Ötven amerikai üzletében robotok monitorozzák a gondolákat. Ha beavatkozásra van szükség, az már az emberek feladata.

Egyelőre tesztüzemben vezetett be a Walmart ötven amerikai áruházában robotokat a polcok ellenőrzésre. A Bossa Nova Roboticsszal közösen fejlesztett, kereken guruló, 180 cm magas robotok feladata az, hogy ellenőrizzék a polcok telítettségét, valamint azt, hogy az árcédulák és az áruk egymáshoz rendelésre rendben van-e.

Nem váltják ki az embert, hanem segíti

A robotokba nagy teljesítményű szkennert építettek, amely képes azonosítani azokat az áruciukkeket, melyeket a vásárlók rossz helyre pakoltak vissza, de azt is, ha valamelyik árucikknél hiányzik az árcédula. Ha egy robot problémát észlel, arról értesítést küld. A beavatkozást már az áruház munkatársai végzik el: feltöltik a polcot áruval, helyre teszik a rossz helyen lévő cikket, cserélik vagy pótolják az árcédulát stb.

Mivel a gép az ellenőrzés feladatát jóval hatékonyabban (pontosabban, gyorsabban) képes elvégezni mint az ember, összességében ezzel javul az áruházak hatékonysága is. A felszabaduló munkaerő pedig elsősorban a vevőkkel tud foglalkozni.

A Business Insidernek a Walmart innovációért felelős alelnöke, John Crecelius több előnyét is említette a robotok alkalmazásának. A vásárlók jobb kiszolgálása mellett sokat javíthatnak a készletezés hatékonyságán, ami a beszállító partnereket számára is előnyös. A Walmart meg azt nyeri, hogy az áruház menedzsmentje gyorsan észleli a készletváltozásokat, és így alacsonyabb szintre tudja vinni a raktárkészletet. A beszállítók pedig a valós idejű adatoknak köszönhetően jobban fel tudnak készülni a szállításokra.
 


Egyelőre napi háromszor – kora reggel, délben és este – gördülnek végig a robotok a gondolák között, de a finomhangolás még folyik, hogy hányszor és milyen időközönként fussanak ki ellenőrzésre. Crecelius szerint a dolgozók pozitívan fogadták a kerekeken gördülő segítőket, amiben valószínűleg szerepet játszott az is, hogy a vezetőségnek sikerült megértetnie velük, hogy nem helyettük, hanem melléjük, segítségnek érkeztek a gépek.

Apró lépés az Amazonnal szemben

A robotkísérlet egy apró lépés, amivel a Walmart megpróbálja ellensúlyozni az Amazon jóval forradalmibb megközelítését. Az e-kereskedelmi óriás is egyre nagyobb teret nyer a fizikai boltok piacán, főleg miután tavaly felvásárolta a Whole Foods üzletláncot. Egy ilyen lánc birtokában igencsak fenyegetőek az olyan vevőcsalógató fogások, mint a pénztárgép nélküli bolt koncepciója.

Ráadásul a Walmarthoz hasonló hagyományos kereskedelmi láncoknak már közel sem csak az Amazonnal kell megküzdeniük. Szintén a nyomában van a még mindig nagyon gyorsan növő és az ázsiai piacot egyre jobban uraló Alibaba, amely tavaly vette meg a hongkongi központú Sun Art Retail Group áruházlánc 36 százalékát – a láncban az Auchannak mindössze 0,02 százalékkal van több részesedése, mint a kínai e-kereskedőnek.

Persze a Walmart, amely azért még mindig a világ legnagyobb kiskereskedelmi vállalata, nem adja könnyen elsőbbségét. Minden fronton igyekszik felvenni a versenyt a kihívóival. Egyesek azt sem tartják kizártnak, hogy az informatikai infrastruktúrában egyre inkább saját lábára álló vállalat a felesleges számítási kapacitásaival a felhőszolgáltatások piacára is beszáll.

Piaci hírek

Senki nem érti és senkinek nem kell, mégis öntik bele a pénzt – mi az?

A válasz természetesen a generatív mesterséges intelligencia, amire a Gartner szerint idén közel 650 milliárd dollárt költ a világ.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.