Az internetes adatforgalmat vizsgálva már ma is a mozgóképek küldése teszi ki a feladatok nagy részét, de ez néhány éven belül még inkább így lesz. A Cisco friss jelentése szerint 2022-re a mobilok is egyeduralkodó szerepet harcolnak ki maguknak.

A hálózati megoldásairól ismert Ciscónál rendszeresen monitorozzák az internet állapotát és próbálnak előrejelzéseket adni a közeljövő történéseivel kapcsolatban. A friss és igen hosszú nevű Cisco Visual Networking Index: Forecast and Trends, 2017–2022 tanulmányuk megállapításaiból leginkább azt lehet leszűrni, hogy a jelenleg is érzékelhető trendek folytatódnak, az adatforgalom pedig természetesen sosem látott magasságokba tör.

Hízik, mint az internet

A cég számításai szerint, amióta a világháló 1984-ben elindult, több mint 4,7 zetabájt IP-forgalmat generált. Ez a mennyiség azonban a hálózatok kiépülésével, a technológia fejlődésével és a használatban lévő internetképes eszközök elszaporodásával évről évre nagyobb csomaggal hízik. Ezt jól érzékelteti az az előrejelzés, miszerint 2022-ben az adatforgalom nagyobb lesz, mint az internet elindítása óta eltelt 32 év alatt összesen.

A Cisco úgy kalkulál, hogy 2022-re több mint 28 milliárd eszköz kapcsolódik majd az internetre. Utóbbiak megoszlása nagyban eltér majd a jelenkori arányoktól abból a szempontból, hogy miközben az okostelefonok "tartják a tempót", a dolgok internetét alkotó internetképes eszközök, szenzorok egyre nagyobb szeletet hasítanak majd ki a globális tortából.

 

 

Ahogy a fenti grafikonon is jól látszik, a gép-gép közötti kommunikációt végző M2M eszközök száma négy év múlva megközelíti a 15 milliárdos szintet, arányuk pedig az 50 százalékon is túlnyúlik majd. Ez elég komoly változás, ha figyelembe vesszük, hogy tavaly még csak nagyjából az internetre csatlakozó eszközök harmadát tették ki. A növekedéssel leginkább a hagyományos PC-k nem tudnak mit kezdeni, a számítógépek aránya a 2017-es 8-ról 4 százalékra csökken pár év alatt.

A vizsgált időtávban az előrejelzések alapján a globális IP alapú adatforgalom a háromszorosára növekszik, amihez hozzájárul az is, hogy a globális népesség 60 százaléka lesz internethasználó (szemben a tavaly regisztrált 45 százalékkal). De nő az egy emberre jutó hálózatba kapcsolt eszközök száma is: 2,4-ről a másfélszeresére, 3,6-ra. Az adatforgalom ilyen mértékű növekedéséhez azonban a kapcsolatok sebességének növekedése is szükséges. Itt sem lesz megállás, hiszen a szélessávú, a Wi-Fi és a mobilkapcsolatok sebessége legalább megduplázódik az előttünk álló évek során.

Az már ma is biztonsággal megállapítható, hogy az internetes forgalom legnagyobb részét a videók generálják. Egy másik idén készült felmérés szerint jelenleg teljes adatforgalom 58 százalékáért az online videók a felelősek. A streamelt filmek és a YouTube videók nézettsége később sem fog lejtmenetet venni, hiszen a Cisco becslése szerint 2017-hez képest az IP alapú videóforgalom a négyszeresére nő 2022-re, és addigra a teljes IP alapú adatforgalom 82 százalékát teszi majd ki. Az internetes játékok forgalma ennél is dinamikusabban, kilencszeresére növekszik, ám a lényegesen szerényebb bázisérték miatt négy év múlva is "csak" a teljes adatforgalom 4 százalékát adja ez a terület.

Régiós eltérések és egyezések

A Ciscónál földrajzi szegmentálás szerint is készítettek előrejelzéseket. A minket leginkább érdeklő kelet-közép-európai régióról elmondható, hogy a világátlaghoz képest sokkal magasabb lesz az internethasználók aránya (77%), az adatforgalom növekedése viszont szinte teljesen megegyezik a globálisan várt háromszoros szorzóval.

A fejlődést plasztikusan szemlélteti, hogy régiónkban 2022-ben várhatóan 238-szor akkora lesz az interneten átfutó adatmennyiség, mint amennyit 2005-ben generált a világháló. A mobil adatforgalom 2017 és 2022 között hatszorosára növekszik, aminek köszönhetően a mobil eszközök a 2017-ben mért 20 százalékos forgalomarányukat, 2022-re 32 százalékra tornásszák fel Kelet-Közép-Európában. Ezzel párhuzamosan a PC-k jelentősége drámaian visszaesik: a személyi számítógépek tavaly még a forgalom 47 százalékát adták, négy év múlva viszont várhatóan már csak 17 százalék lesz ez a mutató. A videók generálta forgalom nagyjából a világtrendet követve 56-ról 77 százalékos arányra hízik.

Közösség & HR

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.