A legközelebbi exobolygók is csak több száz vagy ezer év alatt lesznek megközelíthetők, ami különféle kérdések egész sorát veti majd fel az utazás fizikai megvalósításán túl is.

Az Egyesült Királyságban bejegyzett Initiative for Interstellar Studies (i4is) non-profit szervezet több mint 10 éve dolgozik a csillagközi utazás kihívásainak kutatásán, ami fizikai értelemben már ma is megvalósíthatónak tűnik, de azon túl is rengeteg mindent kellene hozzá megoldani, hogy a távoli jövőben esély nyíljon az ilyen vállalkozások sikerére. Ilyen természetesen az emberi életet fenntartása, hiszen a kozmikus sugárzás elleni védelem vagy az űrben töltött idő egészségügyi hatásai még egy Mars-utazás esetében sem triviálisak, de a problémák sora egészen az olyan kérdésekig terjed, mint hogy az űrben született generációktól (akik nyilván nem önként jelentkeztek a feladatra) hogyan várható el a küldetések továbbvitele.

Az i4is nemrég a Project Hyperion nevű kezdeményezésének keretei között írt ki 10 ezer dolláros pályázatot egy csillagközi utazásra képes generációs hajó elgondolására, ami akár évszázadokon keresztül is képes lenne embereket szállítani a csillagközi térben. Mivel a fénysebességgel való utazás nem opció, a tudósok szerint az exobolygókat ilyen űrhajókkal lehetne megközelíteni, a verseny pedig egy olyan koncepció kidolgozásáról szól, ami jelen és a közeljövő technológiáira támaszkodik. Ahogy az Universe Today beszámolójából kiderül, a mostani meghajtásokkal több mint ezer évig tartana eljutni a legközelebbi csillagrendszerhez, amit még a futurisztikus elképzelések is legfeljebb 100 év alá szorítanának le.

Bőven lesz agyalnivalójuk

A szóban forgó rendszer, a Proxima Centauri ráadásul nem is tűnik lakhatónak, így a generációs hajókat tényleg hosszú időre – az aktuális pályázatban legalább 250 évre – kell berendezni. Ehhez a szervezők szerint már nemcsak a csillagközi meghajtás és a szerkezeti tervezés problémáinak vizsgálatára lesz szükség, hanem fel kell tárni az alkalmazott technológiák és az "erősen erőforrás-korlátozott társadalom dinamikája közötti összetett kölcsönhatásokat" is. A konstrukciót ahhoz hasonlították a csillagközi szondákhoz képest, mintha egy drón és egy óceánjáró összevetéséről lenne szó, és jóllehet az egész még nem több gondolatkísérletnél, hasznos lehet a Földön tapasztalt egzisztenciális fenyegetések kezelésében is.

A szervezőbizottság egyik tagja arról beszélt a lapnak, hogy a gondolkodás ilyen irányú kiterjesztése értékes betekintést nyújthat abba, ahogy innovatív megközelítéssel a "Föld űrhajón" is javíthatnánk az életünkön. Ezt kívülállóként persze még a generációs űrhajók témájánál is nehezebb értelmezni, de az kétségtelen, hogy a tudósok az érdekes feladványok sorát vizsgálhatják a verseny kapcsán. Egy néhány évvel ezelőtt közölt tanulmány például azt vetette fel, hogy ha a hajón és a Földön beszélt nyelvek tíz generáció során egymástól függetlenül fejlődnek, akkor az a tapasztalatok szerint egyre jobban nehezítheti majd a kommunikációt – különösen úgy, hogy ennyi idő alatt az űrhajón új fogalmak és társadalmi kérdések is megjelennek.

Piaci hírek

Még nem nőtt az égig, de az EU-nak máris gondja támadt a Bluesky működésével

Az X-ről politikai okokból távozó tömegek kedvelt célpontja a Twitter-alapító gründolta platform. A Bluesky egyelőre nem elég nagy ahhoz, hogy a legszigorúbb EU-s szabályozás alá essen, de így sem ússza meg Brüsszel piszkálódását.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.