A Vodafone tegnap elindította Magyarország első, mindenki számára elérhető kültéri 5G hálózatát. A városban sem mindenhol érhető el.

Ahogy azt májusban, a Vodafone egyik vezetőjének elszólása nyomán már sejteni lehetett, Budapesten tegnap elindult az operátor 5G-s szolgáltatása. Eddig 33 állandó, élő 5G bázisállomást telepítettek és kapcsoltak hálózatba.

Mint akkor megírtuk, a Vodafone-nak megvolt az elsőséghez a helyzeti előnye, ugyanis a 2016-os frekvenciaaukción már vásárolt 5G-s frekvenciát a 3,5GHz-es sávban. Erre építve indul most a budapesti kereskedelmi 5G is.

A hálózatba kapcsolt 5G-s bázisállomások non-standalone szabvány szerint működnek, tehát a már meglévő 4G állomásokra épülnek – írja közleményében a szolgáltató. Az 5G-s kapcsolat elméleti maximális letöltési sebessége meghaladhatja az 1,4 Gbit/s-ot, a késleltetés pedig 10 milliszekundum alá is csökkenhet. A közlemény ugyanakkor megjegyzi, hogy nincs garantált sebesség: "A garantált letöltési sebesség 0/0 Mbit/s" – írták egy a közlemény alá tett lábjegyzetben, ami arra utal, hogy az új generáicós hálózat használati értéke egyelőre korlátozott, bár marketingfogásnak kétségtelenül nem utolsó.

A hálózat egyelőre Budapest belső kerületeiben és a Duna mentén érhető el. Ehhez természetesen 5G-képes mobil is kell.

A készülékek és a tarifák

A Vodafone készülékkínálatában egyelőre két 5G-képes készülék van: az LG V50 és a Huawei Mate 20X, de azt ígérik, hogy ez hamarosan bővülni fog. A korlátozott használati értéket pedig azzal ellensúlyozza a szolgáltató, hogy nem kér érte felárat: akinek lakossági Red Live, Red Live+ és Red Infinity Pro, illetve vállalati Business Red 5GB, Business Red 20GB, Business Red Superior, vagy Business Red World csomagja van, további költségek nélkül használhatja az új hálózatot.

Mobilitás

Emberként még iskolába se járhatna, de 200 millió telefonnál jár a kínai brand

A Realme illusztris társaságba került a mérföldkő gyors elérésével. A teljesítmény értékét tovább növeli, hogy a forgalom nagy része Kínán kívül realizálódik.
 
Hirdetés

Ráfizetünk, ha a védelmen spórolunk!

Ha a védelmen spórolunk, kiberbűncselekmény áldozatává válhatunk. A Sophos MRD (észlelő és helyzetkező) szolgáltatása védelmet nyújt.

Összeurópai szabályozás készteti a cégeket a biztonságosabb informatikai működésre, de a megvalósításhoz nemcsak technológia, hanem emberek is kellenek.
Minden vállalatnak számolnia kell az életciklusuk végéhez érő technológiák licencelési keresztkockázataival. Rogányi Dániel és Vincze-Berecz Tibor (IPR-Insights) írása.

Miért ne becsüljük le a kisbetűs jelszavakat? 1. rész

Miért ne becsüljük le a kisbetűs jelszavakat? 2. rész

Miért ne becsüljük le a kisbetűs jelszavakat? 3. rész

A felmérésekből egyre inkább kiderül, hogy az alkalmazottak megtartása vagy távozása sokszor azon múlik, amit a szervezetük nem csinál, nem pedig azon, amiben egymásra licitál a többi munkáltatóval.

Ezért fontos számszerűsíteni a biztonsági kockázatokat

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2023 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.