-dokumentumokban. A témakártyákat adott ügyfél Microsoft 365-ben elérhető, valamint harmadik fél alkalmazásaiból (ServiceNow, Salesforce) kinyert adatai feldolgozásával generálja automatikusan az MI.

Az egyes részeket az év folyamán csöpögteti a Microsoft. A Viva Topicsot a Microsoft 365-ügyfelek már használhatják. A Viva Insights a publikus preview-nál, a Viva Learning pedig a fejlesztői preview-nál tart. A Viva Connection márciusban startol az asztali változat fejlesztői preview-jával.

Piaci hírek

Tervezni kezdik az óriási, űrhajósok generációit szállító hajókat

A legközelebbi exobolygók is csak több száz vagy ezer év alatt lesznek megközelíthetők, ami különféle kérdések egész sorát veti majd fel az utazás fizikai megvalósításán túl is.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.