A vállalat már 2025-ben kijönne egy kereskedelmi termékként is értékesíthető, több ezer kvantumbites géppel.

Az IBM látványos célkitűzéssel előzné be piaci versenytrsait: a vállalat Think konferenciáját megelőzően Arvind Krishna vezérigazgató egy interjúban elmondta, hogy 2025-re több mint 4 ezer kvantumbites kvantumszámítógép megépítését tervezi, ami számottevő előrelépés lenne a jelenlegi 127 qubites hardveréhez képest, az új eszköz pedig nem csak elkészülne, de akkorra már akár kereskedelmi forgalomba bocsátható lenne. A termék nyilvánvalóan forradalmi megoldás lenne egy nagy csomó olyan üzleti felhasználásban, ahol a flották útvonalának optimalizálása vagy mondjuk a pénzügyi kockázatok modellezése bolygó méretű hagyományos számítógépeket igényelne.

A kvantum-számítástechnikában rejlő lehetőségek ma már közhelyesnek számítanak, ennek ellenére a tökéletlenül működő gépeken és alapvető alkalmazásokon túl nemigen van mit felmutatni ezen a területen. Nemrég mi is idéztük a Marylandi Egyetem egyik elismert kvantumkutatóját, aki szerint a kvantumszámítógépek legnagyobb problémája a hype: a kutatók fürdenek a pénzben, de az már több mint kétséges, hogy a közeljövőben elő tudnak-e állni bármi használhatóval. Nem véletlen, hogy az IBM vezetője most igyekezett kerülni a teljesíthetetlen ígéreteket, és megerősítette, hogy a kvantumrendszerek létrehozása még a mesterséges intelligencia fejlesztésénél is nagyobb kihívást jelent.

Óvatosnak kell lenni, de sietni is muszáj

Ennek megfelelően hibának nevezte a Watson MI-szolgáltatásokkal kapcsolatos korábbi ígéretdömpinget is, miután az a vártnál sokkal lassabban hozott eredményeket az egészségügyben és más ágazatokban – ezzel kapcsolatban a Bitport áprilisi CIO Hungary konferenciáján is éppen elhangzott egy kiváló előadás Sepp Norbert IT tanácsadó jóvoltából, aki korábban éveken át a legendás Watson platform nagykövete volt. Krishna most úgy fogalmazott, hogy a vállalat feldob néhány dolgot, de ezúttal igyekszik óvatosabban lépkedni a vonalon, így a 2025-ben várható, több ezer kubites gépről is csak annyit mondott általánosságban, hogy gyakorlati és kereskedelmi lehetőségeket nyithat majd meg.

Az IBM-nek persze nincs ideje szerénykedni: az IDC előrejelzése alapján a kvantum-számítástechnika fejlesztésében a kormányok és a vállalatok világszerte közel 16,4 milliárd dollárt fektetnek majd be 2027 végéig. A rivális Alphabet (Google) deklarált célja például az, hogy az évtized végére megalkosson egy legalább egymillió kvantumbites rendszert, de az Amazon és a Rigetti Computing közös projektjétől is azt várják, hogy 2026-re eléri a 4 ezer qubitet. Krishna egyébként elmondta, hogy az ellátási lánc fennakadásai eddig még nem hátráltatták az IBM erőfeszítéseit, de a társaság hat hónapnyi készletet tart a megszokott egy helyett, hogy megakadályozza az esetleges fennakadásokat.

Piaci hírek

Teljes kudarcnak tűnik a fegyvereket kereső MI bevetése a New York-i metróban

Rengeteg hamis riasztást és nulla találatot produkált New Yorkban az a kísérleti program, amelynek során mesterséges intelligenciával próbálták kiszűrni a fegyvert hordó utasokat a város metrórendszerében.
 
Hirdetés

Rendszerek és emberek: a CIO választásai egy új magyar felmérés tükrében

"Nehéz informatikusnak lenni egy olyan cégben, ahol sok az IT-s" – jegyezte meg egy egészségügyi technológiákat fejlesztő cég informatikai vezetője, amikor megkérdeztük, milyennek látja házon belül az IT és a többi osztály közötti kommunikációt.

Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Hirdetés

Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni

A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.