Az Amazon alig pár hónapja indította be a kasszák nélküli vásárlást biztosító szolgáltatását néhány kisebb boltban, de már folynak a tesztek a nagyobb alapterületű önkiszolgáló üzletek felállítására is.

Seattle-ben már felállt és működik az Amazon kasszátlanított tesztboltja, amely a már megnyitott kisebb üzlethelyiségeknél lényegesen nagyobb területen igyekszik megbízhatóra csiszolni a technológiát - állítja a The Wall Street Journal belső forrásokra hivatkozva.  Amennyiben a cég sikeresen implementálja az úttörőnek számító megoldást, az újabb nyomást helyezhet a hagyományos kiskereskedelmi riválisokra.

Kicsiben minden könnyebb

A beszámoló szerint a pusztán egy okostelefonos alkalmazással igénybe vehető high-tech bolt méretbeli felturbózása komoly technikai problémákba ütközik. A rendszer nehezebben boldogul a magasabb beltérrel és a megnövekedett árutömeggel. Ezen próbálnak most túllendülni az Amazon technikusai a Seattle-ben berendezett próbaboltban.

Az online könyvkereskedőből a világ egyik legértékesebb vállalatává hízó Amazon idén januárban nyitotta meg első ilyen boltját a nagyközönség előtt. A szintén Seattle-ben található Amazon Go vevőinek nincs más dolga, mint összepakoljni a kiválasztott termékeket, és kisétálni az üzletből. A rendszer pedig automatikusan leemeli a pénzt a számlájukról, vagy megterheli az összeggel a hitelkártyájukat.

A telepített kamerák és szenzorok adatait a háttérben mesterséges intelligencia dolgozza fel, meghatározva a vevők és az árucikkek közti kapcsolatot. A rendszer feladata, hogy egészen pontosan megkülönböztesse egymástól a vásárlókat, és helyesen értékelje az olyan eseményeket, mint amikor a vevő meggondolja magát, és visszateszi valamelyik terméket a polcra, de nem oda, ahonnan előzőleg elvette. Az algoritmusok a lehető legkevesebb információ alapján kell azonosítaniuk a cikkeket és minden vásárlói aktivitást.

Az év eleji indulást követően nyáron egy újabb üzlet nyílt Seattle-ben, amit egy harmadik követet Chicagóban és a hírek szerint érkezik a sorban a New York-i bolt is. Ám ezek mind kisebb helyiségű, szűkített kínálatú üzletek, a szintlépés ideje pedig attól függ, hogy haladnak a fent említett nagyobb méretű tesztkörnyezetben.

Egyelőre az sem világos, hogy mindezt a tudást összekapcsolja-e a vállalat a tavaly majdnem 14 milliárd dollárért megszerzett Whole Foods üzletlánccal, de elég kézenfekvőnek tűnik a bolthálózat felturbózása.

Van miért sietni

Bát az Amazon egyelőre egy lépéssel előtte jár a kiskereskedelemben érdekelt tradicionális versenytársakhoz képest, azt nem lehet mondani, hogy utóbbiak ne ismerték volna fel az informatikában rejlő üzleti lehetőséget. A 7-Eleven nem olyan rég indította be Dallasban saját automatikus fizetést biztosító kísérleti üzletét és továbbiak nyitása van tervben. Mint ahogy hasonló fázisban jár a Walmart is, amely a Sam's Club elenvezésű láncát igyekszik felokosítani. Utóbbi esetében is igaz, hogy a hagyományos üzletekhez képest lényegesen kisebb az önkiszolgáló bolt mérete, ami arra enged következtetni, hogy az Amazonhoz hasonlóan ők is a skálázhatóság problematikájával küzdenek.

A Walmart egyébként aktívan keresi a kitörési pontokat. Tavasszal készletellenőrző robotok munkába állításáról számolhattunk be, nyáron pedig szoros együttműködési szövetséget kötöttek a Microsofttal, hogy több területen, így például az önkiszolgáló boltok témájában is hatékonyabban tudják felvenni a kesztyűt az Amazon jelentette fenyegetéssel szemben.

Cloud & big data

Eladó az óriási genetikai adatbázis, kérdés, ki lesz a vevő és mit kezd vele

A nálunk is ismert 23andMe csődjét követően a tudósok remélik, hogy az új tulajdonos is hozzáférést biztosít nekik a 15 millió korábbi ügyfél genetikai adataihoz. Mások inkább amiatt aggódnak, hogy ki mindenki érdeklődhet még az értékes adatkészlet iránt.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.