A Huawei közreműködésével épül ki Magyarországon az 5G-s hálózat – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Sanghajban.

Sanghajban, a második Kínai Nemzetközi Import Expó nyitónapján megrendezett fórumon beszélt Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter arról, hogy milyen szerepet szán a magyar kormány a Huaweinek az 5G-s hálózatfejlesztésben. Az MTI beszámolója szerint Szijjártó kijelentette: Magyarország nem tesz különbséget a cégek között nemzetiségi alapon, az egyetlen feltétel, amelyet szab, hogy tartsák be országunk törvényeit és előírásait.

Az 5G hálózat kiépítéséről elmondta: a Huawei a brit Vodafone-nal és a Deutsche Telekommal együttműködésben tevékenykedik majd. A külügyminiszter az MTI szerint arról is beszélt, hogy Magyarország az Európai Unió tagországai között elöl jár a digitalizációban, a magyar kormány pedig nagy hangsúlyt fektet az e-kereskedelem fejlesztésére, amely több fejlődési lehetőséget biztosít a kis- és középvállalatoknak, csökkentve költségeiket.

Magyarország egyebek mellett az Európai Unión belül a legalacsonyabb adókulcsokkal, különféle kedvezményekkel, és támogatásokkal vonzza a külföldi befektetőket, akik új technológiákat hozhatnak ide, elősegítve a digitalizációt, az ipar 4.0-ra való átállást és az IoT fejlesztését - fejtette ki Szijjártó.

Európának nincs egységes álláspontja

A Kínával kereskedelmi háborúba bonyolódó amerikai kormányzat erősen nyomást gyakorolt szövetségeseire – többek között az európai kormányokra is – azért, hogy a Huaweit zárják ki az 5G-s fejlesztéseikben. Az amerikai kormány még fizetett is volna azért, ha egy ország más szállítót választ. Ennek ellenére az EU-n – sőt még a V4 országokon – belül sincs egységes álláspont ebben a kérdésben. Ennek a politikaiak mellett anyagi okai is vannak.

A lengyel kormány például olyan megállapodást írt alá az amerikaival, amely burkoltan kizárja a kínai szállítót az ottani hálózatfejlesztésekből.

A magyar távközlési piac szempontjából inkább a német álláspont a mérvadó. A németek viszont ingadoznak. Angela Merkel kancellár és kormánya eddig azt az álláspontot képviselte, hogy biztonsági garanciákat várnak a Huaweitől, de a digitalizált világban nem tartják megfelelő védelmi stratégiának egy-egy szállító kizárását a beszerzésekből. Ezzel szemben Heiko Maas német külügyminiszter tegnap újságíróknak már arról beszélt, hogy elképzelhető a Huawei kizárása. Németország ugyanis fel kívánja venni a megbízhatóság tesztet az 5G biztonsági katalógusába, így azt is vizsgálnák, hogy egy céget kényszerít-e hazája törvénye arra, hogy adott esetben olyan adatokat adjon át saját kormányának, amelyeket valójában meg kellene védenie. Maas szerint a Huaweijel  ez a helyzet.

A briteknek és az olaszoknak inkább technikai problémáik vannak. Mindkét ország hatóságai arra jutottak, hogy nem találtak kémkedésre utaló jeleket a kínai gyártó berendezéseiben, de hanyagul írt kódokat annál inkább, melyek persze szintén biztonsági kockázatot jelentenek.

Anyagi kérdés is

A Huawei kizárásának anyagi vonzatai is lehetnek. A mobilipar szereplőit tömörítő londoni székhelyű GSMA egy nyáron kiszivárgott tanulmánya szerint a kínai eszközszállítók kizárása az európai 5G-s hálózatok kiépítéséből legalább másfél éves csúszást okozna a hálózatfejlesztésben, és azt EU-s szinten mintegy 55 milliárd euróval drágítaná is.

Magyarországon elsőként a Vodafone indított kereskedelmi 5G-s szolgáltatást, és azt alapvetően a Huawei eszközeire alapozta. A Magyar Telekom és anyavállalata, a Deutsche Telekom is fontos partnere a kínai szállítónak.

Mobilitás

Hét évig küzdött Brüsszellel, de végül elbukott a Google

A keresőóriást még 2017-ben meszelték el az EU-ban, mert visszaélt piaci pozíciójával a vásárlási ajánlatok területén. Az akkor kiszabott 2,4 milliárd eurós bírság kapcsán egészen mostanáig tartott a jogi iszapbirkózás.
 
A teljes életciklust lefedő rendszerek képesek megszüntetni azt a káoszt, ami a szervezetek zöménél még mindig akadályozza az információáramlást.

a melléklet támogatója a GLOBAL-UNION Kft., a Kyocera márka kizárólagos magyar disztribútora

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.