2023-ban összesen 27 milliárd dollár befektetést kaptak az mesterséges intelligencián dolgozó startupok. Kétharmadát három cégtől.

A kockázati tőkebefektetők, azaz VC-k (venture capital) a kanyarban sincsenek, ha a mesterséges intelligenciával kapcsolatos befektetésekről van szó. A PitchBook kutatása szerint az MI-startupokhoz tavaly összesen 27 milliárd dollár befektetés érkezett, de a pénz kétharmadát a Microsoft, a Google és az Amazon adta. A big techek hatalmas pénztartalékaikra támaszkodva leuralták a szegmenst, összegezte a helyzetet a kutatást ismertető cikkében a Financial Times.

A folyamatot szépen modellezi az OpenAI esete. A ChatGPT elindulása után a Microsoft szinte azonnal lépett, és idén a startup-világban gigantikusnak számító 10 milliárd dolláros befektetéssel szállt be a cégbe. Az ilyen lépések egyenes következménye, hogy a kisebb forrásokkal rendelkező hagyományos technológiai befektetők fokozatosan háttérbe szorulnak ezekben vállalatokban.

A piac minden szempontból konszolidálódott: a világ néhány népszerű startup (OpenAI, Cohere, Anthropic, Mistral stb.) körül forog, de a nagy pénzeket a big techek teszik be ezekbe.

Két év alatt háromszorozták a tétet

A koncentráció mellett a tétek is növekedtek – szintén a big techek óriásbefektetései miatt. Már 2021-ben is jelentős súlyt képviselt az MI a VC-k befektetési portfóliójában: a Pitch Book adatai szerint 11 milliárd dollárt költöttek ilyen startupkra. Innen nézve még szembeszökőbb, hogy 2023-ra az összeg 27 milliárdra kúszott.

A nagy cégek hozzáállásást jól mutatja a Microsoft stratégiája. Az OpenAI-ra elkölteni tervezett 10 milliárdja mellett volt idén még jelentős befektetése. A vállalat vezette azt a tavaly nyári befektetési kört, amelyben többek között az Nvidiával közösen 1,3 milliárd dollárt adtak az Inflection AI nevű, szintén generatív MI-t fejlesztő startupnak. Egyes magyarázatok szerint a szoftvergyártót itt elsődlegesen az motiválta, hogy egy versenyképesnek tűnő fejlesztést elhalásszon a riválisai elől.

Az Amazon, a Google és a Microsoft egyébként nem csak a kimeríthetetlen készpénztartalékai miatt van előnyben van a hagyományos VC-kkel szemben. Nem is kell ugyanis feltétlenül pénzt adniuk: ahogy azt az OpenAI és a Microsoft egyezségénél láthattuk, piacképes (és jól forintosítható) dologi támogatással is be tudnak szállni. A generatív MI-hez hatalmas számítási kapacitás kell, amit AWS-ből, a GCP-ből vagy az Azure-ból viszonylag egyszerűen ki lehet elégíteni. Emiatt a startupok sem idegenkednek a nagy felhőszolgáltatókkal való partnerségtől.

Maradnak a kisebb cégek és a másodlagos fejlesztések

A helyzet amúgy visszás. Az Anthropic alapítói például azért váltak ki az OpenAI-ból, mert nem értettek egyet a Microsoft térnyerésével – hogy aztán hasonló megállapodásokat kössenek a Google-lel, majd az Amazonnal.

Ezek a befektetések ráadásul olyan mértékben növelték az MI-startupok értékét, hogy az már a klasszikus VC-k számára sok esetben értelmezhetetlen. A ByteDance 225 milliárd dolláros vagy a SpaceX 150 milliárdos értékeléséhez képest az OpenAI 30 milliárdja ugyan aprópénznek tűnhet, de míg előbbi cégek évek alatt nőttek fel, számottevő piaci bevétellel rendelkeznek – és megmaradtak alapvetően függetlennek –, az MI-piacon jórészt két-három éve alapított cégek dübörögnek, nagyon drágán működnek, és szinte összenőttek a big techekkel.

Ráadásul a klasszikus VC-k mozgásterét az utóbbi időben az általános globális gazdasági nehézségek (magasabb kamatlábak, a portfóliójukba tartozó cégek csökkenő értékelése stb.) is korlátozzák.

Mindez persze nem jelenti azt, hogy a VC-k kivonulnának az MI-piacról. Egyrészt fokozzák a befektetéseiket a korai szakaszú és a kisebb (utóbbi jelen pillanatban azt jelenti, hogy kevésbé felkapott) vállalatokba, másrészt azokat a cégeket keresik, melyek például az OpenAI által épített alapmodellekre építik saját megoldásaikat.

Cloud & big data

Ha megfejtették a szuperintelligencia titkát, akkor nagyon ügyesen titkolják

Újabb egyszerű kísérlettel mutatták be, hogy a legfejlettebb MI-modellek érvelési képességei egyből elfüstölnek, ha ismeretlen terepen találják magukat.
 
Egy cég legacy rendszerei, fejlődési tervei mellett a belső kompetenciái és a beruházási készsége is befolyásolják, hogy milyen SD-WAN modellt érdemes választania.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.