Sanghajban, a második Kínai Nemzetközi Import Expó nyitónapján megrendezett fórumon beszélt Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter arról, hogy milyen szerepet szán a magyar kormány a Huaweinek az 5G-s hálózatfejlesztésben. Az MTI beszámolója szerint Szijjártó kijelentette: Magyarország nem tesz különbséget a cégek között nemzetiségi alapon, az egyetlen feltétel, amelyet szab, hogy tartsák be országunk törvényeit és előírásait.
Az 5G hálózat kiépítéséről elmondta: a Huawei a brit Vodafone-nal és a Deutsche Telekommal együttműködésben tevékenykedik majd. A külügyminiszter az MTI szerint arról is beszélt, hogy Magyarország az Európai Unió tagországai között elöl jár a digitalizációban, a magyar kormány pedig nagy hangsúlyt fektet az e-kereskedelem fejlesztésére, amely több fejlődési lehetőséget biztosít a kis- és középvállalatoknak, csökkentve költségeiket.
Magyarország egyebek mellett az Európai Unión belül a legalacsonyabb adókulcsokkal, különféle kedvezményekkel, és támogatásokkal vonzza a külföldi befektetőket, akik új technológiákat hozhatnak ide, elősegítve a digitalizációt, az ipar 4.0-ra való átállást és az IoT fejlesztését - fejtette ki Szijjártó.
Európának nincs egységes álláspontja
A Kínával kereskedelmi háborúba bonyolódó amerikai kormányzat erősen nyomást gyakorolt szövetségeseire – többek között az európai kormányokra is – azért, hogy a Huaweit zárják ki az 5G-s fejlesztéseikben. Az amerikai kormány még fizetett is volna azért, ha egy ország más szállítót választ. Ennek ellenére az EU-n – sőt még a V4 országokon – belül sincs egységes álláspont ebben a kérdésben. Ennek a politikaiak mellett anyagi okai is vannak.
A lengyel kormány például olyan megállapodást írt alá az amerikaival, amely burkoltan kizárja a kínai szállítót az ottani hálózatfejlesztésekből.
A magyar távközlési piac szempontjából inkább a német álláspont a mérvadó. A németek viszont ingadoznak. Angela Merkel kancellár és kormánya eddig azt az álláspontot képviselte, hogy biztonsági garanciákat várnak a Huaweitől, de a digitalizált világban nem tartják megfelelő védelmi stratégiának egy-egy szállító kizárását a beszerzésekből. Ezzel szemben Heiko Maas német külügyminiszter tegnap újságíróknak már arról beszélt, hogy elképzelhető a Huawei kizárása. Németország ugyanis fel kívánja venni a megbízhatóság tesztet az 5G biztonsági katalógusába, így azt is vizsgálnák, hogy egy céget kényszerít-e hazája törvénye arra, hogy adott esetben olyan adatokat adjon át saját kormányának, amelyeket valójában meg kellene védenie. Maas szerint a Huaweijel ez a helyzet.
A briteknek és az olaszoknak inkább technikai problémáik vannak. Mindkét ország hatóságai arra jutottak, hogy nem találtak kémkedésre utaló jeleket a kínai gyártó berendezéseiben, de hanyagul írt kódokat annál inkább, melyek persze szintén biztonsági kockázatot jelentenek.
Anyagi kérdés is
A Huawei kizárásának anyagi vonzatai is lehetnek. A mobilipar szereplőit tömörítő londoni székhelyű GSMA egy nyáron kiszivárgott tanulmánya szerint a kínai eszközszállítók kizárása az európai 5G-s hálózatok kiépítéséből legalább másfél éves csúszást okozna a hálózatfejlesztésben, és azt EU-s szinten mintegy 55 milliárd euróval drágítaná is.
Magyarországon elsőként a Vodafone indított kereskedelmi 5G-s szolgáltatást, és azt alapvetően a Huawei eszközeire alapozta. A Magyar Telekom és anyavállalata, a Deutsche Telekom is fontos partnere a kínai szállítónak.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak