A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz. (x)

Ha valaki másfél-két évtizede azt jósolja, hogy a felhőt legfeljebb valamiféle távoli és interneten keresztül elérhető adatközpontként használjuk, nagyobbat nem is tévedhetett volna. A cloud computing elágazása SaaS, PaaS és IaaS irányba csak a kezdet volt. Aztán jött az intelligens edge, az IoT, a felhős compliance összetett (és világpolitikától sem független) kérdése, a multicloud... és most mindehhez a mesterséges intelligencia. Ugyanez a folyamat azonban a kiberbiztonsági kihívások körét is óriásira tágította.

Ha pedig mérettől és iparágtól függetlenül a vállalatok üzletkritikus infrastruktúrájának gerincét egyfajta univerzális platformként a felhő biztosítja (egy felmérés szerint ráadásul a szervezetek négyötöde párhuzamosan több felhőt használ), értelemszerűen az üzletet kiszolgáló teljes ökoszisztéma más aspektusai – az IT-governance, a kockázatelemzés és -kezelés is ilyen megközelítést igényelnek.

Ez hatványozottan igaz a kiberbiztonságra. Amikor egy cég a teljes szervezetére kiterjeszti az on-premről a felhőre váltást (elosztott infrastruktúra, futtatókörnyezet, szolgáltatások stb.) azt az IT-biztonságnak is le kell követnie.

Amikor a felhő belép a képbe, az IT-n belül rendszerint kialakítanak egy platformüzemeltető csapatot, amelynek az a feladata, hogy szabványosított API-készlettel leképezze a meglehetősen bonyolult felhős, jellemzően multicloud architektúrákat a szervezet alkalmazottainak, akik aztán az API-kon keresztül kapcsolódhatnak a jóváhagyott szolgáltatásokhoz. Ez az API-kra épülő architektúra azt is jelenti, hogy silókba zárt csapatok és technológiai stackek helyett egy rugalmasan átjárható, összekapcsolt rendszert kapunk.

Egy-egy önálló stack (architektúra, eszközök, folyamatok) üzemeltetése önmagában lehet egyszerűbb, ám bármilyen integrációs kényszer azonnal hatványozza a komplexitást, az üzemeltetés költségeit – és természetesen a biztonsági kockázatokat is.

Még egy védelmi eszköz vagy platform?

A folyamatot a cégek igyekeztek biztonsági oldalról is lekövetni, azért újabb és újabb megoldásokat vezettek be a szaporodó kiberbiztonsági kockázatok kezelésére. Ma egy cég átlagosan 32 kiberbiztonsági eszközt használ, ám ezek menedzselése, kézben tartása egyre nagyobb kihívás. A felhő azonban ezen a téren is utat mutatott: vonjuk össze egy platformra a biztonsági megoldásokat.

A platformközpontú építkezésnek általánosan is számtalan előnye van. Mindenekelőtt segíti a szabványosítást, miáltal javítja az automatizálás lehetőségeit és a költségoptimalizálást egyaránt. Szintén fontos előny, hogy a biztonsági és a compliance terület szervesebben és átfogóbban (és automatizálva) építhető be a folyamatokba: időben felkerülnek a legfrissebb biztonsági javítások, működik a titkosítás, csökken a hitelesítő adatok kompromittálódásának a lehetősége és így tovább. Összességében sokkal hatékonyabb választ lehet adni arra a két alapkérdésre: egy rendszer mely eleme védett, és mitől?

Amikor egy cég védelmi megoldásokban gondolkodik, akkor szinte azonnal előkerül az egy vendor – több vendor dilemma. Első esetben be kell vállalni olyan, esetlegesen gyengébb megoldást, ami nem tartozik a választott gyártó fókuszába. Utóbbi esetben viszont számolni kell az integrációs, üzemeltetési és maintenance-nehézségekkel (eltérő frissítési ciklusok, többféle belső kompetencia stb.).

A platformválasztás nehézségei

Ezt a dilemmát némileg feloldja a "platformizáció". A koncepció egyik élharcosa, a Palo Alto Networks saját platformjai kapcsán fogalmazott meg három kritikus követelményt, amit érdemes a kiválasztáskor figyelembe venni. Az első és legfőbb szabály, hogy a platformra költözés nem szólhat arról, hogy a biztonsági követelményekből engedünk az egyszerűsített felügyelet vagy a szállítói konszolidáció érdekében.

Clico Cloud Control

2024. november 7.

La Vida Duna Rendezvényház (1138 Budapest, Dunavirág u. 2.)

REGISZTRÁCIÓ

A konferencia ingyenes, de reisztrációhoz kötött.


Legyen a platform moduláris. Így fokozatosan, igény szerint lehet bővíteni, belevinni újabb és újabb eszközöket, funkciókat; illetve ugyanígy szűkíteni is anélkül, hogy az fennakadást okozna a platform többi részének működésében.

Végül, de nem utolsósorban tegye lehetővé a natív platformintegrációt, miáltal az egyes komponensek együtt erősebbek lesznek, mint önmagukban. Más szavakkal: ne merüljön ki a platform egy közös kezelőfelületben, ami mögött egymástól független termékek dolgoznak. Egy platform ugyanis akkor hatékony, ha szorosan integrál minden elemet a házirendkezeléstől a riportokig, így azok működése is összehangolt lesz.

Holisztikus – és olcsóbb is

A Palo Alto Networks ennek a koncepciónak a jegyében fejlesztette három platformját, melyek működését egy közös mesterséges intelligencia, a Precision AI támogatja. Használhatók önállóan, de együttesen holisztikus módon biztosítják egy vállalat teljes lefedettséget kibervédelmi szempontból.

A Strata platform garantálja a hálózati biztonság: egyszerűsíti az operációt, érvényesíti a biztonsági irányelveket, véd a fejlett fenyegetések ellen. A Prisma Cloud ún. code-to-cloud platform, amelynek az a feladata, hogy az alkalmazások biztonságát a tervezéstől a fejlesztésen át a futásidőig biztosítja. A harmadik elem pedig egy mesterséges intelligencia által vezérelt SecOps platform, a Cortex, amely segít a biztonsági fenyegetések észlelési idejének csökkentésében és az elhárításban is.

Az a teljes lefedettség, amit a három platform biztosít, csak jelentős kiberbiztonsági beruházásokkal, a "pénz, paripa, fegyver" klasszikus hármasával lenne biztosítható: még több eszközzel, még több emberrel – és persze még több hibalehetőséggel.

Ha érdekesnek találta témát, vegyen részt november 7-én a Clico Cloud Control konferencián, ahol minden előadás a legújabb felhős biztonsági megoldásokról szól a téma legjobb ismerőitől.

Biztonság

3D-ben nyomtatott karácsonyi csoda

Charlotte, a balesetben megsérült teknős egy gyógyászati célú hámot kapott ajándékba, amellyel a remények szerint újra úgy úszkálhat majd, mint egészséges társai.
 
Hirdetés

Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel

Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.

A szoftveresen definiált WAN hálózatok kiépítése jóval komplexebb feladat egy hagyományos hálózati fejlesztésnél.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.