Az elmúlt tizenkét hónap alatt közel ötezer, a legutóbbi két évben pedig nagyjából 9200 új kriptovaluta került piacra.

Impresszív növekedést mutat a globális kriptovaluta-piac. A CryptoParrot rövid elemzése szerint az egyes digitális pénzkísérletek látványos térfoglalása már 2019-ben elkezdődött. Az elmúlt 24 hónapban ugyanis közel 9200 új coint indítottak. A növekedést az is jól szemlélteti, hogy míg 2017 szeptemberében 1121 kriptovaluta árfolyamát tartotta nyilván a CoinMarketCap.com adatbázisa, idén szeptemberben viszont már 12 046-ot.

Az egyre magasabb bázis miatt a növekedés üteme némileg lassul: 2019 és 2020 szeptembere között 147 százalékkal gyarapodott a nyilvántartott kriptopénzek száma, az elmúlt 12 hónapban viszont csak 69 százalék volt a növekedés (lásd az alábbi grafikont).

A kriptopénz-ipar szépen halad az érettség magasabb szintjei felé, aminek az egyik legjobb fokmérője, hogy a mainstream pénzvilág szereplői is befogták az orrukat, és kisebb-nagyobb összeget fektettek kriptovalutába portfóliójuk diverzifikálása érdekében. Még olyan, elsőre (sőt másodikra és harmadikra is) hajmeresztő kísérleteket is láttunk az elmúlt időszakban, mint például a bitcoin hivatalos fizetőeszközzé nyilvánítása egy országban. De tavaly beszállt a PayPal, és egyre több intézményi befektető is úgy látta, kétségek ide vagy oda, nem maradhatnak ki.

A megnövekedett befektetői érdeklődés pedig húzza magával az újabb és újabb kísérleteket (kereslet-kínálat). Az elmúlt 12 hónapban ennek köszönhetően 4908 új kriptopénzt indítottak, közel 700-zal többet, mint az azt megelőző egyéves időszakban.

A CryptoParrot szerint a sikerben nagy szerepe lehetett annak, hogy az összes kriptovaluta mögött a blockchain az alaptechnológia. A fejlesztők a bitcoinhoz kitalált elosztott főkönyvi rendszer valamilyen implementációját használják. Ez pedig egy olyan, ma már általánosan elfogadott és alkalmazott technológiai alap, amit egyre több területen alkalmaznak (nemzetközi fizetési rendszerek, gépi tanulás, művészet, logisztika, termékazonosítás stb.).
 

 


A grafikon a CoinMarketCap.com adatai alapján készült, a historikus adatokat a web.archive.org segítségével bányászták elő

 

A koronavírus is komoly lendületet adhatott a kriptopénzeknek. A globális járvány kitörése után kifejezetten megnőtt a kirptovaluták iránti érdeklődés. Miközben a gazdaság mélyrepülésbe került (kivéve az Amazont és társait, valamint úgy általában a technológiai és távközlési szektort), és bezuhantak a tőzsdék, a kriptovaluták többsége jól, viszonylag stabil árfolyammal vészelte át ezt az időszakot. Ezért sokak szemében reális lehetőségként merült fel menekülővalutaként valamelyik stabilabbnak tűnő kriptopénz.

Elkötelezettek és szélhámosok

A szektor értékét ma már kétezer milliárd dollárra becsülik. A legnagyobb szereplő továbbra is a bitcoin (jelenleg 827 milliárd dollár a piaci kapitalizációja), de jön fel a sokkal alacsonyabb árfolyamon pörgő ether is (jelenleg 366 milliárd dollár). Hosszabb távon utóbbi malmára hajthatja a vizet, hogy a mögötte álló Enterprise Ethereum Alliance a technológiai ipar és a pénzügyi szektor jelentős szereplőit tömöríti (a szervezetnek korábban az OTP Bank is tagja volt).

Az Ethereum ökoszisztémát még egy tényező segíti. Egyre több ún. DeFi (Decentralized Finance) projekt indul, melyek át szeretnék hidalni a kriptovaluták és a hagyományos pénzszektor közötti szakadékot. Ezeket általában már létező, szélesebb körben is elfogadott kriptovalutákra vagy rendszerekre építik, leggyakrabban az etherre.

A CryptoParrot elemzése hangsúlyozza: a pozitív tendenciák ellenére a szabályozói környezet hiányosságai nagy teret biztosítanak a csalóknak. A projektek egy része szimpla átverés. Például csak azért hoznak létre egy kriptovalutát, hogy meglovagolva egy esetleges ralit, rövid távon nyerészkedjenek. Idén májusig több mint 2000 olyan kriptovaluta-kísérletet jegyeztek fel, amely teljességgel megbukott.

Piaci hírek

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.