A tíz ország együttműködésével megvalósult akciónak köszönhetően teljesen megbénult a Lockbit infrastruktúrája. A hírhedt banda becslések szerint több mint 2000 sikeres kibertámadással hozható összefüggésbe.

Valószínüleg az elmúlt évek legjelentősebb hatósági akciójáról számoltak be tegnap egy közös sajtótájékoztató keretében a résztvevő ügynökségek és bűnüldöző szervek. Az Operation Cronos néven futó, az elmúlt évek legaktívabb ransomware-bandája ellen irányuló kampányban vezető szerepet vállalt az Egyesült Királyság Nemzeti Bűnüldözési Ügynöksége (NCA), az amerikai FBI, illetve a munkát koordináló Europol.

A kiadott jelentés szerint összesen 34 lockbites szervert kapcsoltak le Ausztráliában, az Egyesült Államokban, az Egyesült Királyságban, Finnországban, Franciaországban, Hollandiában, Németországban és Svájcban. Ezek között volt három olyan, amelyek a banda "partnervállalatait" szolgálták ki az utóbbiak által elkövetett támadások során.
 

Az Operaton Cronos eredményei (forrás: Europol)


A hatóságok összesen több mint 200, a bűnszövetkezethet köthető kriptoszámlát is befagyasztottak, valamint "hatalmas mennyiségű adatot" gyűjtöttek össze a Lockbit működéséről. Mindezt az tette lehetővé, hogy a nyomozók praktikusan meghekkelték a hekkereket, azaz teljes kontrollt szereztek a Lockbit műveleti rendszerében.

Ennek köszönhetően immár a rendőrök birtokában van a platform forráskódja, továbbá több mint 1000 dekódoló kulcs. Utóbbiakat igyekeznek a lehető leghamarabb az érintettek rendelkezésére bocsátani, mivel ezek segíthetnek az áldozatul vált szervezetek titkosított állományainak "felszabadításában".

Az akció keretében Lengyelországban és Ukrajnában a helyi hatóságok őrizetbe vettek egy-egy személyt, akiket a Lockbithez köthető bűncselekmények elkövetésével vádolnak. Ezzel tovább nőtt az az egyelőre így sem túl hosszú lista, amelyen a banda lekapcsolt tagjai szerepelnek.

Rendőrvicc

Rácáfolva a közvélekedésre, a rendőrök meglehetősen vicces dolgot tettek: a Lockbit korábban dicsőség- és üzenőfalként funkcionáló honlapját teljesen kifacsarták, és azon jelenleg az akcióval kapcsolatos információk, hasznos letölthető anyagok és a banda működésével kapcsolatos egyéb részletek olvashatók (lásd fent).

A banda ezen a felületen rendszerint időzítőt is használt, amely azt mutatta, egy adott célpontnak mennyi ideje van teljesíteni a zsarolók követeléseit. Az átalakított oldalon ugyancsak találni több visszaszámlálót, ám ezek a rendőrségi akció során szerzett további információk felfedésének időpontjait jelölik. Ha minden igaz, pénteken például fény derül arra, pontosan kicsoda LockbitSupp, azaz a csoport feltételezett vezetője.

Az egyelőre kérdéses, hogy a lefoglalások és a megszerzett információk mennyire lesznek hatásosak a Lockbit tényleges elhallgattatásában. Az mindenestre biztosra vehető, hogy a nyomozók most komolyan megzavarták a becslések szerint eddig minimum 120 millió dollárt kaszáló zsarolóvírus-banda működését.

Eddig üstökösként hasítottak

Bár a Lockbit több mint négy évvel ezelőtt indult, igazi nagyágyúvá azzal váltak a hekkervilágban, hogy 2022 tavaszán akasztott hóhért csináltak a Conti néven futó, korábban dominánsnak számító bűnbandából, ami a csapat feloszlásához vezetett. Az általuk hagyott űrbe nyomult be a Lockbit.

Tevékenységük súlyát jól szemlélteti, hogy elemzések szerint 2022 májusában az összes ismertté vált ransomware-támadás közel felét kötötték hozzájuk. Az amerikai kibervédelmi ügynökség (CISA) jelentése szerint pedig a Lockbit volt tavalyelőtt a legtöbb kárt okozó online bűnbanda.

Domináns pozícióját a csapat igyekszik hosszú távra biztosítani magának. Ennek keretében nem csupán zsarolóvírusuk új generációjával rukkoltak elő, hanem - alvilági körökben meglehetősen szokatlan módon - egy hibavadászattal kapcsolatos pályázatot is kiírtak.

Eddig a csapat működését az sem befolyásolta különösebben, hogy a rendőrségnek olykor sikerül elkapni a vélhetően Oroszországból működtetett hálózat egyik-másik tagját.

A Lockbit ténykedéséről legutóbb múlt hónapban, a Subway rendszerét ért támadás kapcsán számoltunk be, tavaly ősszel pedig a Boeing alkatrészellátó részlegét sikerült mattolnia a csapat egyik "alvállalkozójának". Mindez néhány hónappal azután történt, hogy Japán legnagyobb kereskedelmi kikötője állt napokig egy Lockbithez köthető támadás miatt.

(Fotó: Europol)

Biztonság

Dollármilliók helyett börtönévek járhatnak az oktatási chatbot fejlesztőjének

A korábban számos elismerést elnyerő AllHere megoldását az USA második legnagyobb oktatási körzete is bevezette. Nemrégiben azonban többek között csalással, hamisítással és a befektetők szándékos megtévesztésével vádolták meg a startup alapító-vezetőjét.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.