Cupertino után a Microsoft cégértékének is sikerült felkapaszkodnia erre a szédítő magasságra.

Tegnap 1,1 százalékos emelkedéssel 265 dollár 51 centen zártak a Microsoft részvényei. A tőzsdei jelentésnek az ad különös hírértéket, hogy a nap folyamán a vállalatóriás piaci értéke hajszálnyival meghaladta a 2000 milliárd dollárt. Ilyesmire pedig nem mindennap van példa, hiszen mindezidáig egyetlen egyesült államokbeli cégnek sikerült ezt megcsinálnia. Az Apple mellett így immár két tagja van ennek a szuperelit klubnak.

Egyről a kettőre

A Microsoft utóbbi időszakban mutatott teljesítményét szépen illusztrálja az, hogy a cégérték alig két évvel ezelőtt törte át az 1000 milliárd dolláros szintet (az Apple ebben is előzte, hiszen az almás gyártó már 2018 nyarán túl volt ezen). Másként fogalmazva, aki akkor vásárolt be Redmond papírjaiból, annak két év alatt megduplázódott a befektetése. Mindezt úgy, hogy tavaly tavasszal komoly sokkot kapott a tőzsde a koronavírus miatt.

Hosszabb távon azonban már elmondható, hogy a világjárvány nemhogy visszavetette volna a nagy technológiai szolgáltatókat, gyártókat, hanem éppen ellenkezőleg: a digitalizációs törekvések felerősödésével, felgyorsításával még jelentős többletlöketet is kaptak ezek a vállalatok.

A Microsoft legutóbb zárt negyedéve is pompás számokat hozott. Az összbevétel közel 20 százalékkal hízott éves összevetésben, a nettó profit pedig majdnem a másfélszeresére nőtt. Hogy a cég milyen lendületben van, azt a jelentésre adott befektetői reakció is szépen mutatta. Az adatok nyilvánosságra kerülését követően ugyanis lefelé indult az árfolyam. Az ennél is nagyobb számokra vágyó részvényeseknek persze semmi oka a panaszra. A vállalat papírjai január óta 22 százalékot erősödtek.

Ugyanakkor a mostani sikerhez önmagában nem lett volna elegendő a COVID miatt kialakult váratlan keresletélénkülés. A 2000 milliárdos szint áttörésében aktív szerepe volt a Microsoft jó döntéseket hozó vezérigazgatójának. Nem véletlen, hogy Satya Nadella (képünkön) munkáját épp a minap díjazták azzal, hogy eddigi titulusa mellé a cég elnöki posztját is megkapta.

Csúcstámadók

Ahogy fentebb írtuk, a big tech néven emlegetett amerikai nagyvállalatok közül elsőként az Apple-nek sikerült 2000 milliárd dolláros üzletté hízlalnia magát nagyjából 10 hónappal ezelőtt. A jelenleg 2230 milliárdra értékelt éllovast azonban nem csak a Microsoft üldözi. A harmadik Amazon pillanatnyilag 1760 milliárdot ér, míg az őt követő Google 1670 milliárdon áll.

Érdemes még megemlíteni, hogy világszinten az Apple sem tudott "elsőzni", hiszen 2019-ben a Saudi Aramco olajtársaságnak egy nappal a helyi tőzsdére történő belépését követően sikerült elérnie a 2000 milliárd dolláros álomhatárt. Igaz, mindez már a múltté, hiszen a vállalatot jelenleg "csak" 1880 milliárd dollárra taksálják.

Piaci hírek

Szabadon kipróbálható a Google legfejlettebb videógeneráló modellje

A YouTube videók millióin pallérozott Veo 3 képességeit a Google Cloud részeként mostantól bárki letesztelheti.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.

a melléklet támogatója a One Solutions

Hirdetés

Cyber Threat Intelligence: üzleti előny a sötét adatokból

Egyetlen kompromittált jelszó. Egy belépési pont, amit már nem használnak. Egy korábbi alkalmazott adatszivárgása. Ezek ma már nem csupán technikai hibák, hanem valós üzleti fenyegetések, amelyek a digitális alvilág piacán előbb bukkannak fel, mint ahogy a cég egyáltalán észrevenné.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.