A héten több meghatározó informatikai szereplő is közzéteszi első negyedéves eredményeit. A Google-t birtokló Alphabet például lassan nem tudja hova tenni a sok pénzt, amit megkeresett, de a Microsoftnál sincs különösebb ok a panaszkodásra. Maximum annyi, hogy a részvényeseknek láthatóan már a jó sem elég jó.
Csak a kötelezőt hozták?
Redmond március végével zárta 2021-es üzleti évének harmadik periódusát. A tegnap közzétett adatok alapján az összbevétel 41,7 milliárd dollár lett, ami 19 százalékos éves erősödésnek felel meg. Elemzők ráadásul előzetesen alig több mint 41 milliárdot reméltek, tehát ezen a soron nem sok szégyenkeznivaló akad.
A profit szempontjából haszonló kép rajzolódik ki. A megtermelt 15,5 milliárdnyi nettó nyereség majdnem másfélszerese az egy évvel korábban elért teljesítménynek. Egy részvényre vetítve 1,95 dolláros profit keletkezett, szintén rálicitálva a szakértői becslések átlagából kialakult 1,78 dolláros előzetes várakozásokra.
Ennek ellenére a részvényárfolyam a jelentés közzétételét követően jelentősen, több mint 3 százalékkal esett, ami azért később kicsit visszakorrigált annak fényében, hogy a vállalatvezetés kommentárja pozitív jövőképet festett az előttünk álló időszakra. Az érdekes befektetői reakció mögött valószínűleg az áll, hogy az elmúlt hónapokban a Microsoft papírjai nagyon sokat erősödtek, így még egy alapvetően teljesen pozitív negyedéves jelentés is képes bizonytalanságot okozni azzal, hogy nem bőven, csak kényelmesen teljesítette túl a szakértői becsléseket.
Masszív csapatmunka
A Microsoft egyes divíziói meglehetősen kiegyensúlyozottan teljesítettek. A három nagy üzletág 16 és 23 százalék közötti forgalomnövekedést tud felmutatni. Üzemi eredmény szintjén pedig a 25 és 40 százalékos sávban mozognak az éves növekmények.
A Termelékenység és üzleti folyamatok fantázianevű részleg 13,6 milliárdot számlázott. Itt kiemelésre érdemes az Office 365-höz köthető vállalati bevételek 22 százalékos növekedése, a járvány kezdetén szenvedő LinkedIn forgalmának ismtelt erősödése (25%), illetve a Dynamics termékcsaládhoz köthető forgalom 26 százalékos emelkedése. Ezekhez képest a végfelhasználói Office-termékek 5 százalékos bővülése visszafogottnak mondható.
A legnagyobb tortaszeletet adó Intelligens felhőből 15,1 milliárdot sikerült kisajtolni. A szerveres termékek és cloud szolgáltatások együttesen 26 százalékot nőttek, miközben az Azure-hoz köthető forgalom egy év alatt a másfélszeresére emelkedett. Utóbbi elég jó eredmény ahhoz, hogy Redmond csökkenteni tudja lemaradását a cloud piacot uraló AWS-hez képest.
Végezetül a többek között a Windowshoz és az Xbox konzolhoz köthető eladásokért felelős Egyéb személyi számítástechnika divízió sem teljesített rosszul. A 13 milliárdos bevétel dinamikájában lemásolja az összvállalati eredményt. Nagy fegyverténynek tekinthető, hogy a windowsos eladások mind a gyártók, mind a végfelhasználók felé 10 százalékkal tudtak nőni (köszönhetően a megtáltosódó PC-piacnak). Az Xbox-bevételek pedig 34 százalékot ugrottak.
Szépen hízó számok
A negyedéves jelentéssel párhuzamosan Redmond több termékéről is friss adatokat szolgáltatott. A pandémia miatt rendkívül népszerűvé vált Teams például már 145 millió napi felhasználónál jár. Ugyanez tavaly októberben még 115 millió volt, egy évvel ezelőtt pedig 75 millión állt a számláló.
A már említett PC-piaci boomnak hála a Windows 10-ek telepítési üteme is új lendületet kapott. A vállalat zászlóshajója a korábbi reményekhez képest némileg nehezebben, csak tavaly márciusban tudta elérni a mérföldkőnek számító 1 milliárdnyi havonta aktív eszközt. Ehhez képest meglehetősen jó eredményenek számít, hogy a héten már 1,3 milliárd ilyen eszközről számolhatott be a cég.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak