Szó szerint komoly árat kellene fizetnie Európának, amennyiben az amerikai kormányzathoz hasonlóan kizárná a kínai vállalkozásokat az éppen most beinduló 5G-s hálózatfejlesztésekből. A Reuters által megszerzett, hivatalosan eddig nem publikált szakmai anyag tételesen számszerűsíti, mivel kell számolnia a kontinensnek, ha ezt az utat választja.
Drágán késne
A kérdéses tanulmányt a GSMA, azaz a nagyjából 800 mobil operátor érdekeit képviselő szakmai szervezet jegyzi. A londoni székhelyű GSMA már korábban is felszólalt a korlátozások ellen, hangsúlyozva, milyen nagy problémát jelentene mindez az európai telkóknak, mivel az itteni cégek jó része kínai partnerek bevonásával fejlesztette, fejleszti hálózatait és az üzemeltetés során is nagyban támaszkodnak a keleti beszállítók, így például az Amerikában nemzetbiztonsági kockázatokra hivatkozva sortűz alá vett Huawei termékeire.
Az érdekvédelmi szervezet ezzel kapcsolatos anyaga megállapítja, hogy az európai 5G-s hálózatok kiépítésében a kínai együttműködés megtiltása nem csupán másfél éves csúszással járna, de 55 milliárd euróval többe is kerülne. Az összeg nagyjából felét tenné ki, hogy a jellemzően nyomott áron szállító Huawei és ZTE helyett más partnerekkel kellene megvalósítani a projekteket. Utóbbiak ráadásul a beszűkült versenyhelyzet miatt természetesen nyugodtan írhatnák vastagabb ceruzával az ajánlatukat.
A súlyos tétel másik részét a már meglévő eszköztár lecserélése adná. Az érintett telkók és hálózatok nagyságrendjét jól szemlélteti, hogy jelenleg a két említett kínai szállító együttesen 40 százalékos jelenléttel bír a kontinens távközlési infrastruktúrájában.
A fentiek miatt a tanulmány nagyjából 18 hónapos késéssel számol az 5G-s technológiák európai bevezetésénél, ami a mobilszolgáltatások mellett érinti az olyan iparágspecifikus fejlesztéseket is, amelyek támaszkodnak a dolgok internetéhez kötődő megoldásokra. Ilyen terület lehet az egészségügy, a logisztika, az önvezető vagy összekapcsolt járművek is. A GSMA becslése szerint mindez 2025-re 15 százalékos lemaradást eredményezne Európának az 5G-penetrációban az USA-val szemben.
Itthon élvezik a bizalmat
Európában bár egyes országokban szintén megfogalmazódtak biztonsági aggályok a kínai beszállítókkal kapcsolatban, egyelőre konkrét kitiltási törekvésekről nemigen lehet beszélni. Magyarországon ez már csak azért sem valószínű, mivel a kormányzat láthatóan igyekszik jó kapcsolatokat ápolni a távol-keleti nagyhatalommal. Itthon egyébként már mindhárom nagy szolgáltatónál beindultak az 5G-s munkálatok, amelyekhez az infrastruktúrát a Huawei és a ZTE biztosította.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak