Nincs elég mérnök Japánban a képérzékelők fejlesztéséhez. A piac legnagyobb szereplője, a Sony az USA-ba, Európába és Kínába költöztetne fejlesztőközpontokat.

Olyan nagy a mérnökhiány Japánban, hogy már bizonyos területeken a kutatás-fejlesztés is veszélybe került. A Nikkei szerint a képérzékelők piacának mintegy felét birtokló Sony Európában és az USA-ban keres megfelelő munkaerőt. De nem várja el, hogy a szakemberek költözzenek Japánba, inkább a vállalat telepítené át kutató-fejlesztő laborjait.

Az első lépések már megtörténtek, az amerikai fejlesztőközpontot a közelmúltban már meg is nyitották. A tervek szerint két-három éven belül további központokat nyitnának Európában és Kínában is. Ebben a két régióban még nincs tervezőkapacitása a vállalatnak, de technikai támogató központja igen, és azokra építve könnyebben fel tudja állítani a tervezőközpontjait is.

Az ázsiai konkurensek a legveszélyesebbek

A Nikkei szerint a Sony piaci pozícióit elsősorban a kínai és dél-korai képérzékelő-gyártók veszélyeztetik. Mivel a speciális képszenzorokat egyre több eszközben használják, nagyon komoly üzleti potenciál van a piacban, amin a Sony továbbra is szeretné megőrizni fölényét.

A következő három évben mintegy 600 milliárd jent (közel 5,5 milliárd dollár) terveznek elkölteni a CMOS szenzorok gyártásának bővítésére. De a pénz önmagában kevés, a Sony is azzal küzd, hogy nem talál elég szakembert a piacon. Pedig állítólag meglehetősen agresszíven szipkázza el az embereket, akár a konkurenseitől is. (Tavaly még az egyik legjelentősebb japán félvezetőgyártótól, a Renesas Technologiestól is csábítottak el felsővezetőt. A Hitachi és a Mitsubishi Electric alapította, de 2010-ben önálló útra lépő Renesas, amely többek között mikrokontrollereket, speciális processzorokat, rádiófrekvenciás csipeket, antennákat és jelerősítőket gyárt, korábban a mobiliparban, később pedig az autóiparban is jeleskedett.)

Az agresszív toborzási politika ellenére folyamatos a szakemberhiány, amit most a külföldi K+F központokkal próbálnak enyhíteni. A félvezetőipart eleve nagyon nagy mérnökhiány sújtja. Egyes becslések szerint akár négyszer annyi nyitott pozíció is lehet az iparágban, mint ahány pályázó van ezekre az állásokra. Ezt a képérzékelő-gyártók nagyon megérzik, mert ez a piac átlagosan évi 9 százalékkal nő (az amerikai IC Insights szerint 2022-re nagyjából 19 milliárd dollár forgalmú lesz).

Új piacokra is figyelni kell

A növekedés egy jelentős részét generálják a mobiltelefon-gyártók annak ellenére, hogy már mutatkoznak a mobilpiac telítettségének jelei. De a többkamerás rendszerek terjedése miatt a képszenzorok piaca ezt egyelőre nem érzi. Emellett felnőtt több olyan iparág is, ahol szintén nagy mennyiségben alkalmaznak képérzékelőket, ilyen például a robotika (gépi látás) és az autonóm járművek.

A Sony számára azonban nem csak a kínai és dél-koreai konkurensek jelentenek veszélyt, hanem az is, hogy egyelőre a mobilgyártóktól származik a bevételeinek a többsége. A vállalat azért is szeretne új erőforrásokat bevonni a kutatás-fejlesztésbe, hogy ezt a kitettségét csökkenthesse, és nagyobbat hasíthasson ki például az autóipari és a robotikai piacból.

Közösség & HR

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.