Állítólag firmware-frissítéssel akarta rávenni felhasználóit új modell vásárlására. A cég cáfol.

Kisebbfajta botrány kerekedett a Bose egy firmware-frissítéséből. Mint a The Register írja, egyes felhasználók azzal vádolják a gyártót, hogy a QuietComfort 35-ös (QC35) fejhallgatócsaládhoz kiadott 4.5.2 firmware lerontja az aktív zajszűrő funkciót (ANC – Active Noise Cancelling). Mint az egyik felhasználó írta, lényegében nem volt különbség az alacsony szintű és a legmagasabb szintű ANC között.

Sokan nehezményezték, hogy a Bose automatikusan, távolról frissíti a firmware-t. A legtöbben azonban azon akadtak ki, hogy azok sem térhettek vissza a potom 350 dollárért (a magyar piacon 95-115 ezer forint között) beszerezhető vezeték nélküli füles firmware-ének régebbi verziójához, akik elégedetlenek voltak az újjal. A Bose ezt azzal indokolja, hogy a régebbi verzióhoz való visszatérés negatívan befolyásolhatja a termék használatát, például csökkentheti a funkcionalitását. Ez utóbbi persze gyenge érv, hiszen amit a frissítés előtt tudott a szoftver, azt továbbra is tudnia kellene.

A konteók melegágya

Az eset beindította a Bose-t használókat. A tavaly nyáron a firmware kiadásakor elindult fórum már 2400 hozzászóláshoz közelít. Itt a legtöbb panasz arról szól, hogy frissítés után használhatatlanná vált a füles, mert azt open office-ban vagy utazás közben használják, ám nem szűri ki megfelelően a környezeti zajokat. Többen egyenesen azzal vádolják a gyártót, hogy az új termékei, például a Bose NC700 eladását akarja megolajozni azzal, hogy a régi cuccainak a használhatóságát firmware-frissítéssel lerontja.

A módszer önmagában nem lenne újdonság. Az Apple például 2017-ben elismerte, hogy egy 2016-ban kiadott szoftverfrissítéssel szándékosan lassította le bizonyos telefonjait. (A hivatalos indoklás szerint kizárólag a felhasználók érdekében.)

De nem csak panaszos hozzászólások vannak. Egy felhasználó például arról ír, hogy ő a frissítés után sem tapasztalt zavarokat, és az ANC funkció is megfelelően működött. Ennek ellenére a lavina elindult. Még a RTINGS.com is rontott a QC35-ök minősítésén arra hivatkozva, hogy a firmware-frissítés miatt romlott a zajszűrés. Sőt online petíció indult, hogy nyomást gyakoroljanak a gyártóra.

Belső vizsgáltat: ez egy nem létező probléma

A vállalat végül belső vizsgálatot indított, melynek eredményeit a múlt héten tette közzé. A vizsgálat természetesen nem talált problémákat az ANC-funkciónál, a firmware-frissítés a szolgáltatást nem befolyásolta. A vállalat visszautasította a vádat, hogy az új termékei helyzetbe hozása miatt szándékosan rontaná régebbi termékei minőségét.

A vizsgálat során interjúkat készítettek a panaszfórum néhány tagjával. Ebből kiderült, a problémák többsége mechanikai eredetű: a szigetelő fülpárnákat rosszul illesztették a fejhallgatóra, esetleg azok megsérültek, vagy nem eredeti Bose-gyártmányok voltak, és ezért engedték át a nemkívánatos zajokat. Az alkatrészek cseréje után a panaszok megszűntek. A gyártó hangsúlyozta: a QC35 családnál passzív és aktív zajcsökkentő technológiák kombinációját használják, azaz önmagában a szoftveres (aktív) zajszűrés nem biztosít tökéletes felhasználói élényt.

A Bose mindezzel együtt kivételesen lehetővé tette, hogy korlátozott ideig a felhasználók visszatérhessenek a korábbi firmware-verzióra.

Konzumer tech

Mit kezdjünk a gyilkos robotokkal?

Kétnapos nemzetközi konferencián próbálták a szomszédos Bécsben kitalálni, miként lehetne nemzetközi szinten kezelni a mesterséges intelligencia fejlődésével egyre potensebbé váló autonóm fegyverrendszereket.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.